Przejdź do treści
Aktualności

NOXy® to komplementarne rozwiązanie Grupy Azoty, to AdBlue® w najwyższej jakości

NOXy®  jest wodnym roztworem mocznika, który jest nietoksyczny, bezwonny, bezbarwny, bezpieczny dla otoczenia i przyjazny dla środowiska. Wysoka jakość oraz czystość NOXy® wymagana jest bezwzględnie w całym łańcuchu dostaw. NOXy® wykorzystywany jest do oczyszczania spalin w samochodach wyposażonych w silnik diesla z system SCR (selektywnej redukcji katalitycznej) i działa jako reduktor szkodliwych tlenków azotu i cząstek stałych, rozkładając je na czysty i przyjazny środowisku azot oraz  parę wodną. Obecnie każdy produkowany pojazd z silnikiem diesla musi być wyposażony w układ SCR, aby sprostać najnowszym normom emisji spalin EURO6.

Dlaczego NOXy®?

NOXy® jest gwarancją jakości AdBlue®, jest to znak towarowy zarejestrowany przez Grupę Azoty, celem wyróżnienia produktu na rynku. NOXy® jest to wodny roztwór mocznika o stężeniu 32,5%, pozyskiwanego z technicznie czystego mocznika oraz wody demineralizowanej.

NOXy® gwarancja najwyższej jakości AdBlue®

Wieloletnie doświadczenie Grupy Azoty działającej w wielu segmentach gospodarki, począwszy od nawozów, poprzez alkohole OXO, pigmenty  kończąc na chemii pozwoliło stworzyć  produkt spełniający najwyższe standardy normy ISO 22241. NOXy® to nie tylko najwyższa jakość produktu ale także sieć wyspecjalizowanych dystrybutorów, posiadających autoryzację na sprzedaż i dystrybucję produktu. Gwarantujemy najwyższą jakość w całym łańcuchu dostaw, a dodatkowo zapewniamy dostawy w ciągu 48 godzin od momentu złożenia zamówienia.

Grupa Azoty wraz ze swoimi partnerami jest w stanie zagwarantować ciągłość dostaw w stale rosnącym i coraz bardziej wymagającym rynku, gdzie terminowość dostaw i najwyższa jakość produktu i obsługi jest priorytetem. Partnerzy Grupy Azoty są zawsze blisko rynku i klienta ostatecznego służąc fachową wiedzą oraz pomocą techniczną ze strony ekspertów.

Mając na uwadze wysoką jakość NOXy® oraz dbałość o zachowanie odpowiednich  właściwości produktu unika się długotrwałego przewozu produktu w temperaturze powyżej 25°C, co gwarantuje, że produkt nie ulegnie rozkładowi i wytrącenia się mocznika. Właściwe wentylacja środków transportu oraz zbiorników służących do przechowywania NOXy powoduje minimalizację ryzyka  odparowania wody z produktu. Przestrzeganie określonych zasad jest gwarancją jakości i spełniania najwyższych standardów normy.

Korzyści ze stosowania NOXy®:

  1. mniejsze zużycie paliwa o 3-4% przez silniki pojazdów, które obowiązuje norma EURO 4,
  2. ograniczenie zużycia paliwa o 5% przez silniki pojazdów, które obowiązuje norma EURO 5,
  3. poprzez spełnianie dyrektyw unijnych dotyczących ograniczeń w emisji spalin, produkt wpływa także na ochronę środowiska,
  4. możliwość utrzymania, w niektórych przypadkach także wydłużenia, okresów międzyserwisowych pojazdów,
  5. podniesienie wartości samochodu przy odsprzedaży.

Normy

W państwach Unii Europejskiej obowiązują normy EURO. Dotyczą regulacji emisji szkodliwych substancji, w szczególności: tlenku azotu (NOx), cząstek stałych (PM), węglowodoru (HC) oraz tlenku węgla (CO). Są to substancje szkodliwe emitowane głównie przez nowe pojazdy mechaniczne sprzedawane w obrębie UE. Systematycznie aktualizowane normy wprowadzają coraz bardziej rygorystyczne limity. W zgodzie z obowiązującymi obecnie dyrektywami dla pojazdów z silnikiem Diesla ograniczenia emisji NOx zostały obniżone o 60%. Celem zobrazowania można zestawić wyniki 25 pojazdów ciężarowych, stosujących się do restrykcji unijnych, z jedną ciężarówką z lat 70-tych, które plasują się na tym samym poziomie. Najnowsza norma, dotycząca jeszcze większych ograniczeń, obowiązuje od początku 2014 roku i zmniejsza obowiązujące limity o kolejne 80%.

