Przejdź do treści
Turystyka

Koncern Volkswagen prezentuje nową generację pojazdu z rodziny SEDRIC

Volkswagen prowadzi konsekwentne prace nad rozwojem rodziny modeli SEDRIC będącej przykładem rozwiązań jakie w przyszłości znajdą zastosowanie w motoryzacji. Podczas Preview Night w przeddzień Międzynarodowej Wystawy Samochodowej (IAA) 2017 we Frankfurcie nad Menem Volkswagen przedstawił najnowsze stadium ewolucyjne swojego SElf-DRIvng car, który w przyszłości będzie stanowił podstawę do opracowania całej rodziny różnych modeli.

SEDRIC jest pierwszym samochodem koncepcyjnym koncernu Volkswagen i symbolizuje jego przemianę z tradycyjnego producenta samochodów w dostawcę kompleksowych, cyfrowych usług komunikacyjnych, hardware’u i oprogramowania. Model będący ilustracją tego, jak w przyszłości będzie wyglądała komunikacja samochodowa porusza się w pełni autonomicznie według standardów poziomu 5, ma elektryczny napęd i komunikuje się cyfrowo z otoczeniem. Pozwala każdemu, za naciśnięciem guzika, przemieszczać się łatwo, wygodnie, bezpiecznie i w sposób nie stanowiący zagrożenia dla środowiska. Koncern Volkswagen zamierza realizować wizję takiej komunikacji nie tylko w odniesieniu do aut miejskich, lecz również do wielu innych rodzajów samochodów – od sportowych poprzez luksusowe limuzyny służące do dalekich podróży, aż po lekkie pojazdy dostawcze i auta ciężarowe.
db
Prezentując SEDRIC-a koncern Volkswagen jako pierwszy na świecie producent samochodów przedstawił zupełnie nowy sposób indywidualnej komunikacji samochodowej, której istotę stanowi specjalnie w tym celu skonstruowany pojazd poruszający się autonomicznie. W najnowszej wersji SEDRIC-a widać nie tylko bardziej zaawansowane stylistykę, technologię i cyfrowe metody komunikacji z otoczeniem, lecz także potencjał do stworzenia na jego podstawie różnych pojazdów o odmiennym przeznaczeniu, zaspokajających różnorodne potrzeby transportowe. Kryje się za tym przekonanie, że jazda autonomiczna, elektryczny napęd oraz szeroka współpraca cyfrowa z otoczeniem nie muszą być domeną komunikacji jedynie w obrębie miasta. „Nasz zespół pracuje nad całą rodziną w pełni autonomicznych pojazdów – od aut miejskich, przez luksusowe limuzyny na dalekie trasy i spektakularne samochody sportowe, po poruszające się samodzielnie dostawcze auta miejskie i ciężkie samochody ciężarowe” - powiedział Prezes Zarządu Volkswagen AG, Matthias Müller. 
v
Stworzony według koncepcji „wokół człowieka i dla człowieka”

SEDRIC powstał w wyniku współpracy Future Center Europe w Poczdamie z Działem Badań Koncernu Volkswagen z Wolfsburga. Z połączenia tradycyjnej dyscypliny jaką jest design samochodowy z nowym polem badawczym User-Experience-Design narodził się zupełnie nowy rodzaj pojazdu. „SEDRIC jest synonimem mobilności indywidualnej z jaką będziemy mieć do czynienia w przyszłości” - powiedział Johann Jungwirth, Chief Digital Officer koncernu Volkswagen. „Pierwsze poruszające się samodzielnie samochody będzie można oglądać na ulicach niektórych miast od roku 2021. Ich liczba będzie rosła wykładniczo w skali globu i we wszystkich regionach świata”. 

SEDRIC - samochód stworzony według zasady „wokół człowieka i dla człowieka” jest do dyspozycji użytkownika przez 24 godziny na dobę i można go w każdej chwili przywołać korzystając z Volkswagen OneButton, specjalnej aplikacji albo za pośrednictwem cyfrowego asystenta po to, by wygodnie przewieźć pasażerów „od drzwi do drzwi”. „SEDRIC ma duży wkład w życie społeczne, ponieważ zapewnia możliwość indywidualnego transportu także osobom niewidomym, starszym i chorym, a także dzieciom”, kontynuował Jungwirth. „Poza tym, ten w pełni autonomiczny pojazd, każdemu ze swoich użytkowników zwraca przeciętnie 38.000 godzin – na czytanie, naukę, rozrywkę, odpoczynek, zabawę czy pracę”.

