Sztuka osiągania celów
Zbliża się koniec 2019 roku, a co za tym idzie czas podsumowań i tworzenia nowych planów, marzeń i postanowień. Jak skutecznie wyznaczać cele i nie wpaść w pułapkę noworocznych niepowodzeń?
ZNAJDŹ CZAS NA CHWILĘ REFLEKSJI
Na początku zastanów się nad tym, jakie cele chcesz wyznaczyć sobie na rok 2020. Czy naprawdę tego pragniesz, a może ulegasz modzie? Jeśli cele są w 100% twoje i jest wiele powodów, dla których znalazły się liście, wówczas możesz być spokojny o swoją motywację wewnętrzną. Dobrze jest zadbać o motywację zewnętrzną czyli o wsparcie otoczenia, które będzie niezbędne w chwilach kryzysowych.
ZAPISZ SWOJE CELE I MARZENIA
To, co nas gubi, gdy wyznaczamy sobie cele i sprawia, że szybko odpuszczamy to brak precyzyjnie określonych ram naszych postanowień np. czasu, środków czy sposobu realizacji.
Ważne jest zapisanie każdego z celów jak najdokładniej - żebyśmy wiedzieli do czego dążymy, ile wyznaczamy sobie na to czasu, w jaki sposób chcemy to osiągnąć i skąd będziemy wiedzieli, że go osiągnęliśmy.
Złym przykładem są cele: "Będę prowadził zdrowszy tryb życia” czy „Zmienię pracę”.
Są zbyt ogólne. Można byłoby zadać do nich sporo pytań: np. Co rozumiesz przez sformułowanie „zdrowszy tryb życia? Kiedy chcesz zmienić pracę? Na jaką? Jak zamierzasz to osiągnąć? - Czyli jakie podjąć działania, jakie wprowadzić zmiany? Kiedy będziesz wiedział, że cel osiągnąłeś?
Pomocne może okazać się wyznaczenie celu wg Modelu SMART(ER).
Cel powinien być:
Specific - Konkretny: łatwiej go osiągnąć niż cel ogólny, jego zrozumienie nie powinno stanowić kłopotu, sformułowanie powinno być jednoznaczne
Measurable - Mierzalny: tak sformułowany, aby można było liczbowo określić stopień jego realizacji lub przynajmniej umożliwić jednoznaczną „sprawdzalność” jego realizacji
Ambitious - Ambitny/ Achievable - Osiągalny: ambitny, ale osiągalny (w granicach naszych możliwości)
Realistic - Realistyczny/ Relevant - Istotny: cel powinien być ważnym krokiem naprzód, jednocześnie stanowiąc określoną wartość, dla tego, kto go będzie realizował
Time-bound - Określony w czasie: powinien mieć dokładnie określony horyzont czasowy, w jakim zamierzamy go osiągnąć
Dodatkowo:
Exciting - Ekscytujący: będzie motywował do osiągnięcia go
Recorded - Zapisany: nie zapomnimy o nim
Poprawny przykład:
We wrześniu 2020 przebiegnę maraton warszawski - dystans (42,195), trenując 3x w tygodniu z trenerem (2x trening biegowy, 1x trening siłowy) oraz stosując odpowiednią dietę (ustaloną przez dietetyka) oraz stosując odpowiednią suplementację.
Zapisz swoje cele i marzenia na kartce.
METODA MAŁYCH KROKÓW
Do celu głównego warto rozpisać małe cele tzw. pod cele. Cel główny na pierwszy rzut oka może okazać się poza naszym zasięgiem, z uwagi na jego „rozmiar”. Małe cele pozwolą poukładać i zaplanować strategicznie drogę do realizacji. Odhaczaj kolejno punkty z listy. To sprawi, że twoja motywacja wewnętrzna będzie na wysokim poziomie, będziesz odczuwał satysfakcję i poczucie sprawczości.
np.
- poszukać trenera/dietetyka, którzy pomogą mi w przygotowaniu
- znaleźć darmowe treningi biegowe w Warszawie
- zrobić badania lekarskie i sprowadzić ogólny stan zdrowia
- skompletować strój sportowy
- zapisać się na maraton
- …
OGRANICZENIA
Największymi ograniczeniami są te, które stwarzamy sobie sami. Warto spojrzeć na nie obiektywnie. Proponuję proste, ale niezwykle skuteczne ćwiczenie:
Wypisz na kartce wszystkie myśli, które hamują Cię przed działaniem. Następnie przeanalizuj, na które z nich masz wpływ, a na które zupełnie nie. Na liście mogą pojawić się także punkty, na które masz wpływ częściowo. Weź czerwony flamaster i wykreśl z kartki wszystkie zapiski, na które nie masz wpływu. Myślenie o nich, często zwiększa poczucie strachu i bezradności. Tracimy za dużo energii na coś, co nie jest tego warte. Zdecydowanie lepiej skupić się na wszystkim tym, na co mamy wpływ, co wymaga od nas podjęcia pewnych działań i przygotowania. To na nie poświęć 100% swojej uwagi i zaangażowania.
CELEBROWANIE MAŁYCH SUKCESÓW
Rzadko to robimy, a szkoda. Celebrowanie i odhaczanie kolejnych drobnych sukcesów dobrze wpłynie na naszą samoocenę, nastrój oraz skuteczność w dalszym działaniu.
Zrób dla siebie coś co lubisz np. idź na masaż czy na pyszną kolację z przyjaciółmi…
Doceniaj to, co robisz, a jeśli masz słabszy dzień - odpuść na moment. Daj sobie na to przyzwolenie. Z takim podejściem - ale stosowanym w umiarze, łatwiej ci będzie osiągnąć to, do czego dążysz.
BÓJ SIĘ I RÓB
Jeśli twoje marzenia czy cele wiążą się ze zmianą, a ty odczuwasz w związku z tym duży stres, zrób to. Po prostu. Strach jest emocją, która towarzyszy nam za każdym razem, gdy wychodzimy ze swojej strefy komfortu, zmieniamy coś w swoim życiu. Nie zadawaj sobie pytań: A co jeśli nie wyjdzie? tylko stosuj dialog wewnętrzny o charakterze pozytywnym: „Dlaczego miałoby nie wyjść!”. Nastawienie to połowa sukcesu, druga połowa to twoja praca.
POWODZENIA!
Marta Osuch
Psycholog ze specjalnością: Psychologia Zmiany, specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi, trenerka rozwoju osobistego i zawodowego. Prelegentka na licznych konferencjach naukowych. Ekspertka w licznych audycjach radiowych i programach telewizyjnych.
Współzałożycielka projektu społecznego Projektantki Sukcesu. Organizatorka akcji społecznej "Sama definiuję swój Sukces".
Właścicielka firmy Psychology & Business.
fot. Marta Ciszkowska