Przejdź do treści
Aktualności
Lifestyle

Wielkie wyprzedaże a zrównoważony konsumpcjonizm

Black Friday, Cyber Monday i Slow Life

Obniżki cen sięgające często 70% to nie lada zachęta do zakupów. Minionego tygodnia Klienci polowali na okazje nierzadko stojąc w ogromnych kolejkach po przecenione towary. Co jednak było prawdziwą motywacją do dokonania zakupu? Realna potrzeba posiadania danego przedmiotu czy magia liczb wyrażona w cenie zakupu przed i po obniżce?

,

W niektórych sklepach wyprzedaże wciąż trwają, choć największy szał zakupów niewątpliwie minął. Ile wydali Polacy? Czy podejmowali racjonalne decyzje czy pod wpływem chwili?

– Stając przed witryną sklepową, niezależnie od okoliczności dokonywania zakupów, optymalnie byłoby zastanowić się czy naprawdę jest nam potrzebna np. kolejna para dżinsów tylko dlatego, że została przeceniona z 200 na 60 zł. Tak duża obniżka ceny niewątpliwie i obiektywnie stwarza pokusę do dokonania zakupu, ale może nie mieć wiele wspólnego z koniecznością posiadania kolejnej pary spodni – mówi założycielka Cottonganic, polskiej manufaktury tekstyliów domowych z organicznych tkanin.

Slow fashion i slow life

Cottonganic jest jedną z kilku rodzimych firm, które nie tylko otwarcie mówią o konieczności weryfikacji idei konsumpcjonizmu, ale także swoimi działaniami dają przykład proekologicznego podejścia do środowiska, zrównoważonego rozwoju oraz odpowiedzialnego zarządzania zasobami naturalnymi. Taka postawa wpisuje się w międzynarodowy trend slow life, który odnosząc się do nadmiernego gromadzenia rzeczy wskazuje, żeby w pierwszej kolejności zastanowić się nad wykorzystaniem tych, które już mamy.

,

– Z przyjemnością i wielkim optymizmem patrzymy jak każdego dnia pojawiają się nowe firmy, dla których miarą sukcesu nie jest wyłącznie własny zysk ze sprzedaży, ale również korzyści dla naszego środowiska naturalnego. Znakiem naszych czasów jest gromadzenie przedmiotów, które mają dookreślać naszą pozycję społeczną, pokazywać nasze aspiracje. Z drugiej strony, coraz głośniej mówi się o konieczności zmniejszania produkcji śmieci, czyli idei less czy wręcz zero waste. W praktyce wymaga to determinacji, ale powoli staje się koniecznością również w ujęciu biznesowym. Wszystko po to by nie „pożyczać” planety od naszych dzieci i wnuków - dodaje Beata Kazimieruk - Szozda z Cottonganic.

Cottonganic to polska, niewielka manufaktura tekstyliów domowych wykonywanych wyłącznie z organicznych tkanin i nici. Produkty szyte są w Polsce przez sprawdzonych, lokalnych krawców. W procesie produkcji dostępna tkanina wykorzystywana jest w 100% bowiem z resztek i /lub z surowego płótna powstają wielorazowego użytku worki lub niewielkie plecaki, które są jednocześnie jedynym opakowaniem produktów Cottonganic.

,

Czarny Piątek i Cyber Poniedziałek na zielono :)

Wszystko to sprawia, że Cottonganic jest jedną z kilku polskich firm, które nie przyłączyły się od ogólnoświatowej akcji Black Friday czy Cyber Monday. W ofercie takich firm na próżno szukać wielkich obniżek cen, ale są za to inne atrakcje – kampanie edukacyjne, rozwinięcie indywidulanej oferty czy konkursy z nagrodami.

- Jedną z naszych zasad jest działanie zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Dlatego nie wypełniamy magazynów naszymi produktami a podejmujemy pracę dopiero w momencie pojawienia się realnej potrzeby. Bardziej niż na modę stawiamy na zdrowie i wygodę wychodząc z założenia, że na dobrą jakość i pewność pochodzenia produktu można poczekać kilka dni więcej. Naszym Klientom zamiast szału zakupów życzymy więc zawsze przemyślanych wyborów, by zakupione rzeczy były naprawdę przydatne i, co równie ważne, służyły długo i szczęśliwie. – dodaje przedstawicielka Cottonganic.

,

Organiczne tkaniny są idealne dla skóry, nie uczulają nawet tej najwrażliwszej. Często występują w naturalnych kolorach (odcienie beżów, brązów i niektórych zieleni) a inne kolory uzyskuje się za pomocą naturalnych barwników takich jak np. kurkuma czy różnego rodzaju glinki. Organiczne tkaniny są też lepszej jakości od tych wyprodukowanych w konwencjonalny sposób, a więc również trwalsze w użytkowaniu.

Cottonganic - natural & happy homelife to polska marka tekstyliów domowych powstałych z miłości do natury. W jej ofercie znajdują się klasycznie eleganckie pościele, wygodny homewear zarówno dla kobiet jak i mężczyzn oraz miękkie, naturalne ręczniki łazienkowe i kuchenne. Wszystkie produkty wykonane są z certyfikowanych, organicznych tkanin. Dodatkowo, z ekologicznego jedwabiu powstała linia kobiecych sukienek/halek dla tych kobiet, które poza zdrowiem i wygodą cenią sobie jeszcze odrobinę ekstrawagancji. 

,

Beata Kazimieruk - Szozda


Zdjęcia Natalia Niedziela Photography.

Więcej informacji: email: beata@cottonganic.com

cottonganic.com

Najnowsze wydanie