Przejdź do treści
Aktualności
Kultura

Co łączy wannę, rozbity samochód i łóżko?

Rozbity samochód na deptaku pod Pałacem Kultury i Nauki, pościelone łóżko w parku, stara wanna na chodniku – to efekt akcji ambientowej zrealizowanej przez Empik. Marka w ten sposób pokazuje, że literatura jest wszędzie i zaprasza na zbliżający się Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury. 

m

Literatura jest wszędzie
Wszystkie te sceny od 13 maja znajdują się w przestrzeni miasta. Pojawiły się nieprzypadkowo i pochodzą prosto z… kart powieści. Ich zadaniem jest wytrącić warszawiaków z codziennego biegu i skierować ich uwagę w stronę czytania. Rozbity samochód przy dworcu Warszawa Śródmieście nawiązuje do książki Henninga Mankella „Mężczyzna, który się uśmiechał”. Łóżko z tacą, na której przyniesiono śniadanie ustawione w parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego przy restauracji na Lato to scena z „Ulissesa” Jamesa Joyce’a, a wanna stojąca na chodniku przy Hali Koszyki jest odniesieniem do „Pamiętnika znalezionego w wannie” Stanisława Lema. Te trzy instalacje są zapowiedzią zbliżającego się Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury. W ten sposób Empik pokazuje, że literatura jest wszędzie: każdy przedmiot, sytuacja czy nawet rozmowa może mieć odniesienie do naszych lektur. Do zobaczenia instalacji zachęca film https://www.facebook.com/FestiwalApostrof/videos/2348461532098348/  

b

Jeszcze więcej literatury
Akcję uzupełniają zagadkowe posty na profilu Festiwalu Apostrof na Facebooku zachęcające do odnajdywania literackich skojarzeń oraz literackie papierowe kubki, które w ostatni weekend przed festiwalem pojawią się w wybranych warszawskich lokalach. Miejsca, których charakter zakłada zabawę na świeżym powietrzu będą serwować napoje w papierowych kubkach, z których można dowiedzieć się, jakie drinki lubił pić detektyw Marlowe, sam Chandler czy Hemingway. Lokale, w których będzie je można znaleźć: Miejsce Chwila, Na Lato, Bar Pacyfik, Cuda na Kiju, Znajomi Znajomych, Nocny Market, który w weekend 17–19 maja wraca na Dworzec Główny oraz klub festiwalowy działający w dniach 24–26 maja. 

n

Akcja jest zachętą do tego, żeby odkrywać w sobie pasję do literatury i żyć książkami na co dzień. To jednocześnie zaproszenie na Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury, który odbędzie się w dniach 20–26 maja 2019 roku.

Najnowsze wydanie