Przejdź do treści
Aktualności

Doradztwo podatkowe z klasą

Rozmowa z Magdaleną Żochowską, seniorem w EY Doradztwo Podatkowe Krupa spółka komandytowa.

Redakcja: Dlaczego wybrała Pani pracę w doradztwie podatkowym?

Jestem absolwentką dwóch równoległych kierunków studiów magisterskich  – Finanse i Rachunkowość na WNE UW oraz Prawo również na UW. Zajęłam również I miejsce w konkursie „Młodzi Przedsiębiorczy, Polska jako obszar biznesowy – lekcja przedsiębiorczości” organizowany przez Business Centre Club oraz Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, gdzie przedstawiony przeze mnie innowacyjny pomysł na biznes został wybrany spośród setek innych. Osiągniecie takiego wykształcenia wymagało ode mnie wiele wysiłku. Zarówno podczas studiów jak i po – kiedy pracując na co dzień w korporacji bardzo wymagającej czasowo i merytorycznie postanowiłam iść o krok dalej i uzyskać tytuł adwokata. To karta zaufania, którą mogę dać klientom teraz i w przyszłości. Muszę przyznać, że egzamin adwokacki był najbardziej wymagającym czasem w moim życiu. Kilka lat przygotowań, potem kilka miesięcy bardzo intensywnej, codziennej nauki bez chwili przerwy i wreszcie kilka dni samego egzaminu. Jednak wiedziałam, że inwestycja w rozwój merytoryczny jest kluczowa. Tytuł adwokata uzyskany w tym roku to dopełnienie moich szerokich kompetencji i wiedzy praktycznej.

Zawsze chciałam móc łączyć ze sobą tematy finansów, biznesu, funkcjonowania spółek i prawa. Doradztwo podatkowe idealnie to ze sobą konsoliduje. Mam to szczęście, że od początku zawodowo robię to co mnie interesuje.

Czym zajmuje się Pani na co dzień?

Od około sześciu lat zajmuję się doradztwem podatkowym, pracując w kluczowych podmiotach na rynku doradztwa strategicznego. Pomagam klientom w zakresie procedury VAT jak i w CIT, pomagam im również w przejściu przez kontrole podatkowe urzędów skarbowych. Przygotowuję rozliczenia podatkowe, opinie prawne, korespondencję z urzędami skarbowymi. Doradzam w zakresie transakcji zagranicznych, obowiązków podatkowych przy restrukturyzacjach grup kapitałowych, przekształceniach spółek, możliwych scenariuszach rozpoczęcia biznesu  w Polsce. Dzięki temu poznaje biznesy klientów od podszewki, wchodząc w sprawozdania finansowe i dane księgowe. Kiedyś też zajmowałam się przygotowywaniem raportów due diligance podatkowego, co stanowi jedną z podstaw oceny opłacalności planowanej transakcji. Nieustannie też monitoruję bieżące stanowiska organów podatkowych i sądów administracyjnych, ponieważ w większości przypadków sam przepis to za mało, liczy się również jego interpretacja i podejście do tej interpretacji. Pracuję w zespole więc moim zadaniem jest również dzielenie się wiedzą i edukacja współpracowników szczególnie młodszych stażem, to również duża odpowiedzialność.

Co można uznać za największe wyzwanie w Pani pracy?

Należy pamiętać, że prawo podatkowe, które stanowi podgałąź prawa finansowego to szczególny rodzaj regulacji. Język prawa z samej swojej natury jest skomplikowany. Jednak przepisy ustaw podatkowych to obszar upodobany przez ustawodawców, który podlega ciągłym zmianom, przez co analiza staje się już nie jedno a wielowarstwowa.

Obecnie najczęściej prowadzę projekty dla klientów zagranicznych, mam kontakt ze spółkami zależnymi z grup kapitałowych, które w Polsce również prowadzą swoje biznesy. System podatkowy w Polsce różni się od innych,  z którymi mają do czynienia. Jest szalenie angażujący, zarówno pod względem zakresu obowiązków podatników jak i płatników. Klient oczekuje, że przeprowadzę go w sposób jak najbardziej praktyczny, konkretny  i nieskomplikowany przez nasze regulacje, że nie zawiodę jego zaufania. Moją rolą jest zapewnienie merytorycznej asysty, która pozwala zwiększać efektywność realizowanych działań. To codzienne wyzwania i odpowiedzialność jaka na mnie spoczywa.

