Przejdź do treści
Aktualności

W Lądku-Zdrój rozpoczął się Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady

W Lądku-Zdrój rozpoczął się Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady. Spotkanie Ludzi Gór potrwa do niedzieli, 10 września. To najstarsza, z największymi tradycjami taka impreza w kraju. W tym roku odbywać się już będzie po raz dwudziesty ósmy. Co przygotowali organizatorzy w tym roku?

Tegoroczne wydarzenie obejmuje ponad 200 punktów programu. Na miłośników gór czekają filmy, wspinaczki, warsztaty alpinistyczne, wykłady górskich ekspertów, koncerty, literatura i atrakcyjne wydarzenia skierowane do najmłodszych. Festiwal podzielony został na bloki tematyczne i jak przez ostatnie lata program ułożony jest tak, że każdy znajdzie coś dla siebie.

w

Miłość do gór na wielkim ekranie

Filmy od początku Festiwalu Górskiego były jednym z najważniejszych punktów programu całego wydarzenia. Konkurs, którego założeniem jest promocja filmów o tematyce górskiej, podzielony jest na 7 kategorii. Filmowi, który zdaniem jury będzie zasługiwał na największą uwagę, przyznana zostanie główna nagroda – Grand Prix. W tym roku zobaczymy 28 tytułów, w tym 14 premier, a także będziemy mieć okazję spotkać się z ich twórcami i bohaterami.

Książka Górska Roku 2023

Konkurs na Książkę Górską Roku im. Wawrzyńca Żuławskiego z każdą edycją cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zarówno twórców, jak i czytelników. Jury przyzna nagrody w sześciu kategoriach i Grand Prix konkursu. W tym roku do walki o tytuł Książki Górskiej Roku zgłoszono prawie 70 pozycji! Można je znaleźć tu: https://www.festiwalgorski.pl/ksiazki-zakwalifikowane-2023/

t

Warsztaty wspinaczkowe i wydarzenia sportowe

W trakcie Festiwalu tradycyjnie już odbędą się kilka warsztatów wspinaczkowych – w ramach współpracy z Integrowanie Przez Wspinanie – Tricamp. Grupa Integrowanie Przez Wspinanie to prężnie działający, doświadczeni wspinacze oraz instruktorzy. W tym roku ponownie przeprowadzą cykl szkoleń i pokazów. W programie jest kilka warsztatów praktycznych – od pierwszych kroków w skałach, przez techniki wspinania, autoratownictwo, sprzęt, etykę i asekurację w piaskowcach, po warsztaty drytoolowe i wspinanie w Rysach – każdy znajdzie coś dla siebie w zależności od zaawansowania i chęci.

Bilety na warsztaty dostępne są dla uczestników Festiwalu posiadających karnety (również w specjalnej cenie), ale można też kupić bilet tylko na konkretny warsztat.

Podczas Festiwalu Górskiego każdy chętny będzie mógł również zdobyć swój ośmiotysięcznik! Tradycyjnie podczas Festiwalu organizujemy zawody biegowe, na podstawie których stworzyliśmy Koronę Himalajów i Karakorum.

W ramach tegorocznego Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady odbędą się zawody inov-8 Lhotse Run i inov-8 Broad Peak Run, których dystanse odpowiadać będą wysokości obu tych szczytów. inov-8 Lhotse Run (8516 m) odbędzie się w sobotę, 9 września, natomiast inov-8 Broad Peak Run (8051 m) w niedzielę 10 września. Start i meta biegu znajdować się będzie w Parku Zdrojowym w Lądku Zdroju.

Aby wziąć udział w tym sportowym wydarzeniu należy kupić pakiet – pojedynczy, na każdy bieg osobno lub podwójny, który upoważnia do startu na obu dystansach.

Wielbicieli rowerów górskich zapraszamy natomiast na Flow Trip – wyjątkową przygodę na singletrackach Kotliny Kłodzkiej, którą 7 września poprowadzi Szymon Godziek – jeden z najlepszych na świecie freeriderów MTB. Bilety na to wydarzenie dostępne są zarówno dla posiadaczy karnetów na Festiwal (w specjalnej cenie), jak i dla tych, którzy chcą skorzystać z tej jednej atrakcji.

Nowi goście na Festiwalu Górskim

Miesiące poprzedzające Festiwal Górski to czas tworzenia programu i dołączania kolejnych znakomitych gości do wydarzenia. W tym roku, wśród postaci, z którymi będzie można porozmawiać i wymienić doświadczenia znajdą się: wybitny wspinacz młodego pokolenia Adam Ondra, jeden z najlepszych alpinistów i wspinaczy big-wallowych Thomas Huber, niezwykła Federica Mingolla, mająca w dorobku sukcesy we wspinaczce wielowyciągowej, tradycyjnej i górskiej,  narciarz wyczynowy Bartek Ziemski, Olga Kosek – jedna z najlepszych na świecie kobiet uprawiających wspinaczkę lodową czy wspinacze i alpiniści – Marcin Tomaszewski i Paweł Hałdaś, którzy jako pierwsi na świecie zdobyli zimą ścianę Big Wall na Grenlandii oraz wielu innych znakomitych postaci ze świata gór, które przyjeżdżają co roku na festiwal.

Ladek Mountain Photo Award

LaMPA, czyli Ladek Mountain Photo Award, to konkurs, który po raz pierwszy odbędzie się podczas Festiwalu.  Będzie on świetną okazją, żeby zwrócić uwagę na chwile, które przeżywamy w górach. Od zachwytu nad przyrodą, krajobrazem, fauną i florą po piesze wędrówki, wspinaczkę oraz poznawanie okolicznych tradycji i kultury. Jury wyłoni najlepsze zdjęcia, by później spotkać się na gali finałowej i razem zachwycić się tym górskim światem!

The Rocks And Roll Festival

Na muzycznej scenie Festiwalu, zagoszczą kapele z najwyższej, rockowej półki: w czwartek 7 września zagrają Farben Lehre i Heebie Jeebies. W piątek scenę opanują Blenders, Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn i Stoned Agnes (feat. Thomas Huber). Sobota to bez wątpienia najważniejszy muzycznie dzień Festiwalu, bowiem uświetnią go takie gwiazdy, jak Krzysztof Zalewski, Smolik / KevFox, Zagrali i Poszli oraz Jabolowe Tulipany (feat. Maciej Dobrzański). Ale to nie wszystko! Festiwal Górski to również godziny imprez klubowych i techno!

 

Festiwal Młode Góry

Z myślą o najmłodszych miłośnikach gór organizatorzy przygotowali Festiwal Młode Góry, którego tegoroczna edycja będzie miała formę trzydniowej półkolonii. Będzie to czas wypełniony aktywnością na świeżym powietrzu – warsztatami kulturowymi, górskimi, zręcznościowymi. Całość podzieliliśmy na grupy wiekowe, więc każdy junior znajdzie tu coś interesującego dla siebie.

Aby wziąć udział w atrakcjach Festiwalu Młode Góry wystarczy wykupić karnet. Dostępne są całodniowe karnety upoważniające do udziału w zajęciach w piątek, sobotę lub niedzielę lub zbiorczy karnet na wszystkie 3 dni. Niezależnie od rodzaju karnetu, każdy z nich obejmuje obiad, owocowe przekąski, wodę do picia i ubezpieczenie NNW uczestnika.

Dokładne informacje o Festiwalu Młode Góry można znaleźć na stronie: https://www.festiwalgorski.pl/mlode-gory/

Jak zdobyć bilety i poznać program?

Karnety na poszczególne festiwalowe dni są wciąż dostępne. Kupić można również karnet 4-dniowy, który zagwarantuje udział we wszystkich atrakcjach festiwalowych (w tym koncertach), a dodatkowo, jego zakup premiowany będzie prezentem – bidonem od firmy Petzl! Na osoby, które lubią czuć się wyjątkowo czeka karnet VIP, który obejmuje wszystko to, co karnet 4-dniowy, plus dodatkowo wstęp do sektora VIP w Wielkim Namiocie Jack Wolfskin, wstęp na bankiety podczas imprez integracyjnych, pakiet gadżetów festiwalowych (czapka, koszulka i inne) i dostęp do wybranych filmów online w dniach 7-30.09. Natomiast rodzice dzieci do lat 7. będą mogli skorzystać z karnetów rodzinnych.

Wszystkie karnety można kupić na stronie internetowej Festiwalu: https://www.festiwalgorski.pl/karnety-2023/

Dostępne są wejściówki na każdy dzień, które uprawniają do wstępu na koncerty oraz do klubu festiwalowego. W sprzedaży jest także karnet 4-dniowy, który upoważnia do uczestnictwa we wszystkich muzycznych wydarzeniach Festiwalu, a także do wstępu na afterparty, które odbędzie się w niedzielę w Winiarni Radochowskiej.

Pełny program 28. Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady można znaleźć na stronie Festiwalu: https://www.festiwalgorski.pl/harmonogram-2023/

Paweł Barć

Najnowsze wydanie