Przejdź do treści
Aktualności

Chcemy i potrzebujemy spotkań bezpośrednich

Za nami okres obfitujący  w wydarzenie ekonomiczne kraju, który jednoznacznie pokazał, że wszyscy z nieukrywanym entuzjazmem wróciliśmy do stacjonarnych imprez. Karpacz, Sopot, Katowice to tylko niektóre miejsca, które pomimo pandemii skupiły rzesze przedstawicieli biznesu, polityki i nauki. 

Udało nam się wspólnie stworzyć tę unikalną instytucję – instytucję, której największą wartością jest to, że tylko rozmawiamy między sobą. Nie mamy żadnych innych planów, nie chcemy w żaden inny sposób naszych gości angażować. Chcemy tylko, żeby między sobą rozmawiali – powiedział podczas Forum w Karpaczu Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego i zarazem pomysłodawca tej konferencji.

Od trzydziestu lat Forum jest platformą spotkań dla czołowych przedstawicieli biznesu, nauki oraz polityki z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Tegoroczna, jubileuszowa, edycja była pod wieloma względami rekordowa. Na konferencję przyjechało 4350 gości ze świata polityki, biznesu,nauki z kilkudziesięciu państw oraz blisko 450 dziennikarzy. Mieli oni okazję wziąć udział w ponad 400 wydarzeniach – panelach dyskusyjnych, rozmowach oraz sesjach plenarnych. Na Forum obecnych było także kilkaset przedstawicieli mediów, którzy stworzyli łącznie ponad 10 tysięcy publikacji na temat konferencji – w tym blisko pięćset w mediach zagranicznych. Z kolei partnerami XXX Forum Ekonomicznego zostało 156 instytucji i firm. Jubileuszowa edycja Forum pobiła rekordy z ubiegłych lat, umacniając swoją pozycję największej międzynarodowej konferencji gospodarczo-politycznej w regionie.

f
Wiceminister Aktywów Państwowych Zbigniew Gryglas, Wojciech Dąbrowski Prezes PGE,  Artur Michałowski  Prezes Tauron SA, Krzysztof Księżopolski, Adiunkt w Katedrze Polityki Publicznej (SGH), Mateusz Berger Wiceprezes Zarządu ARP, Dyrektor ds. Korporacyjnych dla Polski BP Europe SE Michał Obiegał. Prowadzący Jacek Szczęsny, redaktor naczelny portalu ekorynek.com

XIII Europejski Kongres Gospodarczy i 6. European Tech and Start-up Days, które odbyło się pod koniec września  to ponad 100 debat z udziałem 500 prelegentów w trakcie trzech dni, około 5 tys. biorących udział stacjonarnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Sesje tematyczne i wydarzenia towarzyszące relacjonowali przedstawiciele ponad 100 tytułów medialnych.

Chcemy i potrzebujemy spotkań bezpośrednich, podczas których nawiązujemy relacje, inicjujemy biznesy, poznajemy nowych ludzi

– Cieszy nas tak mocna reprezentacja prywatnego biznesu w XIII Europejskim Kongresie Gospodarczym i 6. European Tech and Start-up Days. W organizację tegorocznej edycji włączyło się ponad 120 partnerów. Skala i zainteresowanie Kongresem pokazują, że jesteśmy na drodze do powrotu do normalności, jeśli chodzi o konferencje biznesowe i sektor wydarzeń. Chcemy i potrzebujemy spotkań bezpośrednich, podczas których nawiązujemy relacje, inicjujemy biznesy, poznajemy nowych ludzi, wykorzystujemy potencjał – podkreślił  Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Wśród wiodących nurtów XIII Europejskiego Kongresu znalazły się  m.in. zielona transformacja, Europejski Zielony Ład, międzynarodowy handel i relacje gospodarcze, cyfryzacja oraz konsument w czasach nowej normalności.

Ponad 1100 osób z kilkunastu krajów, w tym wybitni ekonomiści, liderzy biznesu i naukowcy, wzięło udział w zakończonym pod koniec października X Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie, które zorganizowała Konfederacja Lewiatan wraz z BusinessEurope i Miastem Sopot. Kluczowym  momentem  spotkania było przyjęcie Deklaracji Sopockiej namawiającej  polski rząd do podjęcia efektywnego dialogu z instytucjami unijnymi.

Dziś wspólnota wartości, celów i działań jest niezbędna, żeby naprawić szkody gospodarcze i społeczne spowodowane pandemią koronawirusa oraz żeby Europa po COVID-19 stała się bardziej przyjazna dla środowiska, bardziej cyfrowa, odporniejsza i lepiej przygotowana na obecne i przyszłe wyzwania. Chcemy Polski, która wnosi pozytywny wkład w przygotowanie Unii Europejskiej do wyzwań przyszłości. Chcemy Europy, która na te wyzwania wspólnie i skutecznie odpowiada – stwierdzili uczestnicy konferencji.

Redakcja

 

Najnowsze wydanie