Przejdź do treści
Aktualności
Motoryzacja

Przyszłość pod znakiem elektromobilności

Doczekaliśmy się - Poznań Motor Show powróciło na Międzynarodowe Targi Poznańskie. Fani motoryzacji w każdym wydaniu po raz kolejny mogą spotkać się w stolicy Wielkopolski, aby podziwiać najnowsze modele samochodów i motocykli. 

MOVE, czyli porozmawiajmy o przyszłości motoryzacji 

Oficjalną część targów zainaugurowało przemówienie Filipa Bittnera. Wiceprezes Zarządu Grupy MTP podkreślił, w jak szczególnym miejscu przyszło nam się spotkać. - W końcu, to tutaj w 1955 roku zaprezentowany został prototyp kultowej Syreny z FSO. Cztery lata później zobaczyliśmy tu Mikrusa, czyli przodka popularnego Fiata 126. A ponad 60 lat później tutaj, na Międzynarodowych Targach Poznańskich, podziwiamy pojazdy, które dla ówczesnych konstruktorów Syreny były futurystyczną wizją przyszłości. A dziś elektryki czy hybrydy są dla nas codziennością.

a

Pierwszym punktem tegorocznej edycji Poznań Motor Show 2022 był Kongres MOVE, czyli największa konferencja branżowa poświęcona elektromobilności i przyszłości motoryzacji. Inaugurując wydarzenie podkreślono, jak istotne są tego typu przedsięwzięcia. - Takie spotkania są potrzebne, choć tematyka staje się coraz trudniejsza, a dyskusje coraz bardziej poważne - zaznaczył Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, Wiceprezydent AVERE. -  Motoryzacja staje przed wielką zmianą i od nas zależy, jak szybko będzie postępowała. Już dziś możemy powiedzieć, że zmiana ta wiąże się z niezależnością, bezpieczeństwem ale także z naszą przyszłością i osiągnieciem neutralności klimatycznej. Te zmiany dotyczą nas, ale przede wszystkich kolejnych pokoleń - dodał. 

Elektromobilność przede wszystkim

Tak jak zmienia się branża motoryzacyjna, tak zmieniają się targi Poznań Motor Show. Nic więc dziwnego, że hasłem tegorocznej edycji wydarzenia jest „Droga Do Elektromobilności”. Z tego powodu wśród modeli prezentowanych na targach nie może zabraknąć samochodów i motocykli wyposażonych w zeroemisyjny napęd. Tutaj na szczególną uwagę zasługuje Konrado e-Motion, czyli pełnoprawnego, w pełni elektrycznego SUV-a od SsangYong. Oficjalna prezentacja tego modelu odbędzie się w trakcie Kongresu MOVE, 7 kwietnia o godz. 12:20 w pawilonie nr 5. 

Kongres MOVE – jak zmieni się motoryzacja?

Ważnym elementem elektromobilnej układanki na Poznań Motor Show będzie także Kongres MOVE, czyli największa konferencja merytoryczna, organizowana wspólnie przez Grupę MTP oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. 7 kwietnia praktycy i eksperci z branży e-mobility porozmawiają o aktualnie panujących trendach oraz opowiedzą, w jakim kierunku zmierza przemysł motoryzacyjny.

Wydarzenie podobnie jak w poprzednich latach zgromadzi kilkuset profesjonalistów z całego łańcucha wartości w elektromobilności – ekspertów i praktyków rynku e-mobility, w tym przedstawicieli wiodących koncernów, administracji publicznej, organizacji branżowych i świata nauki.

Szeroki zakres tematyczny wzbogacany jest o ciekawe formy uczestnictwa. W trakcie trwania kongresu odbędą się aż cztery debaty. Każda z nich poświęcona zostanie wybranym aspektom:

  • Debata „Poland - MOVE emobility forward!” – czyli panel ekspertów o wyzwaniach rynku samochodów elektrycznych w Polsce,
  • AC, DC, HPC – struktura polskiego rynku ładowania w 2025 i 2030 roku - przedstawiający kierunki rozwoju i segmentacji rynku infrastruktury ładowania w Polsce,
  • eHDV - electric trucks on the horizon - przybliżający tematykę polskiego potencjału w segmencie elektryfikacji transportu ciężkiego,
  • Wszyscy jesteśmy elektromobilni - społeczny wymiar elektromobilności – eksperci poruszą temat świadomości społecznej w obszarze zrównoważonego transportu.

 

Interesujące premiery 

W trakcie pierwszego dnia targów miały miejsce cztery polskie premiery elektrycznych pojazdów. Jako pierwsze zostały zaprezentowane nowe modele Renault - w pełni elektryczny Megane oraz Trafic w zabudowie kamperowej. Kolejne prezentacje miały miejsce na scenie Kongresu MOVE. SsangYong po raz pierwszy w Polsce pokazał swojego w pełni elektrycznego SUV-a, czyli Korando e-Motion, a Skywell pochwalił się swoim ET5. 

Bez oficjalnej prezentacji, ale nie mniejszym echem obiła się obecności nowego Range Rovera. W tym przypadku mieliśmy do czynienia z pierwszą na świecie prezentacją przez szeroką publicznością. Do tej pory nowy Range Rover został zaprezentowany wyłącznie podczas online'owej prezentacji. 

Oprócz tego ekspozycję wypełniło kilkadziesiąt innych samochodów i motocykli. Każdy znalazł znalazł coś dla siebie, zarówno miłośnicy zeroemisyjnych modeli oraz fani motoryzacji w nieco bardziej klasycznym wydaniu. Wszystkie pojazdy będą dostępne dla zwiedzających do niedzieli. Łącznie na tegorocznej edycji Poznań Motor Show prezentuje się około setka wystawców.

Najnowsze wydanie