Przejdź do treści
Aktualności

Zielona energia dla firm to zielona przyszłość dla Polski

O perspektywach rozwoju rynku zielonej energii i bezpiecznej przyszłości kolejnych pokoleń, opowiada Prezes Zarządu spółki Ekovoltis należącej do grupy kapitałowej Michała Sołowowa - Piotr Ostaszewski - tworzący ekologiczną markę e2V.

Jesteście stosunkowo młodą firmą, ale rozwijacie się bardzo dynamicznie. Proszę zdradzić jakie są najważniejsze strategiczne cele firmy w zakresie handlu energią odnawialną?

Strategicznym celem naszej firmy jest umożliwienie dostępu do zielonej energii każdemu klientowi biznesowemu, który tej energii potrzebuje. Energia, którą sprzedajemy jest zielona od momentu jej wytworzenia, a my kupujemy ją wyłącznie z profesjonalnych źródeł odnawialnych. Ułatwiamy też naszym wytwórcom uzyskanie finansowania bankowego. Jest to możliwe dzięki temu, że nasza spółka należy do grupy Michała Sołowowa i mamy silne zaplecze finansowe oraz wizerunkowe. Umożliwiając naszym klientom biznesowym korzystanie z energii, która nie szkodzi środowisku, nasza marka e2V wpisuje się w misję dbania o środowisko i promowanie zielonych technologii. To ważny krok w kierunku dekarbonizacji gospodarki, na który wpływa działalność naszej firmy.

 

Wasze obietnice reklamowe, stawiają na ekologię i przyszłość kolejnych pokoleń, czy faktycznie to co robicie przyczyni się do rozwiązania najważniejszych problemów ekologicznych?

Oczywiście! To będzie skutek naszego strategicznego celu. Im więcej w Polsce firm, korzystających z zielonej energii, tym czystsze powietrze. Ponadto, firmy dają dobry przykład lokalnej społeczności, więc motywują mieszkańców do instalacji swoich prywatnych źródeł OZE. Jest to oczywiście dłuższy proces, ale ktoś musi go rozpocząć, by przyszłe pokolenia mogły z niego czerpać korzyści. Staramy się też jako firma, pogłębiać społeczną świadomość tego problemu, dlatego uczestniczymy w ważnych kongresach. Nasza reklama oraz treści komunikowane na mediach społecznościowych mają przekaz edukacyjny.

Jakie są perspektywy rozwoju rynku energii odnawialnej, jakie technologie staną się kluczowe w najbliższym czasie?

Perspektywy rozwoju są bardzo dobre. Do 2050 roku cała energia pochodząca w UE ma być zeroemisyjna. W związku z tym stare, węglowe technologie będą stopniowo zastępowane przez energetykę odnawialną. W Polsce w ostatnim czasie poczyniono duże inwestycje w PV, nastąpiło poluzowanie regulacji 10H w odniesieniu do farm wiatrowych. Już wkrótce będą także powstawać SMR (małe reaktory jądrowe).

 

Proszę powiedzieć jakie są obecnie największe wyzwania dla rynku energii odnawialnej w Polsce?

Na całym świecie największym wyzwaniem energii odnawialnej jest jej niestabilność. Rozwój technologii magazynowania energii, takich jak np. baterie litowo-jonowe, może pomóc w rozwiązaniu tego problemu. W Polsce największym wyzwaniem dla OZE są dzisiaj możliwości podłączenia instalacji do sieci. Niestety brak jest odpowiedniej infrastruktury energetycznej, w tym sieci przesyłowej i dystrybucyjnej, która jest niezbędna do sprawnego działania systemu zasilania z OZE. Do tego dochodzi brak stabilnej polityki wsparcia dla OZE, co utrudnia rozwój inwestycji w tej dziedzinie. Polski rynek energii odnawialnej jest stosunkowo młody i choć rozwija się bardzo dynamicznie, to nadal jest na niskim poziomie, co może stanowić dodatkowe wyzwanie. Jest też problem konkurencji ze strony tańszych źródeł energii, takich jak węgiel i gaz ziemny, które wciąż stanowią podstawowe źródło energii w Polsce, bo koszty inwestycji w zieloną energię, a także koszty eksploatacji tej instalacji są nadal wysokie. Zauważamy również niewystraczającą ilość specjalistów, którzy są niezbędni do projektowania, budowy i utrzymania systemów zasilania z OZE. Rozwiązanie tych wyzwań wymaga koordynacji działań różnych podmiotów, w tym rządu, inwestorów, dostawców i społeczności lokalnych. Konieczne są także dalsze inwestycje w badania i rozwój, co umożliwi tworzenie bardziej wydajnych i opłacalnych systemów zasilania z OZE.

Jak zmieniają się trendy, preferencje klientów i czy otoczenie regulacyjne wystarczająco sprzyja rozwojowi rynku?

 

Trendy i preferencje klientów na rynku OZE zmieniają się wraz z rozwojem technologii, dostępnością produktów oraz zwiększoną świadomością społeczeństwa na temat wpływu emisji gazów cieplarnianych na środowisko i konieczności przejścia na czystsze źródła energii.

Obecnie, coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania związane z samodzielnym wytwarzaniem energii z OZE, takie jak panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe czy systemy solarno-termiczne. Klienci coraz bardziej zwracają uwagę na ekologiczność oraz koszty związane z użytkowaniem tradycyjnych źródeł energii, a także na bezpieczeństwo energetyczne. Innym ważnym trendem jest to, że zaczynamy patrzeć także w stronę magazynowania energii. Magazynowanie da nam możliwość większej elastyczności.

Jeśli zaś chodzi o regulacje prawne w Polsce, to niestety brak stabilnej i długofalowej polityki wsparcia dla OZE jest problematyczny. Polityka rządu w zakresie wsparcia dla odnawialnych źródeł energii była wielokrotnie zmieniana, co utrudniało planowanie i inwestowanie w projekty OZE, ale jesteśmy dobrej myśli, że wszystko idzie w kierunku większej stabilizacji. Dużym problemem są komplikacje związane z przepisywaniem gruntów i pozyskiwaniem pozwoleń na budowę farm wiatrowych i innych inwestycji związanych z OZE. Otoczenie regulacyjne w różnych krajach ma znaczący wpływ na rozwój rynku OZE. W niektórych  jak np. Niemcy, Chiny a nawet w Polsce, rządy oferują wsparcie finansowe dla inwestycji w OZE, co przyspiesza rozwój tej branży. W każdym razie, rozwój rynku OZE jest obecnie uważany za kluczowy w walce z globalnym ociepleniem i koniecznością redukcji emisji gazów cieplarnianych. Dlatego, rządy i organizacje międzynarodowe podejmują działania na rzecz promowania rozwoju tej branży, a także zmniejszania regulacji hamujących jej rozwój.

 

Czy Ekovoltis ma plany rozwoju międzynarodowego i w jakich regionach widzi największy potencjał na rozwój rynku energii odnawialnej?

Nasza grupa kapitałowa jest obecna w Europie i kiedy nadejdzie czas również Ekovoltis rozpocznie tam swoja ekspansję. Na ten moment przyglądamy się innym rynkom, analizujemy ich potencjał.

Najnowsze wydanie