Stylistyka odzwierciedlająca innowacyjny charakter auta

Przyszłościowy projekt autonomicznego auta zapewniającego każdemu – za naciśnięciem przycisku - możliwość łatwego i wygodnego przemieszczania się, jest widoczny już w samej stylistyce pojazdu. SEDRIC już na pierwszy rzut oka jest rozpoznawalny jako całkowicie nowatorski projekt. Na jego niezwykły wygląd mają wpływ proporcje sprawiające, że auto wygląda jak monolit – bez tradycyjnej maski silnika – oraz duże powierzchnie karoserii włącznie z tymi, które osłaniają koła. „Szerokie słupki nadwozia, wyraźnie widoczne nadkola i krótkie zwisy z przodu i z tyłu sprawiają, że SEDRIC wygląda masywnie i budzi zaufanie”, wyjaśnia Michael Mauer, Szef Działu Designu w koncernie Volkswagen. „Jego reflektory nie tylko z powodu swojego wyglądu, ale też funkcji są jak oczy, umożliwiające człowiekowi nawiązanie jednym spojrzeniem kontaktu z otaczającym światem”. Drzwi przypominające szeroką bramę zdają się zapraszać do środka, atmosfera wytwornej loży we wnętrzu pozbawionym kierownicy i pedałów pozwala pasażerom na wygodną podróż, swobodną obserwację otoczenia przez duże powierzchnie szyb oraz na korzystanie z szerokiego zakresu funkcji sprzętu multimedialnego.

W swojej najnowszej wersji SEDRIC łączy koncepcję uniwersalnego środka transportu jaki stanie się powszechny w przyszłości, z budzącym emocje światem samochodów, z jakim mamy do czynienia dzisiaj. „Lakier w kolorze antracytu z połyskiem jedwabiu nadaje autu ciepły techniczny wygląd, podział na pionowe powierzchnie oraz numeracja poszczególnych elementów to nawiązanie do możliwości indywidualizacji tego auta”, dodaje Mauer. Od samego początku SEDRIC został stworzony nie tylko jako pojazd z rodzaju Shared Mobility, przeznaczony do poruszania się w mieście, lecz dzięki indywidualnej konfiguracji spełnia również potrzeby z zakresu Owned Mobility. Technologiczna podstawa w postaci modułowej platformy do konstrukcji pojazdów elektrycznych (MEB) opracowanej przez koncern Volkswagen pozwala na dopasowanie samochodu do wymogów poszczególnych marek. 

Pojazd do badań nad technologiami jutra

Prezentując SEDRIC-a koncern Volkswagen demonstruje swoją kompetencję w dziedzinie technologii ważnych z punktu widzenia przyszłej motoryzacji. Chodzi o jazdę autonomiczną, elektryczny napęd oraz komunikację cyfrową z otoczeniem. „SEDRIC wyraża potencjał koncernu w dziedzinie stałego postępu technologicznego, który pozwala nam znajdować rozwiązania służące zaspokojeniu ważnych potrzeb społecznych w zakresie ochrony środowiska, zmian demograficznych, gospodarki oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym”, powiedział Ulrich Eichhorn, Szef Działu Badań i Rozwoju w koncernie Volkswagen.

Głównymi obszarami badań są systemy monitorowania otoczenia przy pomocy kamer, lidarowe czujniki operujące w zakresie 360 stopni, radary działające na krótki i daleki dystans, czujniki ultradźwiękowe, a także hardware i oprogramowanie służące do przetwarzania danych i sterowania pojazdem przy pomocy wydajnego komputera i inteligentnego oprogramowania, zastępujących człowieka w roli kierowcy. Prowadzone są też badania nad elektrycznymi układami napędowymi. Prace obejmują ponadto rozwój systemów do obsługi urządzeń reagujących na głos, dotyk i gestykulację, a także nowe cyfrowe usługi pozwalające na spersonalizowanie pojazdu. „Doświadczenie i kompetencja technologiczna, którą zdobywamy w ramach prac rozwojowych prowadzonych nad modelem SEDRIC, posłużą wszystkim markom koncernu, a tym samym naszym klientom” - stwierdził Ulrich Eichhorn.

Najnowsze wydanie