Przejdź do treści
Aktualności
Kultura

Polska sztuka plakatu i złote lata swingu w Mazurkasie

38. edycja FORUM HUMANUM MAZURKAS już za nami. W Mazurkas Conference Centre & Hotel w Ożarowie Mazowieckim odbył się benefis Witolda Mysyrowicza, któremu towarzyszył przegląd muzycznych hitów jego życia w wykonaniu Orkiestry Rozrywkowej eM BAND pod dyrekcją Woytka Mrozka.

g

Wydarzenie odbyło się z okazji 45-lecia pracy artystycznej Witolda Mysyrowicza, karykaturzysty, plakacisty, grafika oraz prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Artysta studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki, gdzie w 1973 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. Uczestniczył w kilkuset wystawach w Polsce i za granicą, przygotował także wiele wystaw indywidualnych. Za swe prace otrzymał ponad 150 nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i międzynarodowych. Jest także autorem trzech książek: „Cały mój świat na kartach papieru”, „Poczet monarchów Polski wg Witolda Mysyrowicza” oraz „Witold Mysyrowicz+5". Ostatnia, prezentująca prace artysty z ostatnich pięciu lat, była podpisywana przez autora podczas jubileuszu.

Benefis był również okazją do otwarcia dwóch wystaw. Pierwsza z nich, „Żart i strzała”, to wystawa prezentująca plakaty, rysunki satyryczne oraz ilustracje Witolda Mysyrowicza. Druga to „Mysyrowicz w karykaturach kolegów”, którą specjalnie dla benefisanta stworzyli jego koledzy-artyści. W przerwie goście mogli także obejrzeć plakaty ilustrujące cykl wydarzeń artystycznych Forum Humanum Mazurkas, które artysta od dawna wspiera plastycznie.

W nastrój swingowy wprowadziła nas rewelacyjna orkiestra Em BAND Orchestra, grając wiele znanych standardów swingowych. Przy jej akompaniamencie wystąpili znakomici soliści: Dominika Skalska, Wojciech Myrczek oraz sopranistka Lucyna Jarząbek. Dzięki nim ten jubileusz stał się prawdziwą muzyczną ucztą. To nie był koniec niespodzianek przygotowanych dla gości XXXVIII FHM. Prowadzący spotkanie Andrzej Bartkowski - Prezes grupy Mazurkas, wraz z małżonką Ireną Bartkowską, zaprezentowali na scenie prawdziwy komediowy talent, występując w utworach przygotowanych na cześć benefisanta.

Na bogaty dorobek artystyczny benefisanta składają się przede wszystkim prace z zakresu arty­stycznej grafiki wydawniczej i reklamowej, rysunku satyrycznego i plakatu. Artysta swoje rysunki satyryczne publikował m. in. w Szpilkach, Karuzeli, Odrodzeniu, Puk-puk, Sztuce, Trybunie, Prasie Polskiej oraz w dzienniku NIE. Podczas uroczystego wieczoru nie zabrakło więc różnorodnych odniesień do sztuki, jaką jest karykatura. Jednym z nich, był wiersz pt. „Karykatura” autorstwa Andrzeja Bartkowskiego, brawurowo wyrecytowany przez autora, pełen odniesień do otaczającej nas rzeczywistości, w której zapotrzebowanie na satyrę i karykaturę jest znów bardzo na czasie.

Najnowsze wydanie