Przejdź do treści
Aktualności

5 dni górskiej przygody w centrum Krakowa

Już 28 listopada startuje w Krakowie, prawdziwe święto gór, którego nie można przegapić. 16 KFG to górskie podsumowanie roku, okazja do wymiany doświadczeń, spotkania w gronie znajomych oraz poznania ludzi, którzy wyznaczają dzisiaj nowe standardy alpinizmu i wspinania sportowego lub na stałe zapisali się w jego historii. Festiwal odwiedzą wybitne górskie osobowości, podróżnicy, świetni fotograficy i autorzy książek. Wydarzenie będzie obfitować w filmy, pokazy multimedialne, dyskusje i sportowe zawody. Tu poznasz najbardziej aktualne i najciekawsze osiągnięcia w wykonaniu polskich i zagranicznych wspinaczy i alpinistów.

a

16 KFG nikogo nie pozostawi obojętnym.

Krakowski Festiwal Górski to również dobry moment dla poszukiwań – inspirację odnajdziemy w światowej klasy filmach i literaturze górskiej. 28 listopada spotkamy się po raz kolejny, a Krakowski Festiwal Górski po raz pierwszy w historii będzie trwał aż 5 dni! W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie organizatorzy zdecydowali się rozbudować Festiwal i zmodyfikować nieco jego formułę. KFG w tym roku rozpocznie się wcześniej – już w środę 28 listopada i potrwa do niedzieli 2 grudnia. Główną areną tegorocznej edycji jest tradycyjnie Uniwersytet Ekonomiczny, jednak ważne festiwalowe wydarzenia rozegrają się również w krakowskich kinach.

a

W tym roku również organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby zapewnić swojej publiczności jak największą ilość prelekcji, filmów oraz warsztatów niosących ze sobą ważne i merytorycznie wartościowe treści. Warto podkreślić, że ten wysoki poziom merytoryczny od wielu lat idzie w parze z uniwersalnym przekazem jaki płynie z większości festiwalowych prelekcji – góry uwznioślają, inspirują, hartują i uczą pokory. To właśnie w obliczu pięknej natury ludzie i sportowcy realizują swoje pasje, od kontemplacji przyrody i górskiego krajobrazu, po najwyższej klasy wyczyny sportowe.
a

Międzynarodowy konkurs filmowy.

Kluczowym punktem programu są filmy górskie – od samego początku festiwalu na ekranie prezentowane były najlepsze obrazy nie tylko z Polski, ale także z całego świata. W trakcie przeglądu filmów zgłoszonych do Festiwalu przedstawionych zostanie wiele wyjątkowych produkcji, które łączy jedno – motyw gór. Górskie historie zapisane na taśmie filmowej oceniać będzie jak co roku grono profesjonalistów, a sam przegląd skrupulatnie wyselekcjonowanych filmów będzie niepowtarzalną okazją do zapoznania się z owocami rozwijającej się prężnie, górskiej kinematografii. Na ekranach Krakowskiego Festiwalu Górskiego zobaczymy między innymi: obsypane nagrodami obrazy, tegoroczne hity, nie zabraknie też wielkich premier!

Festiwal rozpoczyna się 28 listopada. Pierwsze dwa dni to projekcje wyjątkowych filmów: Free Solo (środa), Mountain oraz The Holy Mountain (czwartek). Kolejne trzy dni festiwalu to również pokazy filmów biorących udział w Międzynarodowym i Polskim Konkursie Filmowym (m.in.: Dawn Wall, Notes from the Wall, Age of Ondra, Statement of Youth, Zabardast czy Der letzte Schritt).

Nie tylko dla specjalistów

Organizatorzy, świadomi współczesnych trendów oraz ewoluujących zainteresowań górskiego widza, z roku na rok starają się urozmaicić swój program o pozycje mniej specjalistyczne. Na tegorocznej liście dodatkowych atrakcji znajdziemy zawody w trail runningu, klub kulturalny, warsztaty fotograficzne, rozbudowane spotkania z autorami książek górskich. KFG odwiedzą również goście wiodący prym w innych niż alpinizm dziedzinach, jak choćby ratownicy TOPR, eksperci z TPN, biegacze górscy, skitourowcy, podróżnicy, a nawet prawnicy... specjalizujący się prawnych zagadnieniach związanych z górami.

Goście

W ciągu kilku dni staniemy twarzą w twarz z pionierami, prekursorami, eksploratorami, a także sportowcami, którzy aktualnie poszerzają granice ludzkich możliwości w górskich dziedzinach. Pamiętajmy, że to właśnie dzięki nim większość z nas może cieszyć się dzisiaj górami czy skalnymi ścianami w taki, a nie inny sposób. To dzięki nim kolejne pokolenia będą miały możliwość dalszego rozwoju, treningu i przeżywania wertykalnych przygód na jeszcze większą niż dzisiaj skalę.

