Przejdź do treści
Aktualności

Zarządzanie różnorodnością w praktyce

Rozmowa Projektantek Sukcesu z dr Martyną Nowak z Centrum Medycyny Sportowej „Dynasplint” w Poznaniu

d
 

  1. Jakie wymagania stoją przed osobą zarządzającą firmą rodzinną?

Jednym z najważniejszych elementów funkcjonowania firmy rodzinnej, jest dla mnie świadomość dbania o wspólne dobro, o coś co zostało stworzone i rozwinięte dzięki wysiłkowi bliskich osób. Poczucie odpowiedzialności za to co, udało się już zbudować i za przyszły rozwój firmy sprawia, że podejmowane działania wymagają dużego zaangażowania i ogromnej pracowitości. Warto, aby wizja rozwoju firmy, którą powinna posiadać osoba zarządzająca, była realizowana przy udziale osób, które chcą tworzyć zespół, współpracować ze sobą i wspierać się wzajemnie. Umiejętne wyznaczanie celów, budowanie zespołu, dbanie o atmosferę i relacje wewnątrz organizacji, odpowiedzialność, sto procent zaangażowania a przede wszystkim dużo pasji w tym co robimy z pewnością przyczynią się do wzrostu potencjału i sukcesów zarządzanej firmy.

  1. Jakie korzyści czerpiesz z zarządzania różnorodnością, firma rodzinna – wspólne cele, ale różne pełnione role i predyspozycje osobowościowe?

Wspólny cel wyznacza kierunek aktywności, mobilizuje energię do działania, daje poczucie wspólnotowości. Podobieństwa i wspólny system wartości z pewnością ułatwiają współpracę. Naturalne jest też, że każdy z nas posiada inną osobowość i predyspozycje, jednak jeśli będziemy postrzegać te różnice w sposób rozwojowy, z ciekawością i akceptacją to może się okazać, że właśnie różnorodność sprawia, że razem tworzymy coś wyjątkowego. To trochę jak układanie puzzli – każdy ma swoje miejsce w układance, zawiera niezbędny fragment i jest tak skonstruowany, że pasuję do innych. Ale dopiero wszystkie razem tworzą pełny i piękny obraz.

  1. Firma rodzinna z wieloletnim doświadczeniem na rynku – jak się zarządza konfliktem, stresem i zespołem w Waszej firmie?

Podstawą jest komunikacja. Przeszkody traktujemy jako wyzwania i zamiast koncentrować się na negatywnych konsekwencjach sytuacji od razu skupiamy się na sposobach rozwiązania i konstruktywnych działaniach. Dbamy o to, żeby dużo ze sobą rozmawiać, dzielić się pomysłami i wątpliwościami. Poczucie przynależności do grupy sprawia, że priorytetem jest dla nas cel zespołu, a nie cele indywidualne. Mamy świadomość tego, że cele własne osiągniemy dopiero wtedy, kiedy wspólnie osiągnie je zespół.  A cel zespołu pracującego w dziedzinie medycyny jest dla nas niezmienny od lat – najważniejszy jest pacjent i jego dobro.

  1. Jakimi wartościami kierujecie się w zarządzaniu zespołem?

Szacunek , wzajemne wsparcie i wiara w ludzi. Osiągnięcie wyniku przez zespół nie zawsze jest sprawą całkowicie kontrolowalną, ale to co zależy od nas to stopień zaangażowania, aby do tego celu się przybliżyć. I właśnie na zaangażowanie stawiamy w szczególności. Wymagania stawiane przed zespołem staramy się równoważyć współmierną ilością wsparcia. Bardzo ważna w pracy w zespole jest umiejętność współpracy i dopasowania do innych. Z drugiej strony szanujemy i wzmacniamy indywidualności oraz staramy się korzystać z ich potencjału. Świadomość efektu synergii sprawia, że rozwijamy się jako zespół i jako jednostki. Razem raźniej – razem możemy więcej!

  1. W jakim stopniu wiedza psychologiczna pomaga Ci w prowadzeniu rodzinnego biznesu?

Korzystam z niej nieustannie. Wiedza ta pomaga zwłaszcza w radzeniu sobie w sytuacjach trudnych oraz ogranicza koszty emocjonalne, które mogą być konsekwencjami takich sytuacji. Psychologia wyposażyła mnie w umiejętności koncentracji – na elementach, na których warto się koncentrować, opanowania – czyli kontroli emocji, zachowania i myślenia, nauczyła jak budować i utrzymywać pewność siebie i pozytywne nastawienie. Chętnie dzielę się tą wiedzą a moi współpracownicy zawsze mogą liczyć na moje wsparcie w tym zakresie.

