Przejdź do treści
Turystyka

Co warto zwiedzić w Tajlandii

Tajlandia to jeden z najchętniej wybieranych egzotycznych kierunków. Zwłaszcza, że najlepsze warunki na zwiedzanie i plażowanie w tym rajskim kraju panują wówczas, gdy w Polsce popadamy akurat w jesienno-zimową chandrę – pora ciepła i sucha, z temperaturami oscylującymi wokół 30°C i minimalnymi opadami, przypada na okres od listopada do lutego.

Jeśli zimowa szarówka przyprawia nas do depresję, warto zaplanować wakacyjny wyjazd właśnie na ten okres. Zimowy wyjazd do egzotycznej Tajlandii pozwoli nam naładować baterie, ale też zachwycić się wspaniałą rajską przyrodą i odwiedzić mnóstwo miejsc, których wspomnienie będzie rozgrzewać nas podczas zimowych miesięcy. Podpowiadamy, co warto zobaczyć podczas wycieczki do Tajlandii.

Bangkok

Być w Tajlandii i nie zobaczyć monumentalnego, tętniącego życiem Bangkoku to jak… nie być w Tajlandii :). XVIII-wieczny Wielki Pałac Królewski, który do połowy XX wieku był siedzibą króla Tajlandii, świątynia Wat Pho z monumentalnym posągiem Odpoczywającego Buddy, słynna ulica Khao San czy bajecznie kolorowa dzielnica Chinatown to tylko kilka z naprawdę licznych miejsc, które trzeba zobaczyć w Bangkoku. Warto jednak pamiętać, że jeden dzień nie wystarczy, by zwiedzić to wspaniałe miasto – jeśli macie taką możliwość, warto zatrzymać się tu na dłużej.

Ayutthaya

Położona ok. 80 km od Bankgoku Ayutthaya to założona w XIV wieku dawna stolica kraju, pełna pozostałości po monumentalnych pałacach i ruin dawnych buddyjskich świątyń. Warto zobaczyć m.in. świątynię Wat Ratchaburana, Wat Mahathat z głową kamiennego Buddy, ukrytą w korzeniach drzewa, czy jedną z najpiękniejszych świątyń w mieście – Wat Phra Si Sanphet (kompleks tej świątyni wykorzystano jako model dla Świątyni Szmaragdowego Buddy w Bangkoku).

Chiang Mai

Jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Tajlandii, położone na północy kraju. Znacznie spokojniejsze i mniej tłoczne niż Bangkok, ale nie mniej zachwycające, pełne wspaniałych buddyjskich świątyń (m.in. najstarsza w mieście, powstała w XIII wieku świątynia Wat Chiang Mai, świątynia Chedi Luang), ze słynnymi targami i Elephant Nature Park, czyli sanktuarium słoni, promującym etyczne traktowanie tych zwierząt.

Wat Rhong Kun 

Świątynia Wat Rhong Kun, nazywana Białą Świątynią, znajduje się w prowincji Chiang Rai, niedaleko granicy z Laosem i Birmą. To jedna z najbardziej charakterystycznych, ale też kontrowersyjnych budowli Tajlandii – śnieżnobiała, ażurowa konstrukcja z daleka wygląda jak zbudowana ze śniegu, jednak dopiero z bliska widać wszystkie szczegóły tworzących ją ornamentów i zdobień, m.in. jezioro wyciągniętych dłoni. Co ciekawe, rozpoczęte w 1997 roku prace nad świątynią trwają nadal i mają się zakończyć w 20170 roku.

Oczywiście w Tajlandii znajdziecie też mnóstwo innych wartych zobaczenia miejsc – my wybraliśmy tylko kilka z naprawdę długiej listy atrakcji turystycznych. Możecie wynająć samochód i podróżować po całym kraju (oczywiście po zniesieniu obsostrzeń pandemicznych) lub ograniczyć się tylko do zwiedzania miejsc w regionie, w którym znajduje się Wasz hotel (najpopularniejsze tajskie kurorty to m.in. Pattaya, Phuket czy Cha-Am). Tak czy owak, jeśli lubicie aktywne spędzanie czasu i poznawanie nowych miejsc, nuda Wam nie grozi.

Najnowsze wydanie