Przejdź do treści
Lifestyle

Dobrostan w organizacjach – luksus czy oczywistość?

Liczysz kroki? Sprawdzasz, ile kcal spalasz w czasie treningu? A co robisz w swojej firmie, aby zadbać o zdrowie pracowników? Kultura dbania o siebie i o swoje zdrowie już na dobre zagościła w Polsce. Bieganie, morsowanie, nordic walking, jazda na rolkach czy trening w klubie fitness stały się nieodłącznym elementem życia. Dobrostan, albo inaczej – wellbeing, oznacza dobre samopoczucie, zadowolenie z życia, poczucie dobrobytu, powodzenie, stan zdrowia oraz szczęścia.

Coraz częściej słowo wellbeing pojawia się także w przestrzeni biznesowej, w kontekście dbania o pracownika, o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Stan fizyczny i mentalny pracowników ma ogromny wpływ na ich produktywność oraz zaangażowanie w pracę i życie firmy. Wellbeing to stworzenie takiego środowiska pracy, które pozwala pracownikom się rozwijać, dbając przy tym o ich zdrowie.  W Polsce programy wellbeingowe są stosunkowo nowym zjawiskiem, jednak na świecie wiele firm od lat z powodzeniem wdraża tego typu działania, redukując przy tym koszty opieki zdrowotnej.

a

“Owocowe czwartki” nie są receptą na dobrostan

Pandemia Covid-19, choroby cywilizacyjne, ciągły stres, złe nawyki, wysokie wymagania na rynku pracy – to wszystko sprawia, że zdrowie fizyczne oraz mentalne u wielu ludzi podupada. Nie pomaga także to, że często środowisko pracy w korporacjach zaprojektowane jest pod osiąganie jak najlepszych wyników kosztem zdrowia pracowników. Kultura pracy i życia bywa wielkim wyzwaniem dla natury człowieka, wpływając bezustannie na jego zdrowie. Do niedawna dbanie o dobrostan pracownika miało charakter wydarzeń tj. “dzień zdrowia” czy “owocowe czwartki”. Dziś jednak to za mało. Na rynek pracy wchodzi pokolenie, które przywiązuje bardzo dużą wagę do zdrowia fizycznego, a jeszcze większą do zdrowia mentalnego. Dla nich dbanie o wellbeing pracowników to konkretne działania zwiększające świadomość, wiedzę oraz pomagające budować zdrowe nawyki.

 Wellbeing Polska – budujemy zdrowe zespoły

 Historia naszej firmy zaczęła się w 2009 roku w Nowym Jorku. Nazywaliśmy się wtedy All For Body i powstaliśmy na bazie amerykańskich standardów. Podstawą do zainicjowania działań firmy były problemy immunologiczne jednego z założycieli. Uzyskał on pomoc dzięki specjalistom profilaktyki zdrowotnej.

Po jego powrocie do Polski w Krakowie rozpoczął się proces budowania organizacji z jasnym celem: „zdrowy styl życia ma być dostępny dla każdego”. Misją naszej organizacji jest wspieranie pracodawców w działaniach prozdrowotnych, a także edukacja innych i dzielenie się zdobytą przez nas wiedzą.

 Masaże biurowe to NIE jestnajlepsze rozwiązanie

Dlaczego? Bo to rozwiązanie jest jak wzięcie tabletki przeciwbólowej – pomoże na chwilę. Jednak czy zwalczy przyczynę bólu? Może pracownik ma źle skonstruowane i nieergonomiczne stanowisko pracy albo nie radzi sobie ze stresem, czy też nie wysypia się od kilku tygodni przez nawał obowiązków?

Na każdym etapie współpracy jesteśmy partnerem – badamy potrzeby i sprawdzamy, czy działania w programie pomagają zmienić konkretny nawyk i poprawiają jakość życia. Dzięki temu wiemy, jakie działania budują skuteczność, a które nie działają i należy je zmodyfikować. Zajmujemy się zdrowiem, podchodząc do zmiany nawyków jak do procesów biznesowych. Wiemy, że potrzebny jest plan, egzekucja, mierzenie, ewaluacja, benchmarki i KPI i Nieuleganie emocjom, a poleganie na danych.

 Fundamentem naszych rozwiązań są 4 filary zdrowia

 Absolutnym fundamentem dla naszego zdrowia są 4 filary: aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, regeneracja oraz zdrowie mentalne.

Nasze nawyki, to co jemy, jak śpimy, jak odpoczywamy, jak często się ruszamy – to wszystko ma ogromny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Mając tę wiedzę, tworzymy programy składające się z działań on-line i off-line, staramy się dotrzeć do wszystkich pracowników poprzez różne formy aktywności. Jeśli klient marzy o masażu biurowym, to zaproponujemy go w połączeniu z webinarem o ergonomii stanowiska pracy. Być może dla tych pracowników, którzy nie mają czasu, 1-minutowy filmik z fizjoterapeutą wyjaśni jak rozluźnić mięśnie kręgosłupa w ciągu dnia, a 15-minutowa sesja rozciągania w biurze z trenerem pomoże zmniejszyć napięcia w karku. Kluczem do efektywności naszych rozwiązań jest długofalowe podejście. Nie jesteśmy w stanie osiągnąć sukcesu w ciągu jednego miesiąca ani podczas jednego wydarzenia. Po miesiącu współpracy zobaczymy pierwsze efekty, jednak aby osiągnąć zamierzony rezultat, potrzebujemy czasu. Według badań zbudowanie nowego nawyku trwa 100 dni. Potrzebny jest czas, aby zmienić przyzwyczajenia ludzi budowane przez lata.

W grupie siła

Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. Jednak mamy także rozwiązania, które sprawdzają się w każdej organizacji. Niskim kosztem budują wysokie zaangażowanie oraz w prosty sposób przyczyniają się do zmiany nawyków. Jednym z takich rozwiązań są Grupy Zdrowia. Są to grupy prowadzone przez specjalistów, którzy udostępniają kilka razy w tygodniu dawki wiedzy oraz regularnie odpowiadają na pytania członków. Uczestnicy mogą swobodnie udzielać się w dyskusji i wspierać się nawzajem na drodze tworzenia nowych nawyków.

 Dla wiecznie zabieganych  mamy 1-minutowe rozwiązanie

Aby skutecznie zbudować nowy nawyk, wystarczy zacząć praktykować go od 1 minuty dziennie. Zainspirowani tym stwierdzeniem stworzyliśmy Czujnik Zdrowia – naklejkę z czipem, która może być umieszczona w ogólnodostępnych miejscach przestrzeni biurowej. Po przybliżeniu telefonu do Czujnika Zdrowia włącza się strona internetowa, na której codziennie czekają nowe news'y zdrowia lub wideo motywujące. Oprócz codziennych life-hacków, użytkownicy mają możliwość skontaktowania się z wybranym specjalistą m.in. dietetykiem, psychologiem, trenerem czy prawnikiem. I co najważniejsze —  użytkownik rozmawia z prawdziwym specjalistą specjalistą, a nie botem.

 Specjalista pod ręką

Osobisty Coach Zdrowia to program stworzony dla osób, które chcą wprowadzić do swojego życia nowe nawyki lub skutecznie pozbyć się tych niechcianych. Coaching odbywa się za pośrednictwem aplikacji mobilnej – to właśnie ona w łatwy i szybki sposób umożliwia wymianę wiadomości pomiędzy dwoma osobami. Specjalista pomaga zmienić nawyki danej osoby na lepsze, jednocześnie stawiając przed nią małe wyzwania każdego dnia.

 Rozwiązanie dla zespołów rozproszonych

Dla zespołów pracujących zdalnie tworzymy dedykowane platformy. Na każdej z nich  regularne mają miejsce różne wydarzenia: webinary edukacyjne, panele Q&A z ekspertami, treningi mindfulness, sesje jogi oraz sesje ćwiczeń wzmacniających ogólną kondycję fizyczną.

Ogromną popularnością cieszą się indywidualne konsultacje online ze specjalistami (m.in. psychologiem, fizjoterapeutą, dietetykiem).

Patrząc w przyszłość, wiemy, że dbanie o dobrostan pracowników będzie ważnym elementem kultury każdej organizacji. Nie będzie to tworzenie “pokoju relaksu”, tylko dlatego że tak  wypada zrobić. ędzie to patrzenie na problemy pracowników i szukanie realnych rozwiązań, które poprawią ich jakość życia. Wiemy, że popularne obecnie webinary są świadectwem tego, że firmy w Polsce zaczynają widzieć potrzebę zwiększania świadomości na temat zdrowia. Wychodzimy naprzeciw i tworzymy strategię mikro działań, które tak jak liczenie kroków, uczą aktywności, na stałe wprowadzając zdrowe nawyki.

Najnowsze wydanie