Przejdź do treści
Aktualności

Outsourcing IT – jak zarządzać zewnętrznymi projektami programistycznymi?

W dzisiejszych czasach outsourcing usług IT jest coraz popularniejszym rozwiązaniem wykorzystywanym przez firmy technologiczne i informatyczne. Taki model współpracy pozwala zoptymalizować procesy związane z tworzeniem projektów programistycznych, a także redukować koszty prowadzenia firmy. Dowiedz się, na czym dokładnie polega outsourcing IT dla firm i jak może wpłynąć na metody prowadzenia projektów programistycznych. Jak działa i na czym polega outsourcing IT?

 

Najważniejsze informacje w pigułce

Usługi takie, jak outsourcing specjalistów IT oraz kompleksowe zarządzanie infrastrukturą informatyczną w przedsiębiorstwie służą przede wszystkim temu, aby zoptymalizować koszty prowadzenia projektów oraz całego przedsiębiorstwa powiązanego z branżą IT. Warto dodać, że outsourcing usług IT może obejmować takie działania, jak:

  • Rozwój aplikacji i oprogramowania – outsourcing specjalistów IT pozwala na wygodne tworzenie, projektowanie, rozwijanie oraz zarządzanie oprogramowaniem biznesowym.
  • Utrzymanie infrastruktury IT – chodzi przede wszystkim o to, że firma świadcząca usługi outsourcingu IT administruje serwerami oraz dba o zabezpieczenia firmowej sieci, np. zdalnie.
  • Analizowanie danych – firmy outsourcingowe zajmują się kompleksową weryfikacją przekazywanych danych, dzięki czemu specjaliści mogą łatwiej zarządzać projektami programistycznymi, a także oceniać efekty dotychczasowych wdrożeń.

Warto rozwinąć myśl związaną z outsourcingiem IT w kontekście zarządzania zewnętrznymi projektami programistycznymi. W tym przypadku model współpracy outsourcingowej polega przede wszystkim na tym, że grupa specjalistów z dziedziny programowania, zarządzania oraz projektowania współpracuje ze sobą, celem wdrożenia projektu programistycznego w życie.

Outsourcing specjalistów IT a zarządzanie projektami programistycznymi

Zarządzanie projektami programistycznymi w ramach usług outsourcingu IT polega przede wszystkim na: testowaniu, aktualizowaniu oprogramowania oraz zbieraniu danych analitycznych od klientów.  Obejmuje wiele działań, takich jak planowanie, zarządzanie zadaniami, monitorowanie postępu, identyfikacja ryzyka i inne. 

Projekty IT najczęściej są powiązane z  metodologią zarządzania  Agile, która pozwala na łatwe dokumentowanie przebiegu prac, prowadzenie procesów w iteracyjny i adapcyjny sposób oraz planowanie działań krok po kroku.

Agile to metodyka, która polega na elastyczności, transparentności oraz rzetelności w podejmowanych działaniach. W przypadku zarządzania projektami programistycznymi, to bardzo ważne, chociażby przez wzgląd na fakt, że nowoczesne oprogramowanie musi być wdrażane jednocześnie szybko, bezpiecznie i efektywnie. 

Projekty programistyczne a zarządzanie – jak działa outsourcing IT dla firm?

Zasady współpracy w ramach zarządzania projektami programistycznymi mogą być proste, ale nie muszą, szczególnie jeśli w grę wchodzi model outsourcingu IT. Poziom skomplikowania współpracy zależy od wielu czynników, takich jak: rozmiar projektu, jego złożoność i inne czynniki. Model outsourcingu IT może ułatwić pewne aspekty zarządzania, ale nadal wymaga właściwego nadzoru i uwagi nad jakością i bezpieczeństwem. To zbiór procesów i działań, które dążą do wdrożenia stworzonego oprogramowania na rynek i osiągnięcia sukcesu przy jednoczesnej optymalizacji kosztów oraz czasu pracy.

W kwestii zarządzania projektami programistycznymi wyróżniamy takie działania outsourcingowe jak:

  1. Planowanie – jeszcze przed wszczęciem prac deweloperskich warto zaplanować cały projekt programistyczny od A do Z. To podstawa, aby osiągać zamierzone cele i szybciej wdrażać zmiany na poszczególnych etapach realizacji projektu. Warto wspomnieć, że praca w Agile jest znacznie bardziej elastyczna i nic nie jest wyryte w kamieniu. Dlaczego? Otóż w ten sposób możemy reagować na realne potrzeby projektu i zmieniać jego kurs, jeśli się okazuje, że coś nie działa. Zespoły Agile planują, które funkcje lub zadania zostaną zaimplementowane podczas każdego sprintu, a także ustalają cele na dłuższą metę. Planowanie jest bardziej elastyczne, umożliwia reagowanie na zmiany i feedback od klienta.
  2. Harmonogram działania – w przypadku zarządzania projektami programistycznymi kluczowym wyznacznikiem sukcesu jest dobrze sporządzony harmonogram prac dla wszystkich działów, które obejmuje outsourcing pracowników IT. Dzięki estymacji pracochłonności można precyzyjnie planować pracę z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. W Agile, zamiast tworzyć długotrwałe harmonogramy, tworzy się sprint backlogi, które zawierają konkretne zadania do zrealizowania w trakcie sprintu – harmonogram trwa zwykle 2-4 tygodnie.
  3. Optymalizacja kosztów – outsourcing IT ściśle wiąże się z optymalizacją wydatków na zarządzanie i wdrażanie projektów programistycznych w życie. Tutaj trzeba ustalić, jakie zasoby są potrzebne do realizacji działań projektowych. Optymalizacja kosztów w Agile koncentruje się na dostarczaniu wartości klientowi poprzez iteracyjny proces i efektywne wykorzystanie zasobów, skupiając się na kluczowych funkcjach.
  4. Zarządzanie zadaniami i alokacja zasobów – ostatnim istotnym aspektem zarządzania projektami programistycznymi w ramach outsourcingu usług IT jest delegowanie zadań oraz ustalanie kompetencji poszczególnych osób, które będą mieć istotny wpływ na wdrożenia w projekcie.

Jeśli zarządzanie projektami programistycznymi ma odbywać się tak, jak powinno, niezbędne jest zatrudnienie menadżera projektu. To osoba, która w ramach outsourcingu specjalistów IT będzie czuwać nad całym zespołem projektowym i na bieżąco będzie delegować zadania do realizacji.

Narzędzia do zarządzania projektami programistycznymi – podsumowanie

Obecnie jest wiele dostępnych narzędzi, które ułatwiają zarządzanie projektami programistycznymi. Kilka popularnych systemów to:

  1. Jira – mocno rozbudowane narzędzie, które pozwala na zarządzanie projektami, zasobami oraz budowanie projektów z udziałem różnego rodzaju metodyki. 
  2. Asana – to przydatne oprogramowanie, które pozwala zarządzać czasem pracy, delegować zadania oraz tworzyć zadania w formie listy do realizacji w określonych terminach.
  3. OpenProject – to darmowe narzędzie, z którego można korzystać także w ramach outsourcingu usług IT. Z darmowych systemów ten jest prawdopodobnie najlepszy do zarządzania projektami programistycznymi.

To tylko kilka narzędzi, które mogą być wykorzystywane w trakcie zarządzania projektami programistycznymi – także przez firmy outsourcingowe w branży IT. To znacznie ułatwia prowadzenie działań, optymalizację czasu pracy oraz redukcję kosztów wdrożenia nowych projektów w życie.

Najnowsze wydanie