Przejdź do treści
Aktualności
Turystyka

Brok  -  wspaniałe miejsce do wypoczynku

Brok to najmniejsze miasto w naszym kraju. Usytuowane jest w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym, nad rzeką Bug, w powiecie ostrowskim. Już w 1578 roku miasteczko było ważnym portem na Bugu, a jego dynamiczny rozwój przerwał potop szwedzki. Na nowo powstało ono już po odzyskaniu niepodległości. To urokliwe miasteczko posiada dwa wielkie skarby: rzekę i las.

w

Bug to ostatnia w Europie tak duża dzika rzeka – jej koryto nigdy nie było regulowane. Meandruje swobodnie wśród wysokich skarp, tworząc zakola, piaszczyste łachy i wyspy.

W okolicach Broku Bug jest szczególnie malowniczy. Tutejsze nadrzeczne łęgi, jeziora powstałe w starorzeczach, rozległe łąki, po których brodzą bociany, żurawie i czaple przywodzą na myśl pejzaże Chełmońskiego. Tyle, że są… jeszcze piękniejsze. Ten naturalny krajobraz, niewiele zmieniony przez człowieka, jest chroniony.  Lewy, niski brzeg, z rozległymi torfowiskami i lasami łęgowymi, to teren Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.

Na wysokim prawym brzegu na którym położone jest miasto, utworzono zaś obszar Natura 2000, który obejmuje m.in. teren Puszczy Białej.

Puszcza jest drugim skarbem mieszkańców. To sosnowy bór, który przetrwał przez wieki w niemal niezmienionej postaci. Był chroniony już w XI wieku! Biskupi płoccy, do których należały te ziemie, już wtedy dbali, żeby lasy nie były nadmiernie karczowane. Dziś lasy zajmują prawie trzy czwarte powierzchni gminy Brok, a Puszcza Biała to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce, ma powierzchnię ok. 64 tys. ha.

Brok liczy 3 tys. mieszkańców i ponad 500 lat

Atrakcyjny wypoczynek w otoczeniu natury…

Możliwości takiego aktywnego wypoczynku jest mnóstwo. Bug to urokliwy szlak wodny, doskonały do organizowania spływów kajakowych. A dla amatorów wędkarstwa jego wody pełne ryb to prawdziwy raj. A jesienią nie ma lepszych terenów na grzybobranie niż tutejsze lasy. Okolica jest wymarzona na piesze wędrówki, uprawianie nordic walking i na rowerowe rajdy leśnymi duktami i ścieżkami wśród łąk. Warto wybrać się np. 13 kilometrową ścieżką rowerową prowadzącą z Broku do Ostrowi Mazowieckiej przez sosnowe bory. Początek bierze ona przy plaży, po drodze mija się ruiny Pałacu Biskupów Płockich w Broku  i  Łyse Góry, czyli zalesione wydmy.

Q

Ścieżce patronuje prof. Wojciech Bogumił Jastrzębowski, przyrodnik i krajoznawca, jeden z twórców ergonomii i autor zegara słonecznego w warszawskich Łazienkach. To on założył w Feliksowie koło Broku Zakład Praktyki Leśnej – Arboretum (z rozległymi plantacjami drzew leśnych wszelkiego rodzaju), ale powstanie styczniowe przyniosło kres jego działalności. Dzikie zakątki Doliny Bugu to doskonałe miejsce na safari z aparatem fotograficznym. Żyje tu mnóstwo chronionych gatunków ptaków, zobaczyć można m.in. bociana czarnego. Wiosną słychać klęgor żurawi, na niebie wypatrzeć można polujące myszołowy, sokoły, bieliki. Spotkanie z sarną, danielem a nawet łosiem nie należy do rzadkości.

Uroki okolicy odkrywać można też z grzbietu konia. Dla początkujących gospodarstwa agroturystyczne w gminie oferują naukę jazdy, a dla zaawansowanych nawet kilkudniowe rajdy. Jest też coś dla tych, którzy wolą mniej aktywny wypoczynek: rozległa, piaszczysta plaża miejska, na której można się opalać, wdychając czyste powietrze z pobliskich lasów sosnowych.