Co sprawia Pani największą satysfakcję w pracy?

Działam w obszarze szalenie wymagającym merytorycznie co również powoduje, że nie jest to dziedzina dla każdego. To czym się zajmuje pozwala mi w idealny sposób łączyć wiedzę prawnika z finansami. Podatki zawsze muszą być bardzo blisko biznesu. Ciągłe zmiany przepisów to jedno. A drugie to wymagający klienci i ich interesy. Dzięki temu mogę rozwijać się i w obszarze analizy przepisów i w obszarze tworzenia i strategii prowadzenia działalności w różnych branżach (farmaceutycznych, budowlanych, odzieżowych i wielu innych). To dla mnie największa satysfakcja, że z sukcesem łączę te dwa obszary. Uważam, że to wielka wartość, że mam taką możliwość.

 Jak wygląda Pani dzień pracy? Czy zdarzają się jakieś niespodziewane sytuacje?

Każdy dzień jest inny, co sprawia, że nie ma u mnie monotonii. Każdy klient to oddzielna historia, zarówno pod względem sposobu współpracy i wymagań. Dzięki temu, każdy kolejny projekt, którym się zajmuje nie jest taki sam jak poprzedni. Można byłoby powiedzieć, że biorąc dziś przepis do ręki, dla każdego klienta brzmi tak samo. Nic bardziej mylnego. Moja praca to analiza w kontekście konkretnego stanu faktycznego, co powoduje, że zawsze musze mieć bardzo otwartą głowę. Zatem niespodziewane sytuacje zdarzają się praktycznie codziennie.  

Firma EY jest jedną z największych firm doradczych w Polsce. To plus czy wręcz przeciwnie? 

Dzisiaj pracuje w EY w Warszawie (EY Doradztwo Podatkowe Krupa sp. k.) w zespole GCR (Global Compliance and Reporting). Mój zespół zajmuje się różnorodną tematyką w zakresie CIT i VAT, prezentuje bardzo praktyczne podejście i bezpośredniość w kontaktach z klientami. Działają w nim wysokiej klasy fachowcy w swojej dziedzinie. Dzięki temu ja mam szansę rozwijać się i codziennie nabywać nowe doświadczenia i również tworzyć to grono fachowców. Oprócz przygotowywania rozliczeń podatkowych dla najbardziej skomplikowanych biznesów, mój zespół dba również o rozwój swoich pracowników. Miałam to szczęście, że mój pracodawca pomógł mi                                      w przebrnięciu przez te najtrudniejszą prostą czyli egzamin adwokacki, który wymagał ode mnie dużego zaangażowania czasowego. Nie było z tym problemu. Takie miejsce daje wiele możliwości rozwoju, co dla mnie jest ogromnym plusem.

Jakie są Pani plany na przyszłość?

Teraz skupiam się na rozwoju w swojej dziedzinie czyli doradztwie podatkowym. Jestem już jakiś czas na rynku, obiektywnie to jeszcze krótko, ale już mogę powiedzieć, że osiągnęłam wiele. Pracuje z najlepszymi specjalistami w Polsce i to w dziedzinie, która jest szalenie wymagająca zarówno merytorycznie jak i pod względem wiedzy o biznesie i o obecnych trendach. Dzięki temu mogę o sobie powiedzieć, że sama współtworzę grono specjalistów, do których klienci będący największymi podmiotami na rynku w swoich branżach przychodzą z najbardziej skomplikowanymi pytaniami.

Jestem bardzo ambitna i nie boje się wyzwań. Na tym etapie swojej ścieżki zawodowej wiem, że dzięki mojemu doświadczeniu i tytułowi zawodowemu mam przed sobą wiele możliwości.

 

Najnowsze wydanie