Przejdź do treści
Aktualności
Lifestyle

Jak kolory wnętrz wpływają na nasz nastrój

Kolor coraz częściej wdziera się do naszych domów i nie ukrywam, że ten stan rzeczy bardzo mnie cieszy. Większość z nas projektując przestrzeń w domu stawia często na jasne, uniwersalne odcienie: bieli, beżu i szarości. Jednak w obecnych czasach, nie brakuje klientów, którzy przełamują ten trend i pozawalają nam, projektantom nieco bardziej pobawić się kolorem. Nie oznacza to, że namawiamy klientów, aby  każde z projektowych wnętrz w domu było w innym kolorze tęczy… nic bardziej mylnego.

a

Wciąż stawiamy na jasne, neutralne pomieszczenia, jednak nieco podrasowane kolorami w postaci dodatków do wyposażenia danego pomieszczenia. Każde pomieszczenie powinno być dostosowane do charakteru klienta i czynności jakie będą w nim wykonywane i tak np.: sypialnia zwykle jest miejscem wyciszenia, odpoczynku, natomiast salon to miejsce, w którym nieco bardziej chcemy pokazać nasz charakter i styl. Łazienka główna zazwyczaj w jasnych neutralnych, ziemistych brawach częściej jest naszym domowym SPA w przeciwieństwie do łazienki dla gości, w której zwykle odważniej bawimy się kolorem.

a

Pamiętajmy że, kolor dobieramy do charakteru klienta i miejsca przeznaczenia danego pomieszczenia. Krótki opis kolorów i tego jakie dany odcień ma oddziaływanie na nasz nastrój pozwoli Wam dobrać odpowiedni kolor do Waszych pomieszczeń:

BIEL zdecydowanie jest bazą w większości wnętrz, rzadko kiedy widzimy sufit w kolorze innym niż biel. Głównie kojarzy się ze spokojem, ukojeniem, z czystością (czasem sterylnością, jeśli jest jej zbyt dużo), niewinnością oraz nowym początkiem. To kolor neutralny, który pasuje do każdego pomieszczenia i sprawia wrażenie większego. Daje poczucie uporządkowanej, zorganizowanej przestrzeni. To kolor dla każdego pomieszczenia.

CZERŃ kojarzy się z elegancją i wygodą, w małych dawkach może wyglądać luksusowo. To dość odważny kolor, warto użyć go jako dodatku w postaci mebli, armatury w łazience rzadziej jako kolor dla całego pomieszczenia. Głównie do akcentowania.

CZERWIEŃ to jeden z najbardziej intensywnych, stymulujących kolorów, który dodaje pomieszczeniu energii. To ciepły, ogólnie pozytywny, motywujący kolor, który zachęca ludzi do działania. Odrobina czerwieni ma ogromne znaczenie wystarczy akcentująca ściana lub kilka elementów wystroju, aby poczuć jej moc. To zdecydowanie opcja dla odważnych. Świetnie sprawdzi się w domowych biurach i pomieszczeniach rozrywkowych.

POMARAŃCZOWY: to kolejny stymulujący kolor, który pozwala wydobyć z nas  entuzjazm i pasję. Mówi się również, że ma rewitalizujące działanie, zwiększa ilość tlenu docierającego do mózgu, dzięki czemu czujesz się pełen życia. To mocno energetyzujący kolor, znakomity w domowych siłowniach i sali do ćwiczeń. Coraz częściej pojawiający się w strefie dziennej naszych domów.

ŻÓŁTY: intensywny, motywujący kolor, który wywołuje poczucie szczęścia. Jest najbardziej optymistycznym, pełnym nadziei kolorem (prawdopodobnie dlatego, że kojarzy się ze słońcem). Żółty sprawdzi się w strefach dziennych: w salonie i jadalni oraz domowym biurze.

RÓŻOWY: kojarzy się z dobrocią i miłością. Uważa się, że zwiększa kreatywność oraz poczucie spokoju i nadziei. Ciemne odcienie, takie jak fuksja, kojarzą się z większą energią i pewnością siebie. To kolor często używany w pomieszczeniach dla dzieci oraz w sypialniach.

ZIELONY: Zachęca do niezależności i dokonywania zmian, a także wzmacnia poczucie miłości, radości i wewnętrznego spokoju. Mówi się również, że zieleń pobudza mądrość, nadzieję, siłę i spokój. To zdecydowanie kolor do każdego z pomieszczeń m.in. w postaci dodatku jakim są rośliny doniczkowe. Nawet w całkowicie białym pomieszczeniu kolor zielony sprawi, że poczujemy się rześko i radośnie.

NIEBIESKI: jest najbardziej kojącym kolorem. Niebieski podstawowy pomaga się zrelaksować, znaleźć spokój i poczuć się bardziej komfortowo. Jest również kojarzony z mądrością, kreatywnością i duchowością. Świetnie sprawi się w łazienkach, sypialniach, strefach dziennych i pokojach dla młodszych dzieci.

FILETOWY: jest podobny do niebieskiego pod względem tego, że sprawia, że ​​czujesz się spokojny i zrelaksowany. Jaśniejsze odcienie, takie jak lawenda, napawają optymizmem i nadzieją, podczas gdy ciemne, bogate odcienie budzą poczucie mocy i siły. W zależności od intensywności fioletu, głównie polecany do sypialni i pokoi dziecięcych.

BRĄZ: to ciepły, uziemiający, neutralny kolor, który wywołuje poczucie bezpieczeństwa (prawdopodobnie dlatego, że jest to bogaty, ziemisty kolor). Kojarzy się z drewnem, ciepłem. Często używany w naszych domach w wielu odcieniach. W zależności od odcienia sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

SZARY jest najbardziej neutralnym kolorem i czasami kojarzy się z powściągliwością lub konformizmem, ale także eleganckim wyrafinowaniem i nowoczesnym stylem. Ma działanie uspokajające, pozbawione emocji i sam w sobie może być nieco wyczerpujący. Sprawia też, że ​​inne kolory wyróżniają się na jego tle. Zdecydowanie najbardziej uniwersalny kolor do każdego pomieszczenia.

a

WSKAZÓWKI

Jasne, ciepłe kolory stymulują energię i szczęście, podczas gdy chłodne, stonowane kolory działają kojąco i uspokajająco.

Jasne, ciepłe kolory najlepiej sprawdzają się w strefie dziennej: w pomieszczeniach, w których przebywamy najczęściej, takich jak: jadalnie lub kuchnie. Natomiast chłodne kolory najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach relaksacyjnych, takich jak: sypialnie oraz  łazienki. Oczywiście wszystko zależy od intensywności koloru bledsze/pudrowe są uspokajające, wyciszające w przeciwieństwie do żywych, intensywnych barw, które mocno pobudzają do działania.

a

Nie musimy od razu malować na kolorowo wszystkich ścian, aby świetnie poczuć się we własnym domu. Zalecam jako bazę na ściany większości pomieszczeń w naszych domach, wybrać neutralne jasne kolory. Nieumiejętne użycie intensywnych kolorów finalnie może przytłoczyć. Zdecydowanie na początek, warto wypróbować kolorowe: tekstylia, dodatki, meble, dywany, rośliny, oświetlenie czyli elementy wyposażenia, które nadadzą charakteru naszym wnętrzom.

Nie zapominajmy też, że nasze upodobania kolorystyczne zmieniają się z wiekiem, wydarzeniami w naszym życiu oraz porami roku. Dlatego bawmy się kolorami we wnętrzach zgodnie z naszym nastrojem. 

a

Aleksandra Dylewska - projektantka wnętrz i twórca 4Corners Design

Uczelnie techniczne i szkoła artystyczna ukształtowały mnie jako projektanta wnętrz. Politechnika Śląska i krakowska AGH nauczyły mnie części technicznej z zakresu projektowania. Natomiast zamiłowanie do sztuki i designu, patrzenie na otoczenie jak na nieustającą inspirację wzmocniła we mnie szkoła plastyczna. Jako projektant inspiracje czerpię z rodzinnej codzienności, uwielbianych przeze mnie podróży i jogi, która pozwala mi się zatrzymać i uporządkować galop obrazów. Inspirować może wszystko co nas otacza, trzeba być tylko na to uważnym.

 

Najnowsze wydanie