Nowymi regulacjami są objęte samochody ciężarowe oraz autobusy. Z uwagi na rozbudowaną infrastrukturę dróg i logistykę transportu lądowego w Europie, istotne znaczenie w użytkowaniu NOXy® (dawniej AdBlue®) następuje wśród samochodów ciężarowych z systemem SCR. Normy unijne dotyczą większości pojazdów. Przykładowo pojazdy pozadrogowe (tzw. non-road), czyli ciągniki, maszyny rolnicze o mocy silnika 175-760 KM, ubiegające się o otrzymanie homologacji, muszą przestrzegać restrykcji dotyczących emisji spalin EURO IIIb. Zmuszają do redukcji w fabrycznie nowych pojazdach o 50% ilości tlenków azotu i 80% ilości cząstek stałych w porównaniu do poprzednich limitów.

Technologia SCR

Technologia Selektywnej Redukcji Katalitycznej SCR to technologia stosowana m.in. w silnikach Diesla, której główną zasadą jest zredukowanie w spalinach emisji cząstek stałych (PM) i redukcja zwiększonej emisji tlenków azotu (NOx). Do poprawnego działania system SCR potrzebuje produktu NOXy®.

Pojazdy wyposażone w system SCR wyposażone są w dodatkowy zbiornik na wodny roztwór mocznika. Zbiorniki są o różnych pojemnościach, od 15 Litrów w samochodach osobowych ąz po nawet 100 Litrowe zbiorniki w autach ciężarowych. Średnie zużycie AdBlue w stosunku do oleju napędowego w samochodach ciężarowych wynosi 4 do 8%. Szacowane zużycie w samochodach osobowych średniej klasy pojazd z silnikiem wysokoprężnym to ok 1 litr AdBlue na 1 000 km.

Technologia SCR obecnie jest nie tylko autach osobowych i ciężarowych ale również maszynach budowlanych i ciągnikach rolniczych.

Firma Effect zapewnia dostawy NOXy® na terenie Polski i krajach Europy. Dostawy realizowane są w ciągu 48 godzin w dostawach luzem w autocysternie od minimum 2000 litrów, jak też w mniejszych opakowania pod wskazany przez adres. 

Firma Effect jest Autoryzowanym Dystrybutorem Grupy Azoty, co gwarantuję najwyższą jakość produktu i świadczonych usług zgodnych z normą 22241. Dostawy realizujemy dedykowanymi cysternami należącymi do Grupy Azoty. Wszystkie cysterny Grupy Azoty posiadają legalizowany układ wydawczy gwarantując dostawy produktu z dokładnością nawet do dwóch setnych Litra. 

Zapraszamy do współpracy z firmą Effect.

Autorzy tekstu:

Krzysztof Friedrich

Aleksandra Rucz

 

 

Produkt Noxy jest bardzo wrażliwym czynnikiem, który dostarczamy naszym

klientom z gwarancją pełnego bezpieczeństwa i wysokiej jakości. Firma Effect

jako Autoryzowany Dystrybutor GRUPY AZOTY ZAKŁADY AZOTOWE KĘDZIERZYN-KOŹLE"

bardzo zwraca na to uwagę , dlatego też zdecydowaliśmy iż dostawy produktu

Noxy realizować będziemy cysternami dedykowanymi GA ZAK Kędzierzyn-Koźle

typowo do tego przeznaczonymi, co daje pewność, że produkt trafiający do

klienta końcowego spełnia wszelkie rygorystyczne normy AdBlue. Prowadzenie

takiego biznesu sprawia mi ogromną satysfakcję ponieważ pracujemy na rzecz

ochrony środowiska.

Anna Iwaniak

p

 

 

Najnowsze wydanie