Przejdź do treści
Aktualności
Kultura

REKOMENDACJE KULTURALNE

Autorka: Anna Jankowska

„Od człowieka do czarnej otchłani”
Konstancin-Jeziorna, KDK Hugonówka, od 27 września

q

Witold-K – kto kryje się pod tym tajemniczo brzmiącym pseudonimem? Podpowiedź: polski malarz i grafik, fotograf i rzeźbiarz, dodatkowo sportretowany przez samego Pabla Picasso! Od 27 września w Konstancińskim Domu Kultury czeka na Państwa wystawa prac Wita Leszka Kaczanowskiego, bo o nim właśnie mowa. „Od człowieka do czarnej otchłani” to zbiór blisko 50 płócien – najnowszych, retrospektywnych i tych, które do tej pory nie były publikowane. Wśród nich obrazy z cykli „Samotność” i „People”. Jeśli jeszcze czują się Państwo nieprzekonani, to warto chyba zaznaczyć, że Witold-K jest pierwszym polskim artystą, który miał swoją retrospektywę w Sotheby’s w Amsterdamie. Teraz jego prace zostaną wystawione w urokliwej przestrzeni willi Hugonówka z 1902 roku.

„Helmut Newton. Piękno i Bestia” reż. Gero von Boehm
W kinach od 13 listopada

a

 

a
Zdjecie Helmuta Newtona
 

31 października obchodziłby setne urodziny. Niemiecko-australijski fotograf Helmut Newton przeszedł do historii sztuki XX wieku dzięki głównie czarno-białym aktom kobiecym. Do dziś budzą kontrowersje i uwielbienie. Były prezentowane na międzynarodowych wystawach i w magazynach mody. A jak ich bohaterki portretują fotografa w swoich wspomnieniach? Catherine Deneuve, Charlotte Rampling, Isabella Rossellini czy Grace Jones pojawią się w kadrach filmu „Helmut Newton. Piękno i Bestia”, który na ekrany polskich kin wejdzie 13 listopada.

3

„Tony Halik” reż. Marcin Borchardt
W kinach studyjnych w całej Polsce od 30 września

„Zawsze starałem się osiągnąć w życiu to, co niemożliwe” – powiedział podczas jednego z wywiadów w 1996 roku Tony Halik. W maju minęły 22 lata od śmierci polskiego podróżnika, dziennikarza i filmowca, który rozmawiał z Fidelem Castro, Richardem Nixonem czy królową Elżbietą. Podczas wrześniowego Millenium Docs Against Gravity pokazano dokument przygodowy poświęcony Halikowi, w reżyserii Marcina Borchardta. To prawdopodobnie kolejny krok na drodze do zrozumienia legendy polskiego podróżnika. Od końca września film do zobaczenia w kinach studyjnych.

,,Album no. 8 - nowy krążek Katie Melua, Warner Music

A

Dokładnie miesiąc po jej urodzinach - 16 października - w sprzedaży pojawi się najnowszy album brytyjskiej piosenkarki o gruzińskich korzeniach - Katie Melua. 'Album no. 8' składa sie z piętnastu kawałków, wśród których znajdziemy już promowany w sieci 'A Love Like That'. Katie lata temu upodobała sobie polską publiczność, zresztą z wzajemnością, dlatego na początku października ruszy w trasę po Polsce. See you!   7 października, Gdynia Arena; 8 października, Warszawa, Torwar
9 października, Wrocław, Hala Stulecia.

„Nowy świat” – sezon 2020/21
 Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

QWracamy do kina, wracamy do teatru! Bo scena online, to nie to samo co scena na żywo – przekonują twórcy Teatru Słowackiego w Krakowie. Nadchodząca jesień będzie obfita w nowości; za nami premiery spektakli: „Jedzonko” w reż. Katarzyny Szyngiery i „Ludwiczek” w reż. Daniela Malchara i Rafała Szumskiego, a przed nami „Ameri Cane” oraz „Piotruś Pan i Jakub Hak” dla najmłodszych.

 

 


q

Anna Jankowska

Fot. Bartosz Maciejewski

Najnowsze wydanie