Brok to miejscowość o bogatej historii

Brok uzyskał prawa miejskie z nadania biskupa płockiego już w 1501 r. Zachowało się wiele śladów wielowiekowej historii miasta. Warto zajrzeć na cmentarz żydowski z poł. XIX w., jeden z największych na Mazowszu. Wśród zarośli (zgodnie z tradycją żydowską z cmentarzy nie usuwa się rosnących tam drzew i krzewów) odkryć można ponad 40 macew. Miejsce to przypomina o przedwojennych latach pokojowej koegzystencji na tych ziemiach dwóch nacji i religii. Tuż obok cmentarza wznosi się kurhan grzebalny z XVII w., gdzie pochowano blisko 1500 ofiar epidemii dżumy.

Najcenniejszym zabytkiem gminy jest murowany kościół pw. św. Andrzeja Apostoła z XVI w. ufundowany przez biskupów płockich Samuela Maciejewskiego i Andrzeja Noskowskiego.

a

Powstał on wg projektu Jana Babtysty z Wenecji, który zręcznie połączył nadwiślański gotyk z włoskim renesansem. Tuż przy kościele stoją najstarsze, XIX-wieczne domy. Każdy z nich reprezentuje odmienny styl architektoniczny.

Letnisko z unikalnym klimatem

q

Przed wojną Brok dorównywał popularności Rabki ze względu na swój mikroklimat. Już w latach 70. ub. wieku miejscowość była tętniącym życiem ośrodkiem wypoczynkowym. Unikalne położenie, czyste powietrze, bogactwo walorów przyrodniczych, urozmaicony krajobraz wciąż przyciągają turystów. Dziś czeka na nich sieć dobrze prosperujących ośrodków wypoczynkowych i gospodarstw agroturystycznych, które oferują zdrowe lokalne produkty oraz ryby prosto z tutejszej rzeki.

Wyróżniającym miejscem na wymożony wypoczynek jest Binduga (www.binduga.pl)

Ośrodek to aż 5 ha urokliwych zakątków usytuowanych na skarpie rzeki Bug.

Swoim wystrojem i podawanymi daniami nawiązuje do staropolskich tradycji. Szczególnie godna polecenia jest "kuchnia". Przyrządzane według starych sekretnych przepisów dania jak: dziczyzna, ptactwo, ryby, pieczywo, posiadają niepowtarzalny smak.

a

W krajobraz miasta klimatycznie wpisuje się wiatrak holender, zaadoptowany na hotel przez Zdzisława Niegowskiego - właściciela Bindugi. Stoi na niewielkiej, sztucznej górce w otoczeniu kwiatów, krzewów i drzew. 

Q

Inwestycji cała moc

Ostatnie lata charakteryzują się pomyślnym rozwojem gospodarczym i społecznym. Liczne inwestycje gminne zmieniły oblicze tego regionu. Wysiłek włożony w realizację zadań przyniósł pozytywne efekty. Spośród szeregu inwestycji realizowanych na terenie naszej gminy tj. budowa dróg gminnych, rozbudowy systemu kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej, boiska szkolnego, na szczególną uwagę Brok   -  idealne miejsce do wypoczynku widokowym na piękny nadbużański krajobraz oraz pomostami do cumowania kajaków i sprzętu pływającego, który zachwyca spacerowiczów przechadzających się wzdłuż naszej nadbużańskiej promenady.

Gmina jest otwarta, wiarygodna, dobrze zorganizowana i przyjazna dla ludzi. Potwierdza to otrzymana nagroda w konkursie „Lider zmian. Samorząd” – Lider województwa mazowieckiego pod względem dofinansowania z UE w przeliczeniu na mieszkańca.

 Brok to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić i zostać tutaj na dłużej!

Opr. RG

Galeria

Najnowsze wydanie