Przejdź do treści
Aktualności

10 największych firm motoryzacyjnych w Europie Wschodniej

Europa Wschodnia ma kluczowe znaczenie dla europejskiej gospodarki. W ostatnich latach w tym regionie imponującego rozwoju doświadczyła szczególnie branża motoryzacyjna. A to za sprawą tych oto 10 największych wschodnioeuropejskich firm motoryzacyjnych.

Europa Wschodnia stała się ważnym miejscem produkcji dla producentów samochodów z całego świata. Wiele dużych firm założyło swoje zakłady produkcyjne w tym właśnie regionie, by móc skorzystać z niższych kosztów pracy i dobrze wyszkolonej siły roboczej. Przemysł motoryzacyjny w Europie Wschodniej przyczynił się do powstania nowych miejsc pracy i rozwoju gospodarczego w regionie.

Jednak także on stoi przed wyzwaniami. Konkurencja na rynku światowym jest zacięta i firmy muszą stale się rozwijać, aby utrzymać swoją konkurencyjność. Branża ucierpiała również wskutek pandemii COVID-19 i napięć geopolitycznych, które doprowadziły do przerw w produkcji i spadków sprzedaży. Niemniej przemysł motoryzacyjny w Europie Wschodniej pozostaje ważnym sektorem gospodarczym i przyczynia się do rozwoju regionalnego.

Dane stanowiące podstawę poniższego rankingu pochodzą z raportów finansowych i obrotów publikowanych corocznie przez spółki. W 2022 roku 10 firm motoryzacyjnych wskazanych poniżej osiągnęło największe obroty i znalazło się tym samym na szczycie zestawienia. Ich sukcesy odzwierciedlają siłę i potencjał wzrostu przemysłu motoryzacyjnego w Europie Wschodniej.

q

10 miejsce: VOLKSWAGEN GROUP POLSKA SP. Z O.O. (Polska)

Nasz ranking zamyka VOLKSWAGEN GROUP POLSKA SP. Z O.O. w Polsce. Biorąc jednak pod uwagę liczby, to wcale nie jest złe miejsce. W 2022 roku firma osiągnęła bowiem wynik 2,89 mld euro.

9 miejsce: INTER CARS S.A. (Polska)

Polska firma INTER CARS spada do rankingu 2022 z obrotem 3,29 mld euro, ponieważ Stellantis zmienił strukturę korporacyjną w poprzednim roku. W związku z tym dawniej słowacka spółka PCA Slovakia Ltd z siedzibą w Trnawie, która oficjalnie stała się spółką holenderską, nie jest już częścią rankingu. INTER CARS jest największym dostawcą samochodowych części zamiennych w Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz wyposażenia warsztatowego i części do motocykli i tuningu, Inter Cars sprzedaje motocykle Ducati, regeneruje części samochodowe i posiada ogólnopolską sieć warsztatów.

8 miejsce: VOLKSWAGEN POZNAŃ SP. Z O.O. (Polska)

Ponownie w rankingu pojawia się Volkswagen i to po raz kolejny w Polsce. VOLKSWAGEN POZNAŃ SP. Z O.O. zajmuje ósme miejsce z roczną sprzedażą na poziomie 3,67 mld euro w 2022.

7 miejsce: MERCEDES-BENZ MANUFACTURING HUNGARY KORLÁTOLT FELELŐSSÉGŰ TÁRSASÁG (Węgry)

Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. jest spółką zależną niemieckiej grupy motoryzacyjnej Daimler AG na Węgrzech. W 2012 roku w mieście Kecskemét otwarto fabrykę samochodów, będącą pierwszym nowym zakładem Mercedesa po 1997 roku. Stanowi ona uzupełnienie fabryki małych samochodów w Niemczech, ale produkuje również niektóre modele Mercedesa – m.in. Mercedes Klasa B compact, czterodrzwiowe coupé CLA. Dzięki temu zakład odnotował przychody na poziomie 4,00 mld euro w 2022 roku.

6 miejsce: AUTOMOBILE-DACIA SA (Rumunia)

Szóste miejsce zajmuje rumuńska AUTOMOBILE-DACIA SA. Firma założona w Rumunii w 1966 roku wygenerowała sprzedaż na poziomie 5,17 mld euro w 2022 roku. Mówi się, że jej nazwa pochodzi od regionu, któremu Rzymianie nadali nazwę Dacia, znanemu obecnie jako Rumunia.

5 miejsce: HYUNDAI MOTOR MANUFACTURING CZECH S.R.O. (Czechy)

Oczywiście w naszym rankingu nie może zabraknąć HYUNDAI MOTOR MANUFACTURING CZECH S.R.O. z Czech. Ta założona w 2006 roku firma rozwija się prężnie z roku na rok. W 2022 roku mogła pochwalić się rocznym obrotem w wysokości 6,54 mld euro. Aż 200-hektarowy teren w dzielnicy przemysłowej Nošovice jest pierwszym zakładem Hyundai w Europie.

4 miejsce: KIA SLOVAKIA S.R.O. (Słowacja)

Na piątym miejscu plasuje się słowacka KIA SLOVAKIA S.R.O. Producent samochodów i konstruktor silników z siedzibą w miejscowości Teplička nad Váhom na Słowacji w 2022 roku osiągnął obroty na poziomie 6,76 mld euro.

3 miejsce: AUDI HUNGARIA ZÁRTKÖRŰEN MŰKÖDŐ RÉSZVÉNYTÁRSASÁG (Węgry)

Trzecie miejsce w rankingu zajmuje ta założona w 1993 roku firma. Roczne obroty wyniosły 8,44 mld euro w 2022 roku. Mówi się, że od 2024 roku ma ruszyć tam produkcja nowego Cupra Terramar.

2 miejsce: VOLKSWAGEN SLOVAKIA, A.S. (Słowacja)

Drugie miejsce należy do słowackiego VOLKSWAGEN SLOVAKIA A.S. A to za sprawą rocznego obrotu na poziomie 9,73 mld euro w 2022 roku. Zakład w Bratysławie jest jedynym zakładem motoryzacyjnym na świecie, w którym pod jednym dachem produkuje się pojazdy pięciu marek: Audi, Porsche, Seat, Škoda i Volkswagen.

1 miejsce: ŠKODA AUTO A.S. (Czechy)

ŠKODA AUTO A.S. w Czechach po raz kolejny zajmuje pierwsze miejsce w rankingu. Škoda jest czeskim producentem samochodów i silników, należącym do spółki macierzystej Volkswagen AG. Firma jest zatem jedną z najstarszych firm działających w tej branży i w 2022 roku osiągnęła znakomity roczny obrót w wysokości 18,18 mld euro.

Wspólna bezpieczna jazda

Prawie żadna inna branża nie jest tak dynamiczna jak branża motoryzacyjna. Ciągłe innowacje, zmieniające się potrzeby konsumentów oraz wpływ światowych trendów takich jak elektryfikacja i autonomiczna jazda prowadzą do ciągłej restrukturyzacji produkcji. Surplex wspiera firmy z branży motoryzacyjnej w sprzedaży używanych maszyn i urządzeń produkcyjnych z zyskiem na swojej platformie internetowej Surplex.com. Zespół Surplex przeprowadza również kompleksowe likwidacje zakładów i w możliwie jak najkrótszym czasie przekazuje właścicielowi pusty budynek. Dzięki sprzedaży niepotrzebnych już maszyn firmy mogą generować przychody, które można następnie wykorzystać do innych celów inwestycyjnych.

q

Opr. Nina Heidemann

Najnowsze wydanie