China Construction Bank wspiera eksport polskiej wołowiny
EKSPORT POLSKIEJ WOŁOWINY DO CHIN – CHINA CONSTRUCTION BANK AKTYWNIE WSPIERA PRODUCENTÓW
19 września br. w China Construction Bank Oddział w Polsce, odbyła się konferencja dedykowana polskim producentom wołowiny oraz chińskim importerom z zapotrzebowaniem na ten produkt. Współorganizatorem wydarzenia było Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego (PZPBM) - organizacja rolnicza, której celem jest obrona praw i wspieranie rozwoju producentów żywca wołowego i wołowiny.
Zarówno CCB Oddział w Polsce, jak i PZPBM, zdając sobie sprawę z ogromnego potencjału chińskiego rynku i otwierających się możliwości handlowych, przygotowały konferencję nadając jej wysoką wagę i angażując wiodące firmy z branży z obu krajów. W spotkaniach wzięło udział 16 polskich przedsiębiorstw z branży wołowiny, 17 chińskich importerów oraz 3 firmy logistyczne. Konferencja odbyła się częściowo zdalnie. Zaangażowanych było również siedem regionalnych oddziałów CCB w siedmiu różnych prowincjach Chin, które wspierały i przygotowywały wydarzenie. Pierwszy blok konferencji składał się z wystąpień, podczas których uczestniczące firmy mogły dowiedzieć się więcej na temat transakcji w RMB, polskiego sektora wołowiny oraz możliwości wsparcia promocji polskiej wołowiny na rynku chińskim. Przedstawiciele firm logistycznych przybliżyli również całą procedurę eksportową, od rejestracji produktu do jego trafienia na półki sklepowe, co dało firmom szersze spojrzenie na cały proces.
China Construction Bank Corporation, wiodący bank komercyjny w Chinach, jest zaangażowany w napędzanie rozwoju gospodarczego i zaspokajanie potrzeb klientów od momentu jego powstania w październiku 1954 r. Jest to drugi na świecie największy bank komercyjny pod względem kapitału Tier 1, przychodów i aktywów. Jego siedziba znajduje się w Pekinie i zatrudnia ponad 350 000 osób. Zajmuje nie tylko znaczącą pozycję na rynku chińskim, ale ma również znaczące osiągnięcia na rynkach zagranicznych. Obecność China Construction Bank poza granicami Chin obejmuje 31 krajów oraz regionów i zapewnia pełen zakres usług finansowych dla 9,35 mln klientów korporacyjnych na całym świecie. Oprócz tradycyjnych usług finansowych, CCB aktywnie zajmuje się także transgranicznym kojarzeniem partnerów, zapewniając przedsiębiorstwom platformę do współpracy na globalną skale. Jest to bezpłatna usługa matchmakingowa banku, która obejmuje przedstawianie zaufanych potencjalnych partnerów obu stronom, ułatwienie organizacji spotkań i zapewnianie tłumaczeń. Zapewnianie tego rodzaju wsparcia jest sposobem CCB na wypełnianie odpowiedzialności społecznej.
ZNIESIENIE EMBARGA
W świetle liberalizacji importu polskiej wołowiny przez chińskie służby celne, CCB postanowiło wykorzystać niosące ze sobą ogromne możliwości okoliczności. Po ponad 20 latach, Chiny zniosły zakaz importu polskiej wołowiny. Na chiński rynek znów może trafiać polska wołowina (na ten moment Chińska Generalna Administracja Celna wydala zgodę na dopuszczenie mięsa bez kości od zwierząt w wieku poniżej 30 miesięcy). Jest to moment, kiedy zaczyna otwierać się wiele drzwi i olbrzymie możliwości handlowe. Zakaz eksportu wprowadzono w 2001 r., po wykryciu w Polsce BSE (choroby szalonych krów). W Polsce choroby nie ma już od wielu lat, jednakże chińska strona jest restrykcyjna i potrzeba było czasu na podjęcie decyzji o ponownym dopuszczeniu polskiego mięsa wołowego do obrotu.
OTWIERA SIĘ WIELE DRZWI
Import wołowiny do Chin stale rośnie. W 2022 r. zaimportowano 2,7 mln ton, a w tym roku - tylko do sierpnia, do Chin sprowadzono 1,8 mln ton import wołowiny i podrobów, co odpowiada kwocie około 40 mld PLN. W samym sierpniu import tych produktów wyniósł 266 tys. ton, czego wartość można oszacować na 5.9 mld PLN. Do 2035 r. konsumpcja wołowiny w Chinach ma wynieść 14 mln ton, przy deficycie przekraczającym 3 mln ton. Jest to więc rynek o ogromnym potencjale.
Liderami pozostają Brazylia (import na poziomie 12,9 tys. ton do sierpnia br.) i Argentyna (4,9 tys. ton), ale jest też szansa dla mięsa polskiej produkcji, które charakteryzuje się wysoką jakością. Ponadto Polska jest liderem pod względem warunków hodowli.
Otwarcie chińskiego rynku jest szansą dla hodowców bydła mięsnego i zakładów produkcyjnych. Ekspansja tamtejszego rynku może przynieść obopólne korzyści. Popyt na produkty wołowe jest bardzo wysoki, a na rynku nie brakuje miejsca dla wielu firm. Jednakże, nierzadko nawiązywanie relacji biznesowych jest wyzwaniem, a przedsiębiorcy zastanawiają się jak zacząć. China Construction Bank ma odpowiedź na to pytanie. Podczas ostatniej konferencji Pan Huayu Shen, Acting General Manager China Construction Bank Oddział w Polsce podkreślił:
Zaprosiliśmy Państwa tutaj, aby pokazać, że stale jesteśmy w Polsce i że można się z nami skontaktować w każdej chwili-w razie jakichkolwiek potrzeb związanych z komunikacją