Przejdź do treści
Aktualności
Technologie

Wystawa nowomedialna Anthropologic kolektywu Ausgang Studio

Za nami festiwal Tauron Nowa Muzyk Katowice, ale wystawa nowomedialna kolektywu Ausgang Studio wciąż trwa. Można ją oglądać w budynku Łaźni Muzeum Śląskiego do 12 lipca. Podczas festiwalu miało miejsce otwarcie wystawy „Anthropologic” i performance muzyczny „Spawn X Point” w Muzeum Śląskim w Katowicach. 

w

Setki festiwalowiczów odwiedziło budynek Łaźni Muzeum Śląskiego w Katowicach, w którym mieści się obecnie wystawa nowomedialna Anthropologic kolektywu Ausgang Studio. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się także druga strefa Grupy TAURON, gdzie festiwalowicze mogli podziwiać instalację „Nigdzie na tej Ziemi” i zanurzyć się w kojących dźwiękach gongów.

q

Strefa Tauron Spawn x Point w budynku Łaźni Muzeum Śląskiego przygotowana została przez Tauron Lab oraz Muzeum Śląskie w Katowicach. Można w niej było podziwiać wystawę grupy Ausgang Studio, która odzwierciedla dynamikę, intensywność, technologiczną fascynację i wizje przyszłości. Instalacje przestrzenne i obiekty stworzone przez Ausgang Studio są inspirowane nowymi technologiami, m.in., rolą maszyn w ewolucji, postępem technologicznym i granicami między rzeczywistością a wirtualnością, a także ekologizmem. Strefa pobudzała do refleksji nad przyszłością ludzkości i planety, zachęcając do zastanowienia się nad konsekwencjami technologicznego postępu. Ponadto drugiego dnia festiwalu odbył się performance Ausgang i XCES „Spawn Point X”, który wzbudził wśród uczestników nie tylko zachwyt, ale i refleksje.

w

Wystawa dostępna do 12 lipca

Przypomnijmy jednak, że wystawa w budynku Łaźni wciąż trwa i do 12 lipca można ją oglądać w godzinach działania Muzeum Śląskiego w Katowicach. Kuratorami wystawy są Paweł Pindur, Matylda Badera i Jakub Mokrzysiak. Kuratorem ze strony Muzeum Śląskiego jest dr Karol Makles p.o. dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Prezentowanie szerszej publiczności projektów świeżych, multimedialnych, kreowanych często przez młodych artystów - nie tylko polskich, ale i zagranicznych - pokrywa się z misją Muzeum Śląskiego w Katowicach. - Jako największa instytucja kultury w regionie kreujemy przestrzeń dla dialogu z dokonaniami współczesności w celu głębszego poznawania Śląska, Polski i Europy. Tworzymy przestrzeń przyjazną dla dyskusji dla młodych twórców multidyscyplinarnych, a odwiedzającym prezentujemy nowe formy percepcji działań artystycznych - mówi dr Karol Makles, współkurator wystawy, p.o. dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach

q

Sztuka nowomedialna gościła podczas tegorocznego festiwalu także na drugiej strefie grupy Tauron, zlokalizowanej tuż przy wejściu na teren festiwalu. Było to miejsce, gdzie uczestnicy festiwalu mogli się wyciszyć, naładować energią i znaleźć chwilę spokoju w natłoku festiwalowych atrakcji. Audiowizualna instalacja w tej strefie tworzyła atmosferę azylu i wytchnienia od codziennego zgiełku. Jej syntetyczno-organiczna struktura, przypominająca nieznaną roślinę, oddychającą w rytm dźwięków otoczenia, tworzyła medytacyjny nastrój. Instalacja przygotowana została przez fundację Soundscape oraz Tauron Lab na podstawie projektu „Nigdzie na tej Ziemii” Szymona Szewczyka, Piotra Ceglarka i Kacpra Krzętowskiego. Tym razem w odsłonie z muzyką Jakuba Mokrzysiaka (biøs). Dodajmy, że w trakcie trwania festiwalu w strefie Tauron odbywały się każdego dnia dwie sesje gongów Gong House Orchestra. Kuratorem strefy był Paweł Pindur.

q

Cieszy nas bardzo tak duże zainteresowanie obiema strefami grupy Tauron. Już po raz drugi byliśmy zaangażowani w tworzenie stref grupy Tauron podczas festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów będziemy mogli zaskoczyć festiwalowiczów sztuką nowomedialną - mówi Paweł Pindur, pomysłodawca i założyciel Tauron Lab

Muzeum Śląskie w Katowicach było partnerem Festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice, organizatorem wciąż trwającej wystawy jest Tauron Lab i Muzeum Śląskie w Katowicach, a jej partnerami, m.in. Tauron Polska Energia, lider zielonej transformacji energetycznej. Firma, która pod hasłem TAURON Nowa Energia dekarbonizuje swoje aktywa wytwórcze, wychodzi poza klasyczne ramy swojej działalności, patronując także projektom z pogranicza kultury i ekologii, popularyzując wiedzę na temat zielonej transformacji.

q

Ponadto partnerami wystawy są także Volvo Euro Kas Katowice oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. - Jesteśmy dumni, że po raz kolejny Volvo stało się nieodłączną częścią projektu przygotowanego przez Fundacje Soundscape. Tym razem, nasze ekologiczne, w pełni elektryczne samochody zaparkowaliśmy nieopodal strefy festiwalowej, gdzie każdy uczestnik mógł obejrzeć wyjątkowe egzemplarze obklejone pracami śląskiego artysty streetart’owego Szwedzkiego - mówi Katarzyna Romaniec, kierownik działu marketingu Volvo Euro-Kas.

Najnowsze wydanie