Przejdź do treści
Aktualności

WHO bije na alarm - zadbajmy o nasze zdrowie psychiczne

Rozmowa Marty Drinčić z Bernardem Gołko, Prezesem Zarządu w spółce zarządzającej platformą Helping Hand.

Z badań przeprowadzonych na potrzeby Mental Health Foundation wynika, że 1 na 6 pracowników potrzebuje wsparcia psychicznego w trakcie pandemii, 70% z nich ma problemy z koncentracją, z uwagi na pandemię odczuwa lęk i stres związany ze zmianami, niepewnością, obawą o zdrowie. Tempo życia, narażenie na stres, brak dbałości o swoje potrzeby, o równowagę w życiu mogą w konsekwencji doprowadzić do wielu problemów. WHO Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm - zadbajmy o nasze zdrowie psychiczne. Odpowiedzią na te wyzwania jest platforma Helping Hand Personal Digital Therapist.

Co było inspiracją do powstania Helping Hand Personal Digital Therapist?

1

Wiele pomysłów na biznes ma swoje źródło nie tyle w doświadczeniach zawodowych, co życiowych ich założycieli. Tak było również w przypadku Helping Hand. Inspiracją do powstania platformy online, która wspiera zdrowie psychiczne z użyciem nowoczesnych rozwiązań technologicznych były doświadczenia z naszego życia prywatnego. Szukając wsparcia w rozwiązaniu osobistych problemów przekonaliśmy się, jak ważną kwestią jest szybka pomoc ze strony doświadczonych psychologów oraz terapeutów, z której możemy skorzystać w takiej formie, jaka jest dla nas najbardziej przyjazna i efektywna. Oczywiście nie bez znaczenia były również nasze doświadczenia i kompetencje zawodowe. To one pozwoliły w sposób profesjonalny zaprojektować i stworzyć narzędzie zarówno pod względem merytorycznym, jak i zastosowanych w nim rozwiązań technologicznych.

Wyszliśmy od platformy online pomagającej w rozwiązywaniu problemów związanych z uzależnieniami. A potem przyszła pandemia… Już pierwszych kilka miesięcy, które „spędziliśmy” z COVID-19 przyczyniło się do tego, że wszystkich nas – mam tutaj na myśli całe społeczeństwo – zaczęły dotykać w sposób szczególny również takie problemy jak: depresja, załamania nerwowe, problemy w relacjach, wypalenie zawodowe… Pomyśleliśmy wówczas, że wszyscy potrzebujemy wszechstronnego wsparcia psychologicznego, a przede wszystkim zaufanego, łatwego i bezpiecznego dostępu do tej pomocy w każdej chwili.

Nie ukrywam, że do rozwoju platformy przyczynili się także nasi partnerzy biznesowi, z którymi już wówczas współpracowaliśmy. Firmy wprost komunikowały nam potrzebę stworzenia narzędzia holistycznego, które wsparłoby ich pracowników w rozwiązywaniu problemów, z jakimi się na co dzień zmagają w wyniku pandemii. Pierwsze sygnały z działów HR dużych organizacji potwierdziły również badania. Według raportu „Zdrowie psychiczne w środowisku pracy”, prawie 50% badanych pracowników twierdziło, że odczuwa negatywny wpływ pandemii na ich samopoczucie. Co ważne, prawie 60% z nich chciałoby otrzymywać wskazówki od pracodawcy dotyczące radzenia sobie ze stresem oraz dbania o kondycję psychiczną. Uważali oni także, że to pracodawca powinien wprowadzić program dbający o zdrowie psychiczne swoich pracowników.

Tak właśnie powstał Helping Hand, platforma online z autorskimi programami i treściami terapeutycznymi oraz nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, z których mogą korzystać zarówno osoby potrzebujące wsparcia psychologicznego, jak i udzielający tej pomocy psycholodzy oraz terapeuci.

Jakie są główne założenia firmy, jej misja, wizja i cele?

Zacznę od definicji tego, czym jest zdrowie. To nie tylko brak choroby, lecz także dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny. Innymi słowy – dobre samopoczucie. Patrząc na człowieka holistycznie, potrzebujemy zadbać o różne elementy życia, które składają się na jego dobrostan. Może to być zarówno zapewnienie dostępu do odpowiedniego źródła wiedzy, wsparcie w rozwoju osobistym czy też profesjonalna pomoc w postaci psychoterapii. Pielęgnowanie kondycji psychicznej powinno być ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej. Naszą misją jest sprawienie, aby dbałość o dobrostan stała się nieodłącznym elementem stylu życia. Udostępniając użytkownikom aplikację Helping Hand chcemy im ułatwić to zadanie.

Naszym celem jest także przebudowa niewłaściwie działającego systemu wsparcia psychicznego. Stawiamy na nowoczesne narzędzia cyfrowe ukierunkowane na Evidence-based Health Care, czyli praktykę psychologiczną polegającą na integracji najlepszych dostępnych wyników badań naukowych z wiedzą kliniczną terapeuty, które dopasowuje do charakterystyki pacjenta i jego preferencji. Chcemy budować zaangażowaną społeczność terapeutyczną i zastąpić dotychczasowe rozwiązania nowymi o większej efektywności i wyższej jakości oddziaływania.

W ramach platformy nie tylko jednak pomagamy użytkownikom rozwiązywać ich problemy, lecz także tym problemom zapobiegać. Prowadzimy działania profilaktyczne, które opierają się
o programy psychoedukacyjne skierowane zarówno do dorosłych, jak i do dzieci.

Na jakie wsparcie mogą liczyć użytkownicy HH24?

Wsparcie, jakie oferujemy użytkownikom w ramach platformy nazwaliśmy „Czterema krokami na drodze do dobrostanu”. Zaczynamy od psychoedukacji, czyli oferty dla tych, którzy są ciekawi siebie, dążą do większej samoświadomości, poszukują sprawdzonego źródła wiedzy o zdrowiu psychicznym. W tym kontekście użytkownicy platformy anonimowo uzyskują dostęp do ponad 100 edukacyjnych materiałów wideo oraz autorskich filmów i artykułów. Warto podkreślić, że materiały merytoryczne dostępne na platformie przygotowuje dla nas zespół 40 doświadczonych psychologów oraz licencjonowanych terapeutów, których pracę nadzoruje Milena Grela-Parandyk, psycholog i terapeutka z wieloletnim doświadczeniem. Oczywiście kontent merytoryczny będzie cały czas rozbudowywany.

Kolejnym krokiem na drodze do dobrostanu jest rozwój osobisty. Osobom chcącym zdobyć umiejętności psychospołeczne, które pozwolą im radzić sobie z konkretnymi problemami i lepiej funkcjonować w codziennym życiu, w ramach platformy oferujemy dostęp do webinarów, warsztatów rozwojowych czy też narzędzi autodiagnostycznych.

Trzecim krokiem są konsultacje, które dają możliwość weryfikacji i pogłębienia dotychczas zdobytej wiedzy i stosowanych narzędzi u fachowego źródła, czyli doświadczonego i służącego radą terapeuty. Za pośrednictwem platformy użytkownicy mogą więc wziąć udział w interaktywnym spotkaniu z ekspertem – mogą do tego wykorzystać czat lub wysłać prywatną wiadomość. Warto dodać, że w aplikacji zarejestrowanych jest już ponad 100 psychologów i terapeutów, z których pomocy można skorzystać. Helping Hand zapewnia także grupy wsparcia, z których użytkownicy mogą korzystać 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Czwartym etapem – ostatnim i jednocześnie najpoważniejszym – jest psychoterapia. Osobom, które zmagają się z depresją, lękami, uzależnieniami, problemami emocjonalnymi, problemami w relacjach oraz innymi kłopotami utrudniającymi codzienne funkcjonowanie, w ramach Helping Hand oferujemy dostęp do sprawdzonych terapeutów w formie indywidualnych konsultacji lub terapii online.

Podsumowując, dzięki dostępnemu na Helping Hand kontentowi oraz narzędziom użytkownicy platformy mogą pogłębiać swoją wiedzę z zakresu rozwoju osobistego, jak i rozwiązywać problemy, z którymi się na co dzień zmagają. Helping Hand to także gotowe rozwiązania dla psychologów oraz terapeutów, którzy za pośrednictwem specjalnego panelu otrzymują dostęp do niezbędnych w ich pracy narzędzi.

Co wyróżnia Helping Hand?

Jeśli miałbym odpowiedzieć jednym słowem na to pytanie, powiedziałbym: kompleksowość. Stworzyliśmy platformę, w której staramy się odpowiedzieć na potrzeby współczesnego człowieka i zadbać o jego dobre samopoczucie. Zapewniamy kompleksowe wsparcie potrzebującym pomocy, a jednocześnie każdy z użytkowników może znaleźć na platformie własną ścieżkę, która krok po kroku przeprowadzi go od zdiagnozowania problemu aż do jego rozwiązania. Helping Hand to terapia, kiedy chcesz i kiedy tego najbardziej potrzebujesz.

Oferta Helping Hand wyróżnia także rozbudowany moduł B2B, który działa jak system kafeteryjny. Dzięki temu pracodawca może swobodnie zarządzać i kontrolować budżet przeznaczony na wsparcie dla pracowników. Jest to jedyne takie rozwiązanie w Polsce.

Warto wspomnieć także o wysokim poziomie zaawansowania technologicznego, który przejawia się w wykorzystaniu takich narzędzi jak: czaty, voice roomy, webinary, a już wkrótce wprowadzimy kolejne nowoczesne rozwiązania.

Jakie są plany na najbliższą przyszłość HH24?

Nasze najbliższe plany związane są z intensywnym rozwojem relacji z partnerami B2B, czyli firmami, które w ramach swoich działań postawiły na dbałość o dobrostan swoich pracowników.

Chcemy również rozwijać platformę w kontekście definiowania kolejnych problemów, z jakimi zmaga się współczesne społeczeństwo i projektować narzędzia, które przyśpieszą ich rozwiązanie.

Rozwój platformy to także praca nad nowymi rozwiązaniami, które będziemy mogli wprowadzić dzięki zastosowaniu technologii opartej o AI. Wykorzystanie sztucznej inteligencji pozwoli nam np. wspierać samoocenę użytkownika, rozpoznawać uczucia i emocje oraz realizować zadania terapeutyczne, motywując do powrotu do zdrowia. AI stwarza możliwość zbudowania systemu przewidywania nawrotów choroby, w tym uzależnień. Oczywiście wszystko to będzie się działo przy pełnej anonimizacji użytkowników.

W ramach rozwoju platformy planujemy również ekspansję na rynki zagraniczne. Już dziś nasza firma obsługuje międzynarodowe organizacje, świadcząc usługi w języku polskim i angielskim. Większą ekspansję międzynarodową będziemy mogli realizować dzięki naszemu inwestorowi, którym jest światowy lider w obszarze inwestycji w młode firmy z sektorów Wellness oraz Medtech – izraelski fundusz Welltech Ventures. Pozyskaliśmy właśnie środki, których część przeznaczymy na stworzenie anglojęzycznego autorskiego kontentu oraz na dotarcie do użytkowników na rynkach zagranicznych.

q

Autorka: Marta Drinčić

Najnowsze wydanie