  1. Jakie korzyści czerpiesz z różnic indywidualnych swoich pracowników/współpracowników w zarządzaniu zespołem i firmą?

Każda osoba będąca członkiem zespołu wnosi do niego swoją indywidualność. Fascynuje mnie to, w jaki sposób inni spostrzegają otaczający świat, jakie wyznają wartości, jak interpretują sytuacje i jak sobie z nimi radzą. Patrzę na to z otwartością i zainteresowaniem. Takie podejście sprawia, że uczymy się od siebie nawzajem i rozszerzamy swoje horyzonty.

  1. Czy Twoja wizja firmy rodzinnej jest tożsama z wizją Twojej rodziny?

Wspólny system wartości przyczynia się do tego, że elementów tożsamych dla wizji firmy rodzinnej jest wiele. Branża medyczna, w której działamy to dziedzina, gdzie najważniejszy jest człowiek i jego dobrostan. Stałe podnoszenie jakości usług, wprowadzanie nowych autorskich metod diagnostycznych i leczenia oraz zadowolenie i zaufanie naszych pacjentów to credo naszej działalności od początku istnienia firmy. Z drugiej strony jako „młode pokolenie” wraz z moją siostrą Natalią staramy się wprowadzać wiele innowacji, wykorzystywać potencjał internetu i social mediów jako nośników informacji. Zaufanie i akceptacja ze strony rodziny sprawia, że pomysłów rozwojowych i aktywności jest coraz więcej.

  1. Jak w Twojej firmie patrzycie na długofalowe cele?

Ponieważ wszyscy bardzo lubimy górskie wyprawy to cele długoterminowe często porównujemy do wspinaczki na szczyt. Bardzo ważne jest przygotowanie, czyli wyznaczenie drogi, która będzie nas tam prowadziła. I tu bardzo pomocne są cele krótkoterminowe – ich realizacja jest dla nas sygnałem, że poruszamy się naprzód. Do każdego celu podchodzimy z optymizmem i dużym zaangażowaniem. Mamy świadomości, że trudności są nieuniknione i nie na wszystko mamy wpływ, ale przede wszystkim koncentrujemy się na szansach, a nie tylko na zagrożeniach.

  1. Czy jako osoba zarządzająca w firmie rodzinnej wykorzystałaś potencjał wiedzy psychologicznej?

Zdecydowanie tak! Psychologia to wiedza o mechanizmach funkcjonowania ludzi, oraz o tym, jak z ludźmi współpracować i wykorzystywać ich potencjał. Jako psycholog olimpijski pracujący na zawodach sportowych najwyższej rangi i z zawodnikami reprezentującymi najwyższy światowy poziom wielokrotnie znajdowałam się w sytuacjach presji związanej z osiągnięciem wyniku przez swoich podopiecznych. Było to dla mnie ogromne wyzwanie i nieocenione doświadczenie, które z pewnością zaprocentują w mojej aktywności w Centrum Medycyny Sportowej „Dynasplint” w Poznaniu.

Dr Martyna Nowak

Psycholog sportu z nominacją Polskiego Komitetu Olimpijskiego, certyfikowany psycholog sportu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Posiada duże doświadczenie w pracy z zawodnikami reprezentującymi najwyższy światowy poziom. Psycholog Reprezentacji Polski podczas Igrzysk Olimpijskich Rio de Janeiro 2016 oraz Zimowych Igrzysk Olimpijskich PyeongChang 2018. Wykładowca na Uniwersytecie SWPS oraz Uniwersytecie Medycznym w Warszawie. Prowadzi wykłady i szkolenia dla trenerów, psychologów i lekarzy dotyczące metod stosowanych w psychologii sportu. Autorka i współautorka publikacji z zakresu psychologii sportu. Autentyczność przekazywanej wiedzy testuje startując w imprezach biegowych i zawodach triathlonowych. Współprowadzi Centrum Medycyny Sportowej „Dynasplint” w Poznaniu.

 

Najnowsze wydanie