Przejdź do treści
Aktualności

Eksperci KIubu Inwestorek Indywidualnych o inwestowaniu w czasach inflacji

W ramach zorganizowanego 12 października 2022 r. przez Klub Inwestorek Indywidualnych spotkania Business Networking Cocktail odbyła się debata ekspertów, poświęcona inwestowaniu w czasach inflacji. Dla sporej części posiadaczy oszczędności i inwestorów tak wysoka dynamika wzrostu cen, z jaką obecnie mamy do czynienia, jest zjawiskiem całkiem nowym.

q

Tym bardziej więc jest duże zapotrzebowanie na informacje i rady, jak sobie w takich warunkach radzić, jakie są możliwe strategie działania i w co lokować pieniądze, by nie straciły na wartości lub straciły jak najmniej. Do tych zagadnień odnieśli się stale współpracujący z KII eksperci, jak i zaproszeni specjalnie na tę okazję goście, reprezentujący renomowane instytucje finansowe. Debatę prowadził Andrzej Stec, redaktor naczelny "Gazety Giełdy i Inwestorów Parkiet”.

Jednym z głównych przesłań debaty było stwierdzenie, że choć osiągnięcie tak wysokich stóp zwrotu, które byłyby w stanie dorównać lub przewyższyć poziom obecnej inflacji jest trudne, to jednak wciąż możliwe. Dlatego bardziej pożądane niż kiedykolwiek   stało się poszukiwanie metod i sposobów ograniczania negatywnego oddziaływania inflacji na realną wartość pieniędzy. Anna Tuzek, dyrektor ds. Marketingu firmy Invest Komfort przekonywała, że w obecnych warunkach panujących na rynku nie należy trzymać oszczędności w przysłowiowej skarpecie, ale poszukiwać bezpiecznych możliwości ich pomnażania.

1

Jedną z opcji jest inwestowanie w nieruchomości, w szczególności klasy premium, które poza bezpieczeństwem oferują wysokie stopy zwrotu, między innymi ze względu na wysoki standard, prestiż i atrakcyjną lokalizację. - „Podaż nieruchomości charakteryzujących się takimi cechami jest ograniczona, co sprzyja wzrostowi ich wartości. To powoduje, że są one odporne na niekorzystne zmiany sytuacji i zawirowania na rynkach finansowych. Co więcej, jak wynika ze statystyk, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wzrost wartości nieruchomości w największych polskich miastach przekroczył średnio 19 proc., a więc był wyższy niż stopa inflacji, a w wielu konkretnych przypadkach, szczególnie klasy premium, można było uzyskać wzrost jeszcze wyższy - mówi Anna Tuzek. Sylwia Jaśkiewicz, Dyrektor Zarządzający, Wydział Analiz i Rekomendacji Domu Maklerskiego BOŚ, podkreślała, że długoterminowe inwestowanie w akcje jest skutecznym sposobem na pokonanie inflacji, choć w krótkim terminie możliwe są przejściowe wahania wartości kapitału. – „Inwestycje w akcje powinny być również zdywersyfikowane biorąc pod uwagę różne kryteria.

Należy również pamiętać o modyfikacjach portfela, uwzględniając zmieniające się warunki rynkowe i makroekonomiczne. Nie należy się zrażać chwilowymi zawirowaniami, często wynikającymi z nieprzewidywalnych wydarzeń”- wyjaśnia Sylwia Jaśkiewicz. Jarosław Grzywiński, były prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, zwracał uwagę na utrzymującą się niepewność na rynkach finansowych i wynikają z tego trudność określenia zarówno przedmiotu inwestycji, jak i momentu jej rozpoczęcia.

Takie warunki mogą jednak stanowić dobre okazje w przypadku różnych klas aktywów, szczególnie dla osób z większym doświadczeniem na rynkach finansowych”- zapewnia Jarosław Grzywiński. Marcin Ciechoński, Dyrektor Marketingu Saxo Banku zwracał uwagę, że w tak niepewnych czasach dolar pełni rolę bezpiecznej przystani dla kapitału

 „Ściganie się z tak wysoką inflacją na krótkim dystansie jest bardzo trudne i nie widzę instrumentów finansowych będących w stanie takiemu wyzwaniu sprostać, zaś racjonalnym podejściem jest podejście długoterminowe, wyrównujące skutki przejściowych wahań, czy skoków inflacji, która raz jest bardzo wysoka, tak jak obecnie, a innym razem niska” – mów Marcin Cichoński. Jego zdaniem długoterminowe inwestowanie daje możliwość pokonania inflacji, a w tym horyzoncie sprawdza się podział portfela na część akcyjną i obligacyjną. Ważna jest również dywersyfikacja instrumentów w ramach poszczególnych części portfela, ułatwiona dzięki korzystaniu z doświadczeń ekspertów i gotowych rozwiązań modelowych, oferowanych przez fundusze inwestycyjne, czy platformy inwestycyjne.

Ważna jest także dywersyfikacja geograficzna, czyli wychodzenie także poza polskie aktywa oraz walutowa. Jego zdaniem obecnie nie jest najlepszy czas na inwestycje w akcje, choć i w tym przypadku prawdopodobnie już w najbliższych miesiącach nadejdzie czas korzystny do zakupów. Piotr Szulec, Prezes Zarządu Skarbiec TFI, pytany o rolę złota w inwestowaniu, zwłaszcza w obecnych, niepewnych czasach, także zwracał uwagę na długoterminowy charakter tego typu inwestycji. –„W ostatnim czasie notowania złota zachowują się trochę nietypowo i zniżkują, mimo wysokiej inflacji oraz napiętej sytuacji geopolitycznej. Warto jednak zwrócić uwagę na formę dokonywania inwestycji w złoto.

Mimo spadających cen kruszcu na rynkach światowych, jego cena w złotych jest blisko historycznie najwyższych poziomów”- podkreśla Piotr Szulec. Wyjaśnia, że wyniki inwestycji w złoto mogą też być zróżnicowane w zależności od tego czy inwestujemy w złoto w formie fizycznej, czyli monet i sztabek, czy za pośrednictwem funduszy. Każdy sposób ma swoje wady i zalety.

W podsumowaniu debaty wszyscy eksperci zwracali uwagę na znaczenie dywersyfikacji portfela i odpowiedni dobór instrumentów oraz przyjmowanie długoterminowego horyzontu inwestowania

1

Najnowsze wydanie