Przejdź do treści
Aktualności

Czy ergonomia może wpływać na produktywność?

Dobre samopoczucie sprawia, że nasza praca jest znacznie bardziej efektywna. Nie tylko lepiej radzimy sobie z wykonywaniem codziennych obowiązków, ale również nasza wydajność wzrasta o niemały procent. Co na to wpływa w miejscu pracy? Odpowiednie dostosowanie stanowiska do norm ergonomicznych - są one w stanie m.in. zmniejszyć ryzyko wystąpienia niepożądanych problemów zdrowotnych. Czasem wystarczy zmienić myszkę i klawiaturę, by dokonać rewolucji.

a

Ergonomia to nic innego, jak dostosowanie warunków pracy do naszych możliwości psychofizycznych i anatomicznych. Istnieją ogólne normy, które definiują, w jaki sposób dopasować stanowiska pracy z komputerem, aby poprawiały naszą produktywność, a tym samym również wyniki finansowe.

Nie trzeba być ekspertem, aby wiedzieć, że siedzenie ze skrzywionym kręgosłupem, nogami na biurku nie jest naturalną, zdrową pozycją. Z badań przeprowadzonych przez firmę Loudhouse na zlecenie Fellowes dotyczących warunków ergonomii pracy wynika, że aż 74% badanych osób garbi się siedząc przy biurku, a 77% z nich siedzi ze skrzyżowanymi nogami.

a

Wpływ ergonomii na zdrowie w praktyce

Obciążenia ramienia i barku, niedogodności w nadgarstku i problemy ze wzrokiem to jedne z przyczyn, które są konsekwencją złego doboru i ustawienia narzędzi pracy. Odpowiednie skompletowanie sprzętu biurowego jest niezbędnym elementem poprawiającym nasze warunki pracy. Dobrym przykładem jest myszka Logitech MX Vertical, której budowa zmniejsza aktywność mięśni o 10% w porównaniu z tradycyjną myszką.

  • Ogromnym problemem jest brak świadomości i zaniedbanie zasad ergonomii w miejscu pracy. Dużo osób nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji, że nie stosowanie się do wytycznych kodyfikowanych m.in. przez przepisy BHP  bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, a tym samym na wydajność czy szybsze zmęczenie.  – tłumaczy Tomasz Kawka, Key Account Manager w Logitech

a

Mysz, która utrzymuje rękę w naturalnej pozycji uścisku dłoni, może pomóc w zmniejszeniu obciążenia mięśni. Jeśli jest ona zaprojektowana poprawnie, powinna stać się jednością z ręką, dzięki czemu dłoń i palce mogą odpoczywać.
 

Mysz MX Vertical została zaprojektowana i przetestowana zgodnie z kryteriami określonymi przez czołowych ergonomistów – poprawia postawę, zmniejsza obciążenia mięśni i redukuje nacisk na nadgarstek.

Wygodne siedzenie kluczem do sukcesu

Polepszanie warunków pracy wiąże się nie tylko z poprawą samopoczucia, ale również wygodą wykonywania obowiązków, co bezpośrednio przekłada się na produktywność. Chcąc zapewnić sobie i swoim pracownikom odpowiednio dopasowane stanowisko, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jedne z najważniejszych to: stopy muszą leżeć płasko na ziemi, uginając kolana i łokcie pod kątem 90 stopni, ekran powinien znajdować się na wysokości oczu i w odległości ręki. Poza odpowiednimi ustawieniami, do dyspozycji mamy również specjalnie dostosowany sprzęt, dzięki któremu zmniejszymy napięcie mięśni o kolejne procenty.
Przykładowo, ergonomiczna klawiatura Logitech ERGO K860 pozwala ułożyć dłonie, nadgarstki i palce w bardziej naturalnej pozycji, co powoduje mniejsze obciążenie całego ramienia, aż do barków. Udowodniono nawet, że wcześniej wspomniana klawiatura zmniejsza aktywność górnego mięśnia czworobocznego o 21% w porównaniu z tradycyjną klawiaturą Logitech bez podpórki pod nadgarstki – kluczowego mięśnia znajdującego się na środku pleców, który odpowiada za stabilizuję i ruch ramion oraz szyi.

Wykorzystując narzędzia skonstruowane z myślą o poprawnej ergonomii podczas pracy, możemy czuć się bardziej produktywni i  skoncentrowani — dodaje Tomasz Kawka.

Udowodniono nawet, że wcześniej wspomniana klawiatura zmniejsza aktywność górnego mięśnia czworobocznego o 21% w porównaniu z tradycyjną klawiaturą Logitech bez podpórki pod nadgarstki – kluczowego mięśnia znajdującego się na środku pleców, który odpowiada za stabilizację i ruch ramion oraz szyi. Odchylane nóżki można regulować w zakresie 0°, -4° i -7°, co sprawia, że dłonie są podniesione, aby zapewnić jak najbardziej ergonomiczne położenie, w zależności od  konfiguracji biurka.

a

Jasność umysłu i świeże spojrzenie

Opierając się na badaniach Loudhouse, można też wysnuć wniosek, że pracownicy źle zarządzają swoimi przerwami. Istotnym aspektem jest dbanie o nasz wzrok, bo aż 86% pracowników zapomina robić sobie krótkich przerw podczas korzystania z komputera, aby ich oczy mogły odpocząć. Najlepiej, aby stanowisko oświetlało światło naturalne, a oświetlenie nie odbijało się bezpośrednio od monitora w kierunku naszego wzroku.

Nieodpowiednio urządzone stanowisko ma znaczny wpływ na nasz komfort oraz to, czy możemy skutecznie realizować swoje cele. Chcąc zachować dobre samopoczucie i zdrowie, przy wykonywaniu obowiązków konieczne jest zapewnienie odpowiedniego środowiska pracy. Tym właśnie jest dobranie odpowiedniego fotela, klawiatury i myszki oraz prawidłowe dostosowanie wysokości monitora i siedzenia do naszego ciała.

Najnowsze wydanie