Jedną z takich osób jest z pewnością Jerry Moffatt, brytyjski as wspinania lat 80. i 90., który w swoim czasie poszerzał skalę o nowe stopnie trudności. Podczas wydarzenia poznamy historię wspinania sportowego oraz skalnego z jego perspektywy, a także będziemy mieli okazję posłuchać o bardziej aktualnych projektach i planach najskuteczniejszego dzisiaj polskiego wspinacza – Piotra Schaba.

 

jerry-moffatt.jpg

Jerry Moffatt. Fot. arch. Jerry Moffatt

Wśród polskich gości festiwalu warto wspomnieć jeszcze kilka nazwisk wspinaczy skalnych, których nie trzeba chyba przedstawiać: Gosia Rudzińska, Łukasz Dudek, Andrzej Marcisz, Andrzej Mecherzyński-Wiktor czy Konrad Ociepka. Tę listę dopełniają zagraniczni goście: wszechstronny Dave MacLeod, specjaliści od treningu sportowego i świetni wspinacze Laurence Guyon i Olivier Broussouloux oraz legenda czeskich piachów – Petr „Spek” Slanina.

dave-macleod.jpg

Dave MacLeod. Fot. arch. D. MacLeod

Z pewnością wielu pasjonatów gór i alpinizmu ucieszy wiadomość, że grono gości związanych z działalnością na wyższych wysokościach, często również w śniegu czy lodzie, jest równie rozmaite i liczne co grono „skalne”. Wśród polskich gości spotkamy bowiem: Krzysztofa Wielickiego, Adama Bieleckiego, Marka Chmielarskiego, Rafała Fronię, Artura Małka oraz Bogumiła Słamę.

Z ogromnym zaciekawieniem oczekujemy również prelekcji Andrzeja Bargiela – pierwszego człowieka, który zjechał na nartach z K2 – towarzyszyć będzie mu cała ekipa, bez której sukces ten nie byłby możliwy, a także Filipa Babicza – świetnego wspinacza sportowego, który w ostatnim sezonie poprowadził pierwszą w Polsce drogę drytoolową o anonsowanych trudnościach D15 oraz jeszcze trudniejsze Oświecenie M16, które aspiruje do ścisłej czołówki drytoolowych dróg na świecie.

Oprócz wspomnianego wcześniej Jerryego Moffatta, do Krakowa z zagranicy przybędą również alpiniści należący do czołówki światowej. Wiele emocji budzi z pewnością spotkanie z Danim Arnoldem – mistrzem prędkości, lodu i mikstu, Davem MacLeodem – wszechstronnym i słynącym z niesamowitej determinacji wspinaczem oraz Fredericiem Degouletem i Héliasem Milleriouxem – członkami słynnego Gangu Wąsaczy i wybitnymi alpinistami, którzy za swoje wejście na Nuptse otrzymali nagrodę Złotego Czekana.

Ponadto podczas KFG miłośnicy biegów górskich będą mieli okazję spotkać się z dwójką najlepszych polskich biegaczy – Piotrem Hercogiem i Marcinem Świercem. Biegaczy zainteresować może również dodatkowa atrakcja – pierwsze w historii festiwalu zawody biegowe – Tradycyjna Piątka. Bieg zostanie rozegrany 2 grudnia w Lesie Wolskim w Krakowie.

Dla wspinaczy oczywiście tradycyjną formą rywalizacji są zawody Krak’em All rozgrywane na krakowskim Avatarze. Zawody potrwają od piątku 30 listopada do niedzieli 2 grudnia. Rejestracja drogą elektroniczną do dnia 27 listopada (włącznie) gwarantuje otrzymanie pełnego pakietu startowego. Zawodniczych emocji dostarczą również konkurs Marmota „Szmata za szmatę” oraz Zlagboard Contest.

Bezpieczniej w górach – warsztaty i prelekcje

Krakowski Festiwal Górski za cele stawia sobie szeroką edukację górską – także w tym roku będą miały miejsce prowadzone przez specjalistów warsztaty z bezpiecznego poruszania się po górach oraz szkolenia lawinowe i lodowcowe. Nie zabraknie dyskusji o ekologii i dostępie do terenów górskich oraz skalnych, prezentacji najnowszej literatury górskiej, odbędą się szkolenia sprzętowe i prelekcje poradnikowe o podróżach w najdalsze krańce świata. Wśród prelegentów znajdą się ratownicy TOPR, doświadczeni przewodnicy górscy, instruktorzy i podróżnicy.

Lista gości Krakowskiego Festiwalu Górskiego jest długa. Nie sposób wymienić tu wszystkich nazwisk podróżników, instruktorów, przewodników, ratowników, pisarzy czy fotografów, którzy odwiedzą Kraków w dniach 28 listopada – 2 grudnia. Więcej informacji na temat gości KFG znajdziecie na stronie: http://kfg.pl/16-kfg/goscie/

Informacje na temat możliwości zakupu biletów, a także szczegółowy program Krakowskiego Festiwalu Górskiego znajdują się na stronie internetowej (http://kfg.pl/) oraz facebookowym profilu (https://web.facebook.com/FestiwalGorski/) wydarzenia.

Najnowsze wydanie