Przejdź do treści
Aktualności

Jak wybrać najlepsze miejsce na spotkanie biznesowe?

Jak twierdzą psychologowie biznesu, miejsce, jakie wybierzemy na omawianie umowy, podpisywanie kontraktu czy nawet wstępne negocjacje może mieć wpływ na jakość stosunków biznesowych i powodzenie naszych rozmów.

Hałaśliwe, przepełnione gośćmi, z głośną muzyką i brzęczącym na całą salę ekspresem do kawy restauracje, zdecydowanie nie sprzyjają budowaniu relacji biznesowych. Powodują rozproszenie, niepewność kto z postronnych osób słyszy treść omawianych interesów, wpływają niekorzystnie na wizerunek osoby lub firmy, która zaproponowała to właśnie miejsce.

Wybierając miejsce powinniśmy zwrócić uwagę na dogodną lokalizację, nie tylko dla nas, ale również dla naszego kontrahenta. Niejednokrotnie umawiamy się na spotkanie w pobliżu własnej firmy, co już na wstępie świadczy o naszym stosunku do rozmówcy, jeśli to on zabiegał o spotkanie, to jeszcze można usprawiedliwić taki wybór, ale jeśli to my mamy propozycje, zawsze należy zwrócić uwagę na dostosowanie się do drugiej strony. Podobnie w przypadku dobrego dojazdu do lokalu. Najczęściej na spotkania służbowe przyjeżdżamy samochodem, warto więc zwrócić uwagę na łatwą możliwość zaparkowania. Część lokali posiada zarezerwowane miejsca parkingowe dla swoich gości. Warto wybrać właśnie taką restaurację czy kawiarnię.

Jak wynika z badać, menu, które prezentuje dany lokal również może mieć wpływ na powodzenie spotkania. Intensywne zapachy działają stymulująco na zmysły, ale nie zawsze w ten pozytywny sposób. Wybierając miejsce o ukierunkowanej kuchni ryzykujemy, że nasz rozmówca akurat w niej nie gustuje i może jak najszybciej chcieć zakończyć rozmowę, a to może zakończyć się fiaskiem dla nas. Najbardziej bezpiecznie jest zdecydować się na kuchnię międzynarodową, z której każdy będzie miał możliwość wybrania czegoś dla siebie.

Podobnie również jak w przypadku menu, wbrew pozorom cena odgrywa często znaczącą rolę.

Lokale uważane za najdroższe z jednej strony stawiają wysoka poprzeczkę i od razu ustawiają nas w pozycji osoby zamożnej, ale istnieje prawdopodobieństwo posądzenia tez o snobizm.

Nawet jeśli osoba, z którą się spotkaliśmy prezentuje podobny status finansowy, to wcale nie oznacza, że korzysta z tych najdroższych usług. Bezpieczniej wybrać lokal o umiarkowanych cenach. Niezbyt wygórowanych, ale też nie najniższych, bo to również jest źle odbierane, jako przejaw skąpstwa lub nie zbyt wysokim poziomie naszych finansów.

Podsumowując, najlepiej sprawdzają się miejsca uniwersalne, w których można spotkać się zarówno z artystą jak i dyrektorem banku czy właścicielem potężnego przedsiębiorstwa.

Lokale kameralne, dbające o komfort swoich gości, najlepiej, mające wyznaczone strefy biznes lub wręcz sale specjalnie do tego przeznaczone. Coraz więcej lokali specjalizuje się właśnie w spotkaniach biznesowych i te, mają ugruntowaną już pozycję na rynku.

Niezawodnymi też miejscami ukierunkowanymi do spotkań o charakterze służbowym to lobby prestiżowych hoteli. Często wybierane są przez podróżujących biznesmenów, którzy w jednym miejscu mogą odbyć kilka spotkań.

Warto zwrócić również uwagę na dobrą jakość połączenia internetowego, możliwość skorzystania z WiFi i łatwość podłączenia sprzętu do gniazdka elektrycznego. Trudno sobie wyobrazić prezesa firmy przeciskającego się między stolikami, aby podłączyć laptop czy inny sprzęt audiowizualny.

Dobra, urozmaicona kuchnia, dogodny dojazd, kameralna atmosfera i obsługa na najwyższym poziomie, zapewnią nam już część sukcesu w negocjacjach. Pamiętajmy o tym przy wyborze miejsca.

Katarzyna Jakubiak

Najnowsze wydanie