Przejdź do treści
Kultura

Skazani na sukces?

Zostać aktorem? Niektórzy już jako dzieci zapomnieli o tym pragnieniu, inni wciąż skrywają je w bezkresnej podświadomości. Jeszcze inni postanowili zrealizować to pragnienie, gdy inny zawód przeniósł im już spełnienie. Stabilna kariera zawodowa, dobrze rozwinięta pozycja biznesowa sprawiły, że potrzeba tworzenia i realizacji potencjału artystycznego zaczęła wybudzać się z wieloletniej drzemki. Romans Sztuki z Biznesem to intrygująca historia miłosna.

Biznes inspiruje swymi nieograniczonymi możliwościami. Sztuka kusi swą tajemnicą i ulotnością. Nasze spotkanie nie jest historia miłosną, ale  wiele w nim mowy o pasji i żarliwości.
Rolę Sztuki odgrywa w tym przypadku Aktorstwo, zaś przedstawicielami Biznesu są ludzie różnych zawodów, których łączy wspólna pasja. Gdy kilkanaście lat temu przyjmowałam na zajęcia aktorskie pierwszych dorosłych uczestników zadawałam sobie pytanie po co oni to robią? Dziś każdemu, kto rozważa rozpoczęcie przygody z aktorstwem w dorosłym życiu zadałabym pytanie: "Dlaczego jeszcze tego nie robisz?!"  

Gdy wchodzimy na scenę, nie ma znaczenia, czy jesteś prezesem, menagerem, prawnikiem, czy lekarzem. Liczy się otwartość serca i kreatywność. Każdy etap warsztatów kończy pokaz sceniczny, który jest zwykle świetną zabawą, dostarcza dużo adrenaliny i pozytywnych emocji. 
Niestety pandemia odebrała nam możliwość spotkań w sali teatralnej. Wtedy Ewa i Tomek namówili mnie na serial on- line. Serial o rodzicach skazanych dnia 24 marca na edukację zdalną. Stworzone postaci są zupełnie fikcyjne, ale radość kreowania i wcielania się w te role ogromna i prawdziwa.  
Postaci w naturalny sposób stają się coraz bliższe z odcinka na odcinek. W naszych nagraniach dużo jest improwizacji poza scenariuszem.

Jako zawodowa aktorka staram się jednak czuwać nad tym, by granica między rolą, a życiem prywatnym aktorów była zachowana. Nie mogłam się jednak powstrzymać, gdy na naszej serialowej grupie, ktoś wpadła na pomysł, żeby wspólnie przeżyć debatę prezydencką, komentując program w swoich rolach. Było śmiesznie. Bardzo śmiesznie. Tworzenie tego serialu to dla mnie czysta przyjemność. Choć czasem "czepiam się" niedociągnięć warsztatowych, to wszystkie mankamenty rekompensuje pasja i żarliwość jaką emanuje nasz zespół. Podziwiam ich kreatywność i otwartość. Także odwagę, której nawet zawodowi aktorzy mogliby się uczyć od "skazanych na szkołę".

2

KATARZYNA AFEK

Aktorka teatralna i filmowa, reżyserka, scenarzystka. Instruktorka zajęć aktorskich w Warsztatowej Akademii Musicalowej. Stypendystka Ministerstwa Edukacji i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu ,,Kultura w sieci" z zakresu edukacji teatralnej. Autorka nowatorskiego programu do prowadzenia zajęć aktorskich pt: ,,Lekcje teatralne online".
 

Najnowsze wydanie