Przejdź do treści
Aktualności

„Sport i zdrowie – w głowie”

Festiwal i Gala Podróżników 24-27 października nad jeziorem Sławskim w województwie lubuskim.

Klub Sportowy Polskie Himalaje z wielką przyjemnością zaprasza do udziału w wyjątkowym wydarzeniu jakim będzie trzecia edycja Festiwalu „Sport i zdrowie – w głowie. Gala Podróżników”. Impreza rozpocznie się Wielkim Otwarciem, którego dokonają Leszek Cichy i Aleksander Lwow pod szyldem "Zwyciężyć znaczy przeżyć" w czwartek 24 października o godz. 17. Jednym z wydarzeń festiwalu będzie w sobotę 26 października bieg-marsz w… Himalaje. Chociaż nazwa jest przenośna, to elementów nepalskich nie zabraknie.

a

 

Gala Podróżników będzie dobrą okazją do zapoznawczych spotkań kandydatów na wyjazdy z klubem Polskie Himalaje w najbliższych latach, jak również do przekazania informacji od A do Z przez najbardziej kompetentne osoby.

Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Twoje zdrowie w Twoich rękach. Niby jest to oczywiste, ale przez większość osób prawie w ogóle nie jest respektowane. Ważniejszy jest samochód, bo każdego roku trzeba zrobić przegląd. A jak coś w międzyczasie "zarzęzi", to jedziemy od razu do warsztatu. Natomiast jak zaboli nas np. serce, to tłumaczymy sobie, że to nic zapewne groźnego, bo jesteśmy zmęczeni, zestresowani czy niewyspani itp.

a

Mało kto zastanawia się, że zmęczenie wywołane zbyt długim czasem pracy zwiększa ryzyko wypadków poprzez upośledzenie takich sprawności psychofizycznych, jak umiejętność koncentracji i podzielność uwagi, przetwarzanie informacji, w tym podejmowanie szybkich decyzji. Osoby pracujące więcej niż osiem godzin dziennie w dłuższym okresie dopada stres, depresja i lęk. 

Wyjazdy – zarówno te bliskie, jak i dalekie – zmuszają nas do wyjścia ze swojej strefy komfortu, rozbudzają ciekawość świata, uczą reagowania na niespodziewane sytuacje i poszerzają horyzonty. Wpływają korzystnie zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Otwierając się na świat i odwiedzając ciekawe miejsca, zyskujemy cel, który wpływa na nasze nastawienie i motywację. Podróżując, walczymy z lękami, niwelujemy stres i zwiększamy kreatywność - mówi Janusz Kalinowski wiceprezes, rzecznik Klubu Sportowego Polskie Himalaje

a

Życiowe tematy, prelekcje i dyskusje do białego rana zagoszczą na Festiwalu Sport i Zdrowie w Głowie, jak również podczas Gali Podróżników na terenie kompleksu wypoczynkowego WRATISLAVIA nad brzegiem malowniczego Jeziora Sławskiego w woj. lubuskim w dniach 24-27 października. Warto z tej okazji skorzystać i w ogóle korzystać ze wszystkiego co mamy, bo wszystko co mamy jest tymczasowe...  Jesteśmy na ziemi przez chwilę, jutro może nas nie być.

Co się będzie działo?

Udział zapowiedzieli najlepsi z grona najlepszych ludzi gór, pasjonatów, pedagogów, psychologów, sportowców, a także muzyków.

Lista gości jest imponująca. Oto niektóre tylko nazwiska (postacie) według liter alfabetu i płci oraz krótkie wizytówki:

a

KOBIETY

Aleksandra ANDRZEJEWSKA – absolwentka psychologii i pedagogiki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz psychodietetyki w Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej we Wrocławiu.

 Danuta BUŁKOWSKA-MILEJ – legendarna lekkoatletka, medalistka halowych mistrzostw Europy, do której przez 29 lat należał rekord Polski w skoku wzwyż (197 cm), pedagog w Szkole Podstawowej nr 29 we Wrocławiu.

Beata DOMASZEWICZ – znana w Rodzinie Podróżników jako „Becia”, jest wyjątkową pasjonatką „Małego Księcia”, dzieła Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Posiada wielki zbiór z całego świata tych wyjątkowych książek, które przekraczają granice literatury.

Barbara LIŚKIEWICZ – organizatorka himalajskich trekkingów w Nepalu. Już jako nastolatka marzyła o trekkingu w Himalajach. W wieku 17 lat – po lekturze „Mojego pionowego świata” autorstwa Jurka Kukuczki – postanowiła któregoś dnia zobaczyć najwyższe góry Ziemi na własne oczy. Jednak na spełnienie tego marzenia przyszło jej czekać aż 23 lata. Obecnie przeszła już większość popularnych tras trekkingowych i teraz nie może rozstać się z Himalajami.

Dorota RASIŃSKA-SAMOĆKO weszła na Sziszapangmę (8027 m) i szczęśliwie zeszła do bazy. Tym samym zakończyła zdobywanie wszystkich 14 ośmiotysięczników. Jest pierwszą Polką i czwartym Polakiem z Koroną Himalajów i Karakorum po Jerzym Kukuczce, Krzysztofie Wielickim i Piotrze Pustelniku. Koronacja Doroty planowana jest niebawem po jej powrocie do Polski, podczas Gali Podróżników.

Dorota SZPARAGA – miłośniczka wędrowania, pasjonatka długodystansowych szlaków górskich. Pokonała m.in. GR 131 (90 km przez Teneryfę), GR 240 w Hiszpanii (trasa uznawana za bardzo trudną), TRANSPIRENEICA GR 11 (850 km od Atlantyku do Morza Śródziemnego); samotnie i tylko z namiotem przeszła Główny Szlak Beskidzki w dwie strony – łącznie 1000 km w 25 dni i 8h, ustanowiła też kobiecy rekord na tej trasie zimą. Jest siódmą osobą i trzecią kobietą, która przeszła szlak Via Alpina w całości za jednym razem – 2650 km przez Alpy, osiem krajów, 94 dni na trasie wędrówki, większość noclegów pod namiotem, ustanowiła również kobiecy rekord tej trasy.

 

Urszula WŁODARCZYK – w latach 1991-2000 była czołową wieloboistką świata, zdobywała medale na wszystkich kolejnych mistrzostwach Europy w hali i na stadionie. Trzykrotna olimpijka (Barcelona 1992, Atlanta 1996, Sydney 2000), dwukrotna medalistka halowych mistrzostw świata (Toronto 1993 i Maebashi 1999), 12-krotna mistrzyni Polski i 33-krotna medalistka w siedmiu konkurencjach. Po ukończeniu studiów została asystentem w Katedrze Lekkoatletyki wrocławskiej AWF, przez kilka lat umiejętnie łączyła sport wyczynowy z zajęciami naukowo-dydaktycznymi. W 2004 roku obroniła pracę doktorską. Przez osiem lat pełniła funkcję dyrektora Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

MĘŻCZYŹNI

Leszek CICHY – pierwszy zdobywca Mount Everestu zimą (razem z Krzysztofem Wielickim), pierwszy Polak z Koroną Ziemi, pierwszy himalaista uhonorowany nagrodą Fair Play PKOl za „całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu”.

Marcin CYBULSKI – człowiek- orkiestra zwany Cybulem. Wspinacz, biegacz górski, muzyk, artysta. A w tym wszystkim poszukiwacz duchowych przeżyć. Bo czym byłyby te wszystkie zajawki i aktywności, jak nie drogami do poznania samego siebie? „Po latach eksploracji przeróżnych sportów i hobby znalazłem element, który spina je wszystkie – ODDECH – powiada Cybul. – I z tym odkryciem wchodzę na swoje wyżyny zupełnie nowym szlakiem. Bardzo chętnie opowiem wam przy okazji październikowego spotkania o mojej podróży z oddechem i o tym, jak stał się on moim sprzymierzeńcem i przepotężnym narzędziem, szczególnie w sportach wydolnościowych w górach”.

Jerzy GÓRSKI – w młodości biegał, gdy goniła go milicja po włamaniu do apteki. Pierwsze, obowiązkowe w Monarze 1700 metrów, pokonał na ogromnym głodzie narkotykowym. Szybko jednak znalazł sobie nowy nałóg. Miłość do sportu rosła w nim jak na drożdżach. Dzięki bieganiu z każdym dniem stawał się mocniejszy. Słabość stawała się siłą. Choć życie rzucało mu kłody pod nogi, to i tak za każdym razem potrafił udowodnić, że nie ma rzeczy niemożliwych. Nie miał niczego, a zdobył wszystko. Był na samym dnie, ale wzniósł się tam, gdzie większość ludzi nigdy nie dotrze. Dzięki terapii i uprawianiu sportu bohater książki i filmu podniósł się i wygrał prestiżowe zawody Double Ironman w USA (prawie 8 kilometrów pływania, 360 kilometrów jazdy rowerem i 84 kilometry biegu), zdobywając tytuł mistrza świata.

 a

Janusz KALINOWSKI – legendarna postać w historii polskich biegów (uczestnik 50 maratonów w 10 krajach i 10 supermaratonów na 100 km). Współtwórca pierwszego w kraju maratonu – Maratonu Pokoju, wieloletni jego dyrektor, organizator setek imprez biegowych i triathlonowych (prekursor tej dyscypliny w Polsce). Inicjator Narodowego Biegu Stulecia w 2018 roku dla 100 tys. osób w 100 miejscowościach w Polsce oraz m.in. w Chicago, Nowym Jorku, Katmandu, Londynie i Seulu. Z zawodu nauczyciel wychowania fizycznego, pedagog, psycholog, terapeuta, ale przede wszystkim dziennikarz (w tym zawodzie przepracował 50 lat, relacjonował wszystkie letnie igrzyska olimpijskie od Montrealu w 1976 roku, dziesiątki mistrzostw świata i Europy) – podróżnik. W sumie odwiedził 82 kraje na sześciu kontynentach. W ciągu 50 lat zorganizował około 200 wyjazdów zagranicznych dla ponad 3000 osób.

Piotr KRZYŻOWSKI – ratownik GOPR, zawodowo prawnik, pierwszy człowiek w historii, który dokonał samotnego trawersu z Lhotse na Everest bez wspomagania tlenem z butli, zdobywca siedmiu ośmiotysięczników. Swoje doświadczenie wysokogórskie zdobywał stopniowo wspinając się latem i zimą w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Pamirze oraz Tienszanie.

Aleksander LWOW – uczestnik wyprawy Andrzeja Zawady w 1980 roku na Everest oraz trzech innych, także zimowych (Broad Peak, Kanczendzonga, K2), zdobywca czterech ośmiotysięczników. Jako pierwszy Polak i jak dotąd najszybciej w historii wszedł samotnie na szczyt Pumori (7161 m) w czasie siedmiu godzin i 30 minut. Został dwukrotnie uhonorowany złotymi medalami „Za wybitne osiągnięcia sportowe”: za Everest 1979/80 i za wytyczenie (razem z Krzysztofem Wielickim) nowej drogi na wschodniej ścianie Manaslu w 1984 roku.

Marcin MENTEL – jeżdżąc swego czasu po Polsce promował turystykę górską w Nepalu, Andach czy szeroko pojęte wyprawy trampingowe. Będąc gościem audycji radiowych w Krakowie, Koszalinie, Częstochowie czy prelegentem na spotkaniach i festiwalach podróżniczych, opowiadał, a przede wszystkim „zarażał” słuchaczy i publiczność pasją podróżowania. Zasłynął z przygotowania i zrealizowania wraz z klubem Polskie Himalaje ogromnego przedsięwzięcia pod względem logistycznym jakim była wyprawa trekkingowa z Lukli pod Everest dla ponad 400 osób w wieku od 8 do 70 lat. Marcina cechuje profesjonalizm, odpowiedzialność, znajomość psychologii, wyrozumiałość, empatia. „Nie wystarczy znać szlak. Podróże to ludzie i umiejętność pracy z nimi” – powiada.

Franciszek RASIUK – lekarz z wielkim doświadczeniem „od wszystkiego”, lekarz rodzinny, medycyny pracy, internista, ratownik, uczestnik wypraw w Himalaje i Andy oraz do wielu krajów na różnych kontynentach.

Jan SUPIŃSKI – doc. dr nauk o kulturze fizycznej, psycholog sportu, mający wieloletnie doświadczenie w pracy dydaktycznej na uczelni wyższej. Posiada wiedzę interdyscyplinarną z obszaru nauk społecznych oraz nauk o kulturze fizycznej, człowiek o wielkim doświadczeniu trenerskim, który może przekazać wiedzę z zakresu psychologii sportu w kontekście swoich umiejętności praktycznych.

Michał WALCZEWSKI – podróżuje od 40-go roku życia i stąd też wzięła się przekorna nazwa bloga „40 lat i do piachu”. Od tamtej pory styl podróży właściciela portalu maratonypolskie.pl wciąż ewoluował: najpierw chodziło tylko o przebiegnięcie maratonu w każdym kraju globu, potem o zwiedzanie ciekawych miejsc – a dziś o dotarcie do wszystkich obiektów UNESCO na świecie. „To oczywiście niemożliwe, ale… w wyzwaniu jakim są moje podróże nie chodzi o to, by osiągnąć cel – tylko o to, by do niego dążyć” – podkreślił 51-letni Michał, który „na liczniku” ma 147 maratonów w 72 krajach na każdym kontynencie i oceanie.

Kto może wziąć udział ?

W trzeciej edycji Festiwalu Sport i Zdrowie - w Głowie, a także Gali Podróżników w Radzyniu, imprezie o różnorodnym charakterze, udział może wziąć każdy po uprzednim wysłaniu zgłoszenia na polskiehimalaje@tlen.pl

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke, a także Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego oraz Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie.

Więcej informacji na stronie: https://www.polskiehimalaje.pl/?p=2319

Zgłoszenia i rezerwacja noclegów: polskiehimalaje@tlen.pl

Paweł Barć


 

Najnowsze wydanie