Przejdź do treści
Aktualności

Biznes przyszłości

Galopujący postęp technologiczny w każdej dziedzinie życia sprawia, że jego dzisiejsze tempo jest tak dynamiczne, że w zasadzie już dziś żyjemy w przyszłości. Innowacja to słowo nadużywane, wydaje się już zużyte. Rozwój technologiczny co do zasady ma nam ułatwiać życie, poprawiać naszą egzystencję, gwarantować długowieczność w zdrowiu, a jednak  mimo to nadal z sentymentem wspominamy przeszłość. To, co było innowacyjne w dawnych czasach, dziś staje się na powrót modne. Dlatego wiele biznesów, które dziś odnoszą sukcesy, to te łączące tradycję z nowoczesnością. 

n

I tak właśnie w malowniczym Janikowie koło Kozienic, który jeszcze w   średniowieczu stanowił część dóbr kościelnych należących do klasztoru  benedyktynów w Sieciechowie, dziś mieści się nowoczesna wytwórnia alkoholi BZK Alco.  Ziemie, na których znajduje się obecnie Janików niegdyś sam Bolesław Krzywousty podarował benedyktynom, wydzielając je z dawnej domeny palatyna Sieciecha, a znany kronikarz Jan Długosz aż kilkukrotnie je w swej  Kronice wymieniał. Do roku 1819 Janików wchodził w skład dóbr klasztornych Benedyktynów,  a od 2016 działa nowoczesna wytwórnia alkoholi, w której powstają zaawansowane technologicznie wódki, ale również trunki jak za dawnych lat. Benedyktyni słynęli od zawsze z nalewek o dobroczynnym działaniu, dlatego też jest wysoce prawdopodobne, że również ci kontemplujący przez 400 lat w pobliskim Opactwie mnisi mieli swoje autorskie receptury, by ku zdrowotności raczyć siebie i okolicznych wiernych. Jeśli  tak było, to niestety ich receptury nie przetrwały na ziemiach, ale przez wzgląd na swego rodzaju dziedzictwo obyczajowości, mieszcząca się Janikowie wytwórnia BZK Alco kultywuje te tradycje.

z

Łączy je ze współczesnymi zwyczajami i nowoczesną technologią, dając gwarancję jakości, różnorodności i trwałości oraz sięgając do tradycji, która przeszła próbę czasu i nadal jest doceniana. Stojąca tam dziś fabryka BZK Alco, należąca do grupy polskich spółek rolniczych, zdumiewa technologicznym rozmachem. To prawdziwy wehikuł czasu, łączący przeszłość z przyszłością. Wytwórnia dba o każdy etap powstawania alkoholu, dzięki czemu może zagwarantować jego najwyższą, światową jakość. Alkohole BZK Alco w odróżnieniu od innych tworzonych  w Polsce powstają ze spirytusu, który przechodzi przez 488 półek destylacyjnych,  umożliwiających jego siedmiokrotną destylację. Dodatkowo, wprowadzając innowacyjną filtrację, wytwórnia gwarantuje nie tylko wysoką jakość produktu finalnego, bez żadnych zanieczyszczeń chemicznych (0 ppm), ale również różnorodność jego smaków. 

Trendy konsumenckie zarówno na świecie, jak i w Polsce, pokazują wzrost  znaczenia wszelkich produktów wytwarzanych rzemieślniczo. Innowacja jest szanowana i pożądana, ale popularność rzemieślniczego kunsztu wynika z światopoglądowych przemian społeczeństwa.  Pokolenie mające dziś największą siłę zakupową to millenialsi – ludzie, dla których najważniejsza jest jakość w połączeniu z naturalnością. To pokolenie zwraca uwagę na etykiety i analizuje wartość towaru pod kątem wpływu na zdrowie, środowisko czy przyszłość planety. W większości obszarów branży spożywczej zauważa się modę na produkty wytwarzane metodami rzemieślniczymi. Ten trend nie ominął również branży alkoholowej.  Wróciły czasy minione, gdzie alkohole ceniono jako wytwór ludzkich rąk. W Polsce ten trend kraftowy niewątpliwie wykreowały piwa i za ciosem wkroczył on w świat konsumentów alkoholi mocnych. Badania konsumenckie pokazują, że polski nabywca zaczynający swoje doświadczenia z piwami rzemieślniczymi, dziś oczekuje również alkoholi mocniejszych wytwarzanych metodami tradycyjnymi, gdzie bardziej niż innowacja liczy się to, aby wszystko robione było ręcznie. 

Powody dla których ten konsument decyduje się na wybór alkoholi kraftowych, czy to piw czy mocniejszych i są zawsze takie same – prawdziwość, naturalność, ręczna produkcja na podstawie autorskich receptur. Wytwórnia alkoholi BZK Alco wspominając czasy pięknie opisane w „Lalce” Bolesława Prusa, zainspirowana fikcyjną postacią  Stanisława Wokulskiego, robi ukłon do wartości jaką była zawodowa rzetelność. Ta cnota reprezentowana przez rzemieślników, na wiele pokoleń, jeśli nie na zawsze, pozostanie w cenie i będzie inspirowała różne nowoczesne biznesy. Wprowadzona w tym roku przez BZK Alco linia produktów rzemieślniczych  tzw. alkoholi kraftowych to szlachetna jakość gwarantowana przez rzetelność polskiej produkcji, z zastosowaniem autorskich receptur inspirowanych tradycjami polskiego gorzelnictwa. Powstały z miłości do przeszłości, do tradycji tego co ręcznie wytwarzane przez rzemieślników kochających swój fach. Nie są produkowane masowo, bo nie jest ich celem dominacja konsumenta. Z założenia mają trafić do konesera, delektującego się z wolna przy okazji rozważań o tym co piękne i nieprzemijające. Wypuszczane są w limitowanych partiach. Biznesowy koncept kraftów BZK Alco, to również tradycyjny design butelki, która jak za dawnych czasów powinna zostać ponownie wykorzystana w domowym gospodarstwie. Biznes przyszłości jak pokazuje popyt na alkohole kraftowe to dziś biznes będący mariażem tradycji z nowoczesnością. Dzięki temu połączeniu, tradycyjne picie do upadłego zostało zastąpione nowoczesnym poszanowaniem dobrych obyczajów społecznych. 

Najnowsze wydanie