Przejdź do treści
Lifestyle

Nie daj się zaskoczyć zimie

Ostatnia rzeczą, którą możemy powiedzieć w tym roku o pogodzie to, że jest przewidywalna. Co prawda kalendarzowej jesieni pozostało jeszcze kilka dobrych tygodni, ale dynamicznie zmieniające się warunki pogodowe mogą niemile zaskoczyć kierowców i lepiej zawczasu być na to przygotowanym, rezerwując sobie czas na wizytę w serwisie. Szczególnie powinni o tym pomyśleć właściciele aut, którzy nie posiadają jeszcze kompletu ogumienia zimowego.

W polskim prawie drogowym nie ma przepisów nakazujących wymianę opon z letnich na zimowe i odwrotnie. Jednak większość kierowców z doświadczenia już wie, że kiedy temperatura spada lepiej nie ryzykować podróży autem wyposażonym w letnie ogumienie, zwłaszcza jeśli nawierzchnię drogi pokrywa lód, śnieg lub pada marznąca mżawka. Wciąż jednak powraca pytanie, kiedy jest właściwy moment na sezonową wymianę ogumienia.

„Najlepszym i najprostszym wskaźnikiem jest temperatura otoczenia. Kiedy systematycznie spada poniżej +70C to sygnał, że czas na wymianę letniego ogumienia na zimowe. Opony letnie w niskiej temperaturze mają znacznie gorsze parametry jezdne, przez co nie zapewniają już bezpiecznej jazdy. Duże znaczenie ma też temperatura w porach, kiedy kierowca porusza się samochodem, np. zawozi rano dziecko do przedszkola, jedzie na zakupy lub do pracy.” – mówi Michał Kijanka z serwisu Premio Kijanka w Kielcach. „Nie warto czekać z wymianą ogumienia aż spadnie pierwszy śnieg, bo to oznacza, że już się spóźniliśmy i przed nami nerwowe oczekiwanie w długich kolejkach w serwisach samochodowych. Dodatkowymi czynnikami, które mogą determinować decyzję o wymianie opon są, m.in. jakość dróg po których zazwyczaj podróżujemy, ukształtowanie terenu, typ posiadanego ogumienia, rodzaj auta i doświadczenie kierowcy.” – dodaje ekspert Premio.

Jeżeli posiadamy opony zimowe i nie oddaliśmy ich do profesjonalnej przechowalni, przed wymianą powinniśmy sprawdzić ich stan. Ekspert Premio radzi, by skorzystać w takim przypadku z pomocy profesjonalnych serwisów, które ocenią jakość ogumienia - czy nie jest uszkodzone, popękane lub po prostu, czy nie jest zbyt stare by nadal je użytkować. Pomoc fachowca jest nieoceniona także przy okazji zakupu nowego kompletu opon.

„Na jakości ogumienia nie warto oszczędzać, od tego bowiem zależy nasze bezpieczeństwo. Przymierzając się do zakupu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę dopasowanie opon do rodzaju samochodu i naszego stylu jazdy - te czynniki w dużej mierze wpływają na szybkość zużycia opon. Jeśli mamy  wątpliwości jakie opony wybrać, które najlepiej sprawdzą się do jazdy zimą w mieście, a które w dalekie trasy, poprośmy o pomoc fachowca.” – podpowiada Tomasz Drzewiecki, dyrektor ds. rozwoju sieci detalicznej Premio Opony-Autoserwis – „Jeśli ktoś ma w planach zakup opon zimowych powinien zrobić to już teraz, ze względu na większą dostępność wybranych produktów w magazynach. Warto też sprawdzić dodatkowe korzyści oferowane przez serwisy – dodaje T. Drzewiecki.

Najnowsze wydanie