Przejdź do treści
Aktualności

Krajowy przemysł zyskał nową aparaturę badawczo-rozwojową.

Ponad 20 urządzeń o wartości ponad 50 mln złotych, w tym dwa ultranowoczesne mikroskopy, instalacja do nanoszenia warstw materiałów metodą PLD, bezzałogowe systemy lotnicze i radary pasywne. Możemy przyspieszyć prace B+R na rzecz konwersji i magazynowania energii, rozwoju elektromobilności, lotnictwa i systemów autonomicznych. A to dzięki aparaturze badawczo-rozwojowej zakupionej przez Politechnikę Warszawską z budżetu samorządu województwa mazowieckiego w ramach funduszy europejskich.

a

- Wytworzenie zaawansowanych technologii wymaga dwóch głównych komponentów - specjalistycznej aparatury i pracy w zespołach złożonych z naukowców oraz przedstawicieli przemysłu - mówi prof. Wojciech Wróbel, lider nowego przedsięwzięcia na Politechnice Warszawskiej. - Bez perspektywy rynkowej nie powstaną użyteczne rozwiązania. Bez naukowców nie będzie żadnych innowacji. Na politechnice mamy szereg rozwiązań, które chcemy doprowadzić do wysokiego poziomu gotowości technologicznej. Chcemy też wypracować nowe rozwiązania. To będzie możliwe tylko z udziałem firm - uzupełnia Wróbel.

a

Aparatura zgromadzona przez uczelnię jest unikatowa w skali kraju i dostępna w nielicznych ośrodkach badawczych na terenie Unii Europejskiej. W Polsce to jedyne miejsce, gdzie można skorzystać z urządzeń tej klasy, a są to m.in.:

  • mikroskop Helios 5 PFIB CXe,
  • mikroskop Spectra 200 TEM
  • zintegrowana instalacja Pulsed Laser Deposition (PLD),
  • latające platformy badawcze,
  • referencyjny system detekcji bezzałogowych statków powietrznych,
  • symulator Hardawere-in-the-Loop,
  • układ do osadzania cienkich warstw metodą działa elektronowego
  • układ do osadzania cienkich warstw metodą rozpylania katodowego.

 

Wszystkie urządzenia dostępne są na Politechnice Warszawskiej. Można już zgłaszać zapotrzebowanie na usługi oraz wspólne projekty badawczo-rozwojowe. Ponad 40% czasu pracy całej aparatury jest przeznaczone na współpracę z biznesem. Zgłoszenia przyjmuje Centrum Innowacji Politechniki Warszawskiej: sekretariat.cinn@pw.edu.pl.

Najnowsze wydanie