Kim są „Niezastąpieni”?
Projekt „Niezastąpieni” - przykład ESG we współpracy samorządów, biznesu i organizacji pozarządowych
„Niezastąpieni” to projekt długofalowego wsparcia rodzin zastępczych, dzięki któremu możemy pomagać dzieciom przechodzącym przez traumy związane z ograniczeniem lub odebraniem praw rodzicielskich ich rodzicom biologicznym. Tę misję realizujemy poprzez poszukiwanie kandydatów na rodziców zastępczych, przeprowadzanie szkoleń przygotowujących ich do tego zadania oraz zapewnianie im wsparcia merytorycznego, informacyjnego i materialnego. To jeden z najważniejszych obszarów aktywności fundacji „Edukacja z Wartościami”, który rozwijamy już od 3 lat. W tym czasie na wsparcie rodzin zastępczych wydaliśmy ok. 1,5 mln zł, pochodzących głównie od prywatnych darczyńców, oraz przeszkoliliśmy ponad 300 rodziców zastępczych.
Rodziny zastępcze otrzymują od nas pomoc w ramach poniższych programów:
„Na wejście” - przygotowanie warunków odpowiednich do przyjęcia dziecka,
„Program Stypendialny” - finansowanie rozwoju pasji i zainteresowań dzieci
„Program Wsparcia Specjalistycznego” - dofinansowanie do usług medycznych i terapeutycznych, ponieważ większość dzieci trafiających do rodzin zastępczych to dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi i traumami emocjonalnymi
„Szkolenie kandydatów” - przygotowanie kandydatów do roli rodziców zastępczych oraz wsparcie w trakcie sprawowania pieczy rodzicielskiej.
Dzieci potrzebujących opieki rodzin zastępczych jest coraz więcej, a rodzin za mało.
Najnowsze dane pozyskiwane od instytucji samorządowych wskazują, że sytuacja dzieci oczekujących na pieczę zastępczą jest bardzo trudna. Placówki opiekuńczo-wychowawcze zgłaszają coraz częściej brak możliwość przyjęcia kolejnych dzieci, a rodzin zastępczych jest zdecydowanie za mało. Zdarzają się nawet dramatyczne sytuacje, w których z powodu tych braków krzywdzone dzieci nie mogą zostać zabrane od biologicznych rodziców, ponieważ nie mają rodziny, której mogą zostać przekazane pod opiekę, co pogłębia ich traumę. Te dane wyraźnie pokazują, jak bardzo potrzebne są działania organizacji pozarządowych w tym obszarze. Rodziny zastępcze potrzebują naszego wsparcia, ponieważ pomimo dużych wysiłków samorządów, jest nadal wiele do zrobienia.
Edukacja to pierwszy krok do sukcesu
Dzięki efektywnej współpracy z darczyńcami indywidualnymi i przedsiębiorcami Fundacja może zajmować się nie tylko profesjonalnym niesieniem wsparcia merytorycznego i finansowego, ale także edukacją. W 2023 roku, w ramach projektu „Niezastąpieni” i działań fundacji, zrealizowana została ogólnopolska kampania edukacyjna „Już jesteś?”, której celem było podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat pieczy zastępczej.
Nasz projekt „Już jesteś” pokazał, jak istotną rolę w procesie popularyzacji rodzicielstwa zastępczego pełni edukacja społeczeństwa. W trakcie kampanii często spotykaliśmy się z niezrozumieniem na temat tego, czym dokładnie jest rodzicielstwo zastępcze i w jaki sposób różni się od innych form opieki. Zaskoczenie wzbudzały np. informacje o tym, że rodzicem zastępczym może zostać nie tylko rodzina, ale także np. singiel po 2 miesięcznym szkoleniu, czy fakt, że nie jest to dożywotnia adopcja, tylko czasowa opieka nad dziećmi. Wielu odbiorców kampanii było niezwykle poruszonych tym, w jak trudnych i łamiących serce sytuacjach znajdują się dzieci, które czekają na przyjęcie do pieczy zastępczej- mówi Jacek Weigl, prezes fundacji „Edukacja z Wartościami”.
Jaką rolę pełnią samorządy w działaniach NGO?
W ramach projektu „Niezastąpieni” chcemy współpracować zarówno z samorządami, jak i przedsiębiorcami. Razem możemy efektywniej realizować działania strategiczne w obszarze wsparcia rodzicielstwa zastępczego - od kampanii informacyjnych i edukacji, prowadzania szkoleń dla kandydatów, aż do prowadzenia wspólnych programów. Naturalnym i bezpiecznym środowiskiem dla dzieci jest rodzina biologiczna, jeśli nie spełnia swojej roli najlepszym rozwiązaniem jest rodzina zastępcza.
Wierzymy, że organizacje pozarządowe promujące rodzicielstwo zastępcze, mogą przyśpieszyć proces deinstytucjonalizacji wspierając samorządy w procesie świadczenia pomocy rodzinom zastępczym. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa planowanie współpracy tych środowisk, np. poprzez wpisywanie pomocy dla podmiotów non-profit w planowanych budżetach. Warto poruszać ten temat nie tylko w kontekście bieżącej działalności, ale także szerokiej debaty publicznej odnoszącej do planów na przyszłość.
Przedsiębiorcy mogą efektywnie wspierać projekty non-profit
Odpowiedzialność społeczna w biznesie nie jest tylko kolejną polityką CSR, a wyróżnikiem w definiowaniu misji działalności gospodarczej. Biznes potrzebuje zaufanych partnerów, we współpracy z którymi wypełnienie tej misji jest w pełni możliwe i efektywne. Firma, w której idea dzielenia się sukcesem stanowi fundamentalną część działalności, jest nie tylko wzorem godnym naśladowania, lecz jest także elementem, na który coraz częściej zwracają uwagę świadomi klienci. To właśnie polityka odpowiedzialności społecznej decyduje często o ich lojalności i o właściwym, zrównoważonym rozwoju firmy.
Zostań 1 ze 100 Niezastąpionych!
Aby projekt „Niezastąpieni” mógł efektywnie docierać do rodzin zastępczych, potrzebujemy pomocy Państwa - naszych Niezastąpionych przedsiębiorców. Stworzyliśmy program „100 Niezastąpionych”, wspierany przez miesięcznik BUSINESS MAGAZINE, do którego chcemy Państwa zaprosić i wyróżnić. Wszyscy darczyńcy, którzy zdecydują się wziąć w nim udział, zostaną wraz ze zdjęciami pokazani i opisani w wydaniu specjalnym Business Magazine, zaś osobiste podziękowania Zarządu Fundacji oraz znanych osobistości pełniących rolę Ambasadorów projektu, zostaną wręczone podczas uroczystej gali.
Kierujemy tę ofertę do biznesów o różnej skali działania - zarówno dużych firm, jak i tych z sektora MŚP. Potrzeby rodzin zastępczych to bowiem nie tylko fundusze czy pomoc rzeczowa, to także wsparcie w formie nieodpłatnego świadczenia różnych usług: medycznych, psychologicznych, prawnych, zajęć sportowych, artystycznych, itp. Pragniemy również zachęcić Państwa do aktywnego propagowania idei rodzicielstwa zastępczego wśród swoich kontrahentów, klientów oraz pracowników, np. poprzez mailing z informacjami o kampanii, wewnętrzną zbiórkę pieniędzy, wolontariat czy zaproszenie przedstawicieli rodzin zastępczych na event firmowy.
Szczególnie ważne jest w tym programie stałe wsparcie, udzielane każdego miesiąca. Pomoc dzieciom w rodzinach zastępczych, mających za sobą bagaż traum i cierpienia, nie może być wyłącznie doraźna. Potrzebni są zatem również tacy darczyńcy, którzy mają możliwość zostania naszym Partnerem Strategicznym na przykład poprzez regularne przekazywanie wsparcia - w formie comiesięcznych wpłat lub pomocy rzeczowej, usług czy zaangażowania w działania na rzecz rodzin zastępczych w ramach CSR/ESG. Można także zaangażować się w pomoc zakresie przygotowania paczek okolicznościowych lub wyprawek dla dzieci.
Co oferujemy naszym Partnerom i darczyńcom?
Wszystkich partnerów i darczyńców promujemy na wielu kanałach mediowych, począwszy od social mediów aż po prasę i telewizję. Współpracujemy z wieloma znanymi osobistościami ze świata mediów, biznesu czy sportu, które jako Ambasadorzy promują i wspierają jej działalność, pomagając dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.
Partnerzy „Niezastąpionych” otrzymują m.in.: Pakiet Darczyńcy z dyplomem „Niezastąpieni” oraz innymi niespodziankami, możliwość posługiwania się logo „Niezastąpieni” w materiałach firmy, na jej stronie internetowej i w stopkach e-maili, ekspozycję logo firmy na stronie „Niezastąpieni”, w naszych mediach społecznościowych, placement produktów firmy we wszystkich materiałach medialnych, w tym reportażach z historiami rodzin zastępczych, wymienianie nazwy firmy we wypowiedziach medialnych oraz inne uzgodnione wspólnie